Poštovani mediji, nadležni, naši suradnici, kolege i kolegice volonteri, dragi prijatelji i svi ljubitelji životinja,
obaviještavamo vas da je dana 11.05.2012. odlukom veterinarske inspekcije Delnice, točnije inspektora Slobodana Fruka i inspektorice Vande Slavujac Maršanić, zabranjen pristup Skloništu u Liču svim osobama osim zaposlenicima Veterinarske stanice Rijeka te veterinarskoj inspekciji.
To znači da, ukoliko je vaš pas izgubljen, nemate pristup niti pravo pogledati je li uhvaćen i odveden gore.
Ukoliko želite udomiti psa, nemate pravo doći i pogledati pse.
Ukoliko kao volonter želite raditi socijalizaciju, fotografiranje, oglašavanje ili ispomoć zaposlenicima, nemate na to pravo.
To također znači da se na web starnici i našoj facebook stranici neće objavljivati niti oglašavati novi psi, pošto bez direktnog dodira sa psima nismo u stanju napisati i objaviti točne, odgovorne i jasne oglase, niti vam pomoći u odabiru novog ljubimca.
Ipak, molimo vas da ne zaboravite na pse iz Skloništa Lič! U Skloništu se trenutno protuzakonito nalazi PEDESETAK pasa, iako je Sklonište registrirano samo za 30 pasa. Ne drži ih se dobro, ne šeta ih se, ne radi se socijalizacija, nema karantene, ne štiti ih se od bolesti, ne cijepi ih se protiv bjesnoće, nisu čipirani, ne radi se zaštita od parazita, liječenje, odgoj, oglašavanje i udomljevanje.
Gore se nalazi i nepoznat broj mačaka koje se drže u protuzakonitim uvijetima, u malim boksevima, po više njih u jednom boxu od 1x1.5x1 m, i uopće se ne oglašavaju, ne cijepe, ne čiste od parazita, ne udomljavaju, ne steriliziraju i puštaju.
ONI TREBAJU VAŠU POMOĆ!!!!!!
Kako im pomoći?
1. Ukoliko ste nezadovoljni ovim novostima, možete nazvati upraviteljicu Skloništa Milku Mijanović, na broj 0912148877 ili veterinarsku inspekciju Delnice na broj 051/811-496, ili im pišite na adresu Veterinarska inspekcija Delnice, Trg 138.brigade HV/4, 51300 Delnice!
2. Pišite načelniku vaše Općine i ministarstvu poljoprivrede (office@mps.hr ) i recite im što se događa! Ako ne znate što napisati, pošaljite im ovaj tekst!
3. UDOMITE PSA ILI MACU IZ LIČA!!!!!
Zašto bi vas trebalo biti briga? JER OVO SKLONIŠTE FINANCIRATE VI! Veterinarska stanica Rijeka SAMO OD GRADA RIJEKE DOBIVA 695 000 kn (provjerljivo na http://www.rijeka.hr/ProracunGradaRijeke2). Ako ima koncesiju u vašoj Općini / Gradu i od njih prima novac koji troši na nehumano postupanje prema životinjama! Kad vam sljedeći put bude nedostajalo dječje igralište, parking, park... sjetite se kamo ide novac poreznih obveznika!
I za kraj, ljubitelji životinja - apelirajte na Veterinarsku stanicu Rijeka vodeći svoje životinje u druge veterinarske ambulante na preglede i liječenja! Natjerajmo Upravu da humanizira uvijete u Skloništu i pridržava se Zakona o zaštiti životinja i Pravilnika o Skloništima! Iako doktori koji rade u ambulanti Veterinarske stanice Rijeka nisu odgovorni za ovo stanje, ne dajte Upravi više novca - neka im onih 695 000 kn grada Rijeke i stotine tisuća koje se prilijevaju iz drugih Općina budu sa srećom!
_____________________________________________
Službena tužba:
-------
Proslijeđena poruka
------
Od:
Za:
Kopija: office@mps.hr, prijatelji.zivotinja@inet.hr, uzzz.delnice@gmail.com, sanja.bratkovic@mps.hr, ivana.raptavi@mps.hr, gradonacelnik@bakar.hr, gradonacelnik@grad-rab.com, bsosic@mps.hr, opcina-fuzine@ri.t-com.hr, gradonacelnik@rijeka.hr, iva.novak-zeoli@rijeka.hr, redakcija@novilist.hr, portal@novilist.hr, ekokvarner@ekokvarner.hr, tatjana@futura4u.hr, alexandra@sapica.hr, patronus.sisak@gmail.com, lunjoimaza@gmail.com, udruga.spas.varazdin@spas.hr
Predmet: Pritužba na Sklonište za životinje u Liču i veterinarsku inspekciju Delnice
Datum: Sun, 13 May 2012 19:08:30 +0200
Poštovani,
ovim putem Vam želimo skrenuti pažnju na kršenja odredbi iz Pravilnika o skloništima u Skloništu za životinje u Liču u vlasništvu Veterinarske stanice Rijeka
Člankom 16. Pravilnika navedeno je obavezno oglašavanje životinja, koje od strane Skloništa ne postoji. Člankom 58. Zakona o zaštiti životinja osnivači skloništa za životinje dužni su organizirati informacijski centar za napuštene i izgubljene životinje te podatke o životinjama dati na uvid javnosti, što isto nije slučaj.
Člankom 21. Pravilnika određeno je da životinja po dolasku mora biti smještena u prostoriji za izolaciju,pas 10 dana, mačka 14. Prema Članku 21. Pravilnika svaka novoprimljena životinja mora biti prvo smještena u prostoriju za izolaciju kako ne bi došla u dodir s drugim životinjama.
U navedenom Skloništu postoji 1 odvojena prostorija za izolaciju pasa sa 2 boksa koji su međusobno odvojeni rešetkom. Dakle, ako se u prostoriji nalazi više od jedne životinje, nije zadovoljen uvijet iz Članka 21 da životinja ne smije doći u dodir sa drugim životinjama.
Čak i ako se prihvati a u 2 boka u prostoriji smiju boraviti dvije životinje, jednostavnom računicom možemo doći do zaključka da je nemoguće primiti više od 2 psa u 10 dana, što se u Skloništu u Liču ne poštuje, već se novopridošli psi mješaju sa ostalim psima. Uvidom u liste kršenje članka 21. Pravilnika je više nego očito.
Prostorija za izolaciju mačaka ne postoji. Mačke se drže u dvije odvojene prostorije, u kojima se nalaze boksevi za mačke, u jednoj 2 a u drugoj 3 boksa. Pošto mačke moraju biti u izolaciji 14 dana, uvidom u liste i dinamiku zaprimanja mačaka u Sklonište, razvidno je da se krši članak 21. i po pitanju držanja mačaka u izolaciji.
Člankom 25. određuje se od kojih prostorija se sastoji sklonište. Dolaskom nove upraviteljice, kompletan prostor Skloništa u Liču proglašen je karantenom i u njega je zabranjen ulaz. To dovodi do zaključka kako sklonište ne posjeduje adekvatan prostor za smještanje životinja, pa je iz istog upitno kako je moguće da sklonište kao takvo i dalje neometano obavlja djelatnost pošto direktno krši odredbe Članka 25.
Člankom 28. Pravilnika definiran je status slobodnoživućih mačaka i postupak sa istima,iako je do sada u praksi Sklonište u Liču mačke smještalo u zajedničku prostoriju, bez poštivanja odredbe o izolaciji, što je dovelo do širenja zaraznih bolesti i pomora velikog broja životinja. Niti jedna mačka nije obrađena u skladu s ovim člankom, odnosno sterilizirana i vraćena u stanište od strane Skloništa, iako se u većini slučajeva radilo o divljim mačkama koje prije dolaska u Sklonište nisu bile u kontaktu s ljudima. Dio mačaka preuzet je od strane raznih Udruga.
Člankom 29. Pravilnika određeno je da se u sklonište preuzimaju i životinje o kojima se vlasnici više ne mogu ili ne žele brinuti, što je Sklonište u Liču odbijalo pa su ti psi ostavljani vezani za ogradu.
Psi koji se nalaze u Sklonišu u Liču nisu cjepljeni protiv bjesnoće niti označeni mikročipom u skladu sa člankom 37. Zakona o veterinarstvu u kojemu je isto jasno definirano, te sa Naredbama o mjerama zaštite životinja od zaraznih i nametničkih boklesti i njihovom finaciranju iz 2010., 2011. i 2012. godine.
Tražimo od Vas da se u što kraćem roku otklone nepravilnosti, a ukoliko to nije moguće Skloništu u Liču zabrani rad do ispunjavanja zakonskih odredbi, kao što je to učinjeno ostalim Azilima i Skloništima koji su kršili navedene propise. Podsjećamo da prema Članku 56. stavak 2 Zakona o zaštiti životinja Sklonište za životinje ne može početi obavljati djelatnost bez rješenja o udovoljavanju uvjetima koje donosi nadležno tijelo. Dakle, pošto Sklonište ne udovoljava Pravilniku na način na koji je navedeno u prethodnom tekstu, mora biti povučena dozvola za rad i time zabranjeno zaprimanje novih životinja.
Napominjemo da je isto učinjeno u azilima koji su pod skrbi udruga na području PGŽ, te nam nije jasno zašto ovaj objekat ne podliježe zakonskim propisima i normama.
Iako je objekat započeo s radom prije gotovo 2 godine i u njemu su već obavljani nadzori od strane nadležnih organa, do sada nije učinjeno ništa kako bi se očite nepravilnosti uklonile niti je itko sankcioniran za kršenje Pravilnika i Zakona.
Želimo napomenuti da ovo Sklonište po sili zakona financiraju lokalne smaouprave, i da smatramo da se za naš novac, novac poreznih obveznika, mora osigurati i adekvatna, dakle zakonski regulirana usluga.
Želimo napomenuti i da je dana 12.05.2012. u Liču izvršena inspekcija na našu pritužbu poslanu u studenom 2011. godine. Osim neopisive aljkavosti inspektora i vrlo očitog nerada i neizvršavanja svog posla i svojih dužnosti, inspektori su zaključili da Sklonište koje:
- trenutno sadrži mnogo više od 30 pasa za koje je registrirano,
- još uvijek nije reguliralo građevinsku i lokacijusku dozvolu,
- se ne pridržava se karantene od 10 dana pri kojoj novopristigle životinje moraju biti strogo odvojene od drugih životinja,
- nije izgradilo adekvatnu vizualnu i zvučnu zaštitu iako se nalazi na manje od 500 m od naseljenog mjesta,
- ne drži životinje u skladu sa Pravilnikom već se one zbog prekapacitiranosti Skloništa slobodno kreću u vanjskoj ogradi gdje mogu doći u dodir s ljudima i divljim i domaćim životinjama iako nemaju regulirani status na bjesnoću,
- ne drži životinje u skladu sa Pravilnikom već se one zbog prekapacitiranosti Skloništa nerijetko izlaze i izvan vanjske ograde,
- ne čipira pse prema Pravilniku o označavanju pasa,
- ne vrši cijepljenje protiv bjesnoće i ne provodi test na titar antitijela prije kojeg životinja s nereguliranim statusom na bjesnoću ne smije izaći iz karantene 6 mjeseci,
nema apsolutno nikakvih nepravilnosti u radu. Stoga želimo podnijeti i pritužbu na njihov rad, jer, osim Skloništa za životinje, i plaće inspektora financiramo samo i jedino mi,
Vaši Zabrinuti Građani
Od:
Za:
Kopija: office@mps.hr, prijatelji.zivotinja@inet.hr, uzzz.delnice@gmail.com, sanja.bratkovic@mps.hr, ivana.raptavi@mps.hr, gradonacelnik@bakar.hr, gradonacelnik@grad-rab.com, bsosic@mps.hr, opcina-fuzine@ri.t-com.hr, gradonacelnik@rijeka.hr, iva.novak-zeoli@rijeka.hr, redakcija@novilist.hr, portal@novilist.hr, ekokvarner@ekokvarner.hr, tatjana@futura4u.hr, alexandra@sapica.hr, patronus.sisak@gmail.com, lunjoimaza@gmail.com, udruga.spas.varazdin@spas.hr
Predmet: Pritužba na Sklonište za životinje u Liču i veterinarsku inspekciju Delnice
Datum: Sun, 13 May 2012 19:08:30 +0200
Poštovani,
ovim putem Vam želimo skrenuti pažnju na kršenja odredbi iz Pravilnika o skloništima u Skloništu za životinje u Liču u vlasništvu Veterinarske stanice Rijeka
Člankom 16. Pravilnika navedeno je obavezno oglašavanje životinja, koje od strane Skloništa ne postoji. Člankom 58. Zakona o zaštiti životinja osnivači skloništa za životinje dužni su organizirati informacijski centar za napuštene i izgubljene životinje te podatke o životinjama dati na uvid javnosti, što isto nije slučaj.
Člankom 21. Pravilnika određeno je da životinja po dolasku mora biti smještena u prostoriji za izolaciju,pas 10 dana, mačka 14. Prema Članku 21. Pravilnika svaka novoprimljena životinja mora biti prvo smještena u prostoriju za izolaciju kako ne bi došla u dodir s drugim životinjama.
U navedenom Skloništu postoji 1 odvojena prostorija za izolaciju pasa sa 2 boksa koji su međusobno odvojeni rešetkom. Dakle, ako se u prostoriji nalazi više od jedne životinje, nije zadovoljen uvijet iz Članka 21 da životinja ne smije doći u dodir sa drugim životinjama.
Čak i ako se prihvati a u 2 boka u prostoriji smiju boraviti dvije životinje, jednostavnom računicom možemo doći do zaključka da je nemoguće primiti više od 2 psa u 10 dana, što se u Skloništu u Liču ne poštuje, već se novopridošli psi mješaju sa ostalim psima. Uvidom u liste kršenje članka 21. Pravilnika je više nego očito.
Prostorija za izolaciju mačaka ne postoji. Mačke se drže u dvije odvojene prostorije, u kojima se nalaze boksevi za mačke, u jednoj 2 a u drugoj 3 boksa. Pošto mačke moraju biti u izolaciji 14 dana, uvidom u liste i dinamiku zaprimanja mačaka u Sklonište, razvidno je da se krši članak 21. i po pitanju držanja mačaka u izolaciji.
Člankom 25. određuje se od kojih prostorija se sastoji sklonište. Dolaskom nove upraviteljice, kompletan prostor Skloništa u Liču proglašen je karantenom i u njega je zabranjen ulaz. To dovodi do zaključka kako sklonište ne posjeduje adekvatan prostor za smještanje životinja, pa je iz istog upitno kako je moguće da sklonište kao takvo i dalje neometano obavlja djelatnost pošto direktno krši odredbe Članka 25.
Člankom 28. Pravilnika definiran je status slobodnoživućih mačaka i postupak sa istima,iako je do sada u praksi Sklonište u Liču mačke smještalo u zajedničku prostoriju, bez poštivanja odredbe o izolaciji, što je dovelo do širenja zaraznih bolesti i pomora velikog broja životinja. Niti jedna mačka nije obrađena u skladu s ovim člankom, odnosno sterilizirana i vraćena u stanište od strane Skloništa, iako se u većini slučajeva radilo o divljim mačkama koje prije dolaska u Sklonište nisu bile u kontaktu s ljudima. Dio mačaka preuzet je od strane raznih Udruga.
Člankom 29. Pravilnika određeno je da se u sklonište preuzimaju i životinje o kojima se vlasnici više ne mogu ili ne žele brinuti, što je Sklonište u Liču odbijalo pa su ti psi ostavljani vezani za ogradu.
Psi koji se nalaze u Sklonišu u Liču nisu cjepljeni protiv bjesnoće niti označeni mikročipom u skladu sa člankom 37. Zakona o veterinarstvu u kojemu je isto jasno definirano, te sa Naredbama o mjerama zaštite životinja od zaraznih i nametničkih boklesti i njihovom finaciranju iz 2010., 2011. i 2012. godine.
Tražimo od Vas da se u što kraćem roku otklone nepravilnosti, a ukoliko to nije moguće Skloništu u Liču zabrani rad do ispunjavanja zakonskih odredbi, kao što je to učinjeno ostalim Azilima i Skloništima koji su kršili navedene propise. Podsjećamo da prema Članku 56. stavak 2 Zakona o zaštiti životinja Sklonište za životinje ne može početi obavljati djelatnost bez rješenja o udovoljavanju uvjetima koje donosi nadležno tijelo. Dakle, pošto Sklonište ne udovoljava Pravilniku na način na koji je navedeno u prethodnom tekstu, mora biti povučena dozvola za rad i time zabranjeno zaprimanje novih životinja.
Napominjemo da je isto učinjeno u azilima koji su pod skrbi udruga na području PGŽ, te nam nije jasno zašto ovaj objekat ne podliježe zakonskim propisima i normama.
Iako je objekat započeo s radom prije gotovo 2 godine i u njemu su već obavljani nadzori od strane nadležnih organa, do sada nije učinjeno ništa kako bi se očite nepravilnosti uklonile niti je itko sankcioniran za kršenje Pravilnika i Zakona.
Želimo napomenuti da ovo Sklonište po sili zakona financiraju lokalne smaouprave, i da smatramo da se za naš novac, novac poreznih obveznika, mora osigurati i adekvatna, dakle zakonski regulirana usluga.
Želimo napomenuti i da je dana 12.05.2012. u Liču izvršena inspekcija na našu pritužbu poslanu u studenom 2011. godine. Osim neopisive aljkavosti inspektora i vrlo očitog nerada i neizvršavanja svog posla i svojih dužnosti, inspektori su zaključili da Sklonište koje:
- trenutno sadrži mnogo više od 30 pasa za koje je registrirano,
- još uvijek nije reguliralo građevinsku i lokacijusku dozvolu,
- se ne pridržava se karantene od 10 dana pri kojoj novopristigle životinje moraju biti strogo odvojene od drugih životinja,
- nije izgradilo adekvatnu vizualnu i zvučnu zaštitu iako se nalazi na manje od 500 m od naseljenog mjesta,
- ne drži životinje u skladu sa Pravilnikom već se one zbog prekapacitiranosti Skloništa slobodno kreću u vanjskoj ogradi gdje mogu doći u dodir s ljudima i divljim i domaćim životinjama iako nemaju regulirani status na bjesnoću,
- ne drži životinje u skladu sa Pravilnikom već se one zbog prekapacitiranosti Skloništa nerijetko izlaze i izvan vanjske ograde,
- ne čipira pse prema Pravilniku o označavanju pasa,
- ne vrši cijepljenje protiv bjesnoće i ne provodi test na titar antitijela prije kojeg životinja s nereguliranim statusom na bjesnoću ne smije izaći iz karantene 6 mjeseci,
nema apsolutno nikakvih nepravilnosti u radu. Stoga želimo podnijeti i pritužbu na njihov rad, jer, osim Skloništa za životinje, i plaće inspektora financiramo samo i jedino mi,
Vaši Zabrinuti Građani
ŽELIMO DA SE SKLONIŠTE STAVI U OKVIRE ZAKONA I DA, RASPOLAŽUĆI KAPITALOM POREZNIH OBVEZNIKA, POČNE POSLOVATI PREMA ISTIMA.
--------------------
lp, boro