Svake godine 21. rujna obilježava se Svjetski dan Alzheimerove bolesti. Upravo je ona najčešći oblik demencije, a otkrio ju je njemački psihijatar i neurolog dr. Alois Alzheimer prije više od sto godina.
Demencija označava skupinu vidljivih znakova oštećenja pamćenja i drugih intelektualnih sposobnosti. Alzheimerova bolest progresivna je neuro-degenerativna bolest središnjega živčanoga sustava. Simptomi se javljaju postupno, a prvi i najizraženiji je gubitak pamćenja. S vremenom dolazi do gubitka fizičkih, mentalnih i psihičkih funkcija te potpune ovisnosti osobe o tuđoj pomoći i njezi. Bolesnici postaju dezorijentirani, depresivni, javljaju se promjene u ponašanju, povlače se u sebe i zapuštaju.
Alzheimerova bolest najčešća je demencija te predstavlja pandemiju današnjice. Svjetska zdravstvena organizacija procjenjuje da u svijetu živi preko 50 milijuna osoba s demencijom i prosječno je svake godine preko 10 milijuna novooboljelih. Svakih sedam sekundi jedna nova osoba oboli od Alzheimerove bolesti. U Hrvatskoj, procjenjuje se, ima 120.000 oboljelih,
Ranije prepoznavanje i liječenje Alzheimerove demencije usporava tijek bolesti te poboljšava kvalitetu života. Unatoč brojnim novim spoznajama još uvijek nije rasvijetljen uzrok nastanka ove bolesti, nije nam poznata adekvatna prevencija, a postojeće liječenje još uvijek je samo simptomatsko, tj. još nema lijeka koji može zaustaviti bolest.
U povodu tog dana organiziraju se razne korisne akcije , a jednu od tih možete vidjeti na ovom videu.