UČENJE I OSJETILO RAVNOTEŽE
Osjetilo ravnoteže omogućuje nam da ostajemo uspravni i da se možemo orijentirati u prostoru. On osposobljava organizam da uoči ubrzanja i okrete i da se o odnosu na njih postavi. Bez tog osjeta ne bismo mogli ići uspravno, a informacije koje nam on pruža od velikog su značaja za prilagođavanje čovjeka okolini.
Ravnoteža je naš motor za energiju, ona stvara energiju. Dobra ravnoteža znači da imamo svoje središte i da mogžemo upravljati životom, naći svoj put, da mogu kvalitetno živjeti i suočavati se sa životnim izazovima. I u našem jeziku ima izraz: uravnotežen čovjek... Ravnoteža je puno više od motoričke ravnoteže, ona osim motorike uključuje psihu, emocije, ritam sna i budnosti, metabolizam, probavu itd. Ta područja su neodvojiva. Npr. kod rastave ili drugih stresova djeca su često izbačena iz ravnoteže, ne mogu pronaći sredinu – ni između roditelja ni u sebi. Upravo danas, zbog nedovoljnog kretanja i jednostranih utisaka i podražaja (vizualnih i akustičkih) sistema koji je još uvijek u razvitku, poremećaji ravnoteže su u porastu.
Kad dobro funkcionira, vestibularni je sustav glavni organizator senzornih podražaja. Djeca s poremećajima senzorne integracije često imaju nedosljedne ili slabe veze između vestibularnog i drugih sustava, što znači da nemaju pouzdanu senzornu informaciju. Integriranje vestibularnih podražaja s drugim osjetilima izuzetno je bitno jer:
- pomaže djetetu da odredi položaj glave i tijela kako bi održalo ravnotežu. To mu, kad se kreće u prostoru, daje osjećaj fizičke i emocionalne sigurnosti. Dijete koje nije sigurno kreće li se, pogotovo ako mu noge ne dodiruju tlo, s razlogom se može osjećati nesigurno
- smanjuje zbrku oko suprotstavljenih vidnih informacija. Bez vidno-vestibularne integracije, kad bi dijete visjelo naglavačke, činilo bi mu se da je svijet okrenut naopačke
- stabilizira vidno polje fiksiranjem očiju dok se glava i vrat kreću. Npr. dijete može zaustaviti pogled na košu kad trči i vodi loptu prema njemu. Ako vestibularni podražaji ne integriraju dobro s vidom, dijete će možda imati teškoće u čitanju s ploče ili iz knjige, ili će se sudarati s klupama i s drugom djecom.
- snažno utječe na mišićni tonus i držanje tijela govoreći mišićima u svakom trenutku koliko se moraju stegnuti da bi tijelo ostalo uspravno i kretalo se unatoč stalnom djelovanju sile teže.
- pomaže u reguliranju stanja budnosti i pažnje. Pragom podražljivosti živčanog sustava upravlja nakupina stanica u mozgu (retikularni aktivirajući sustav) koji prima mnogo vestibularnih podražaja.
Kontinuirani podražaji (poput ljuljanja u naslonjaču) smiruju, dok brzi, nagli pokreti, poput odskakivanja aktiviraju. Tijekom dugotrajnog sjedenja dijete će možda trebati prošetati da se "probudi", ustati i šetati po sobi da "dođe k sebi", ili će trebati odmor tijekom mirnih aktivnosti ili kasnije čitanja, jer se dugo nije kretalo.
Dr.sc. Vladimira Velički
www.Inoptimum.com