Podaci govore da Monsanto, najveći proizvođač genetički modificirane hrane u svijetu, ne ostavlja ništa netaknuto na području prehrambene industrije. Trenutno se događa da ova kompanija stvara strategiju kako napraviti monopol nad GM sjemenu za sadnju. Ako ta strategija zaživi, Monsanto će kontrolirati hranom. Takva strategija smatra se moćnijom od bilo kakvog oružja, jer je to najbolji način za kontrolu populacije diljem svijeta. Priča je započela u Bijeloj kući. Jedan primjer je Michael Taylor, koji je zaposlen kao predstavnik FDA-a (US Food and Drug Administration). Taylor je donio krucijalnu odluku koja je odobrila korištenje GM hrane i sadnica.
Zahvaljujući bliskoj suradnji između Monsanta i vladinih agencija, SAD je usvojio korištenje GM hrane bez adekvatnog testiranja, testiranja kupaca i unatoč ozbiljnoj prijetnji oko sigurnosti korištenja takve hrane. Iz tog razloga, nije nimalo slučajno da Monsanto pokriva 90% GM sjemena na tržištu SAD-a. Utjecaj Monsanta je toliko jak da je ranih 90-ih godina prošlog stoljeća FDA ignorirala upozorenja svojih znanstvenika koji su ukazivali na činjenicu da GM hrana može ostaviti izuzetno negativne posljedice na zdravlje.
Međutim, informacije o negativnim učincima GM hrane procurili su u javnost. Monsanto je zakonski bio prisiljen dati podatke o tome da su životinje koje su konzumirale genetički modificirani kukuruz oboljele od oštećenja jetre i bubrega za samo tri mjeseca. Kronične negativne učinke i znakove toksičnosti potvrdio je dr. Gilles-Eric Seralini sa Sveučilišta u Caenu. Taj podatak pobija tvrdnje proizvođača da su njihovi GM usjevi potpuno sigurni. Također, utvrđeno je da kod štakora dolazi do nakupljanja hormona u krvi i urinu te dolazi do povećane razine triglicerida i šećera u krvi što je znak da jetra i bubrezi ne rade pravilno. Prema podacima, Monsanto poriče dobivene rezultate i smatra ih netočnima.
Iz analize izvješća koje je pod zakonskim pritiskom objavio Monsanto, tri vrste njihovih usjevnih biljaka opasne su za zdravlje. Istraživanja su provođena na tri vrste GM kukuruza. U Europi je raširena samo jedna vrsta, većinom u Španjolskoj. Seralini smatra da je teško utvrditi dugoročne posljedice na zdravlje uslijed konzumacije GM hrane, budući da je takva vrsta hrane tek nedavno postala sastavni dio prehrane životinja i ljudi.