UNIVERZALNE VRIJEDNOSTI KAO TEMELJ ODGOJA
Mnoge predodžbe o odgoju iz prošlih vremena ne zadovoljavaju izazove koje pred odgojitelje, učitelje i prije svega roditelje postavlja suvremeni svijet. U današnjem društvu gotovo sve je moguće, a u skladu s tim količina nesigurnosti u odnosima, stavovima i vrijednostima također je u porastu. Biti individua u pluralističkom društvu znači uvijek iznova odlučivati o tome koje je ponašanje pravilno, što je primjereno, a što ne, gdje ćemo prihvatiti individualna ograničenja i dati prednost drugima, a gdje ne, te koje stavove ćemo prihvatiti, a koje ne. Posebno roditelji danas stoje pod velikim pritiskom tražeći odgovore na spomenuta pitanja. Svjestan i dosljedan odgoj znači i poštivanje osnovnih ljudskih vrijednosti.
Primjerice, roditelj koji od djeteta ne očekuje slijepu poslušnosti, uvažava njegovu individualnost, roditelj koji dijete ne kažnjava tjelesno, svjestan je svoje odgovornosti za tjelesni i duševni život djeteta. No djeca danas više nego ikada trebaju roditelje koji će znati zauzeti stav, koji će živjeti uvjerenja te koji će svoje vrijednosti znati obrazložiti i za njih se založiti. Djeca stavove i vrijednosti usvajaju od svojih uzora (prije svega bliskih osoba s kojima uspostavljaju emocionalnu vezu), promatrajući njihovo ponašanje i sudjelujući u zajedničkom životu s njima. Okruženje koje obiluje jasnim i proživljenim vrijednostima pomaže djetetu u uspostavljanju vlastitih vrijednosti. Dakle, univerzalne ljudske vrijednosti trebale bi biti nedjeljiv dio odgoja svakog djeteta.
Mnogi drugi autori koji se bave tom problematikom polaze od univerzalnih ljudskih vrijednosti te ih smatraju temeljem odgoja na kojemu će kasnije nastati određena slika svijeta. Te vrijednosti su: istina, ispravno postupanje, mir, ljubav i nenasilje.
Kako bismo djeci te vrijednosti zaista i mogli posredovati, nije dovoljno da o njima samo govorimo. One moraju postati dio svakodnevice, konkretno, praktično i blisko životu. Pitanje o tome što je zaista bitno u životu i kako te stavove i vrijednosti mogu predati djeci jedno je od temeljnih pitanja koje si treba postaviti svaki roditelj, odgojitelj i učitelj. Na taj način djelujemo protiv socijalne hladnoće na konkretan način. Uvijek iznova moramo se podsjećati da djeca uče od svojih uzora, oponašajući ih i ponavljajući. Vrijednosti, kao i pravila, djeci daju sigurnost i zaštitu, smanjuju njihove strahove i utječu na razvoj samopouzdanja. Dajući djeci čvrsto uporište ujedno gradimo i njihov budući svjetonazor i sustav vrijednosti.
Upravo danas, zbog pregršta mogućih izbora i relativnosti mnogih stavova i vrijednosti, bitnije je nego ikad živjeti jednoznačne vrijednosti i jasne stavove. Jedna od osnovnih je prastara mudrost i univerzalni princip mnogih religija: "Što ne želiš da drugi čini tebi, nemoj ni ti činiti drugome." Ponovno postavljanje takvog stava kao univerzalne norme za sva područja života, u obitelji, dječjem vrtiću i školi, društvu i naciji temelj je odgoja za ljudske vrijednosti.
dr.sc. Vladimira Velički