Uvod u socioetiku
http://www.davidicke.com/headlines/66156-scum-of-the-earth-blood-hungry-for-the-kill
Uvod u socioetiku
Da bi se zlo otklonilo potrebno je pronaći uzrok/e/.
(Robespierre)
Objektivnim i sustavim uvidom u sociopatologiju posljednjih 2 miliujuna god. (hic! - vidjeti moje objavljene knjige i druge radove), dolazi se do teza:
- Stožeri moći počivaju na skupnim predrasudama i zastarjelom znanju, te stanje u društvu pokazuju boljim nego što je. Dakle, oni su neobjektivni, neodgovorni, štetni i u osnovi (samo)destruktivni.
- Društvena je zbiljna nepravedno i pogrešno ustrojena. Ambivalentnost (podvojenost) društva očituje se u tome što se istodobno nastoji gomilati bogatstvo pojedinaca, ali se sustavno osiromašuje večina, devastira okoliša i stvaraju zagađenja. Na taj način nastaju jake tenzije, što dovodi do, sociopatoloških pojava, građanskog neposluha s ozbiljnim i neizvjesnim ili bolje rečeno – tragičnim posljedicama.
- Otvoreni i prikriveni (paralelni) sustavi moći blokiraju svaku pojavu i prodor kreativnih impulsa, jer osjećaju da gube "tlo pod nogama".
- Promjene mogu donijeti samo NEKI DRUGI LJUDI, oni koji se nisu diskreditirali, koji imaju intrinzične/ideacione/široke/dubinske/kozmopolitičke/kreativne vizije, visoko aktualizirane ličnosti (A. Maslow), jake moralne vertikale.
Fatalne posljedice:
Zbog evidentne dekadencija, i ova će civilizacija nestati - sve je protiv nje, a najviše faktor ČOVJEK. Naime, ako kriza nije posljedica djelovanja više sile (a ta je kategortija upitna, uključivo potrese, sunčeve zrake, pandemije), uzroke treba tražiti na relaciji čovjek i okolina.