Broj: 3421.
Godina: XII
21. veljace (februara) 2016.
"TKO KAZE DA CEMO BITI GLADNI?
POJEST CEMO SE ZIVI".
Grafit
Dragi prijatelji,
Jednom davno sam u jednoj pjesmi, sad se vec i ne sjecam kojeg pjesnika ili pjesnikinje, procitao stih LIJEPO JE ONO STO NIJE RADI DIVLJENJA, pa me je malo zbunilo; poslije sam nauk o slojevitosti koliko-toliko "ugaglio", pa mi danas nije tesko razumijeti odnos prizora i sustine o kojem govori i pjesma iz "Bijele kule" za danasnje tihovanje:
20. STOJIM KRAJ SVOJIH SARNIH ZVIJEZDA
Stojim kraj Svojih sarnih zvijezda tako tih i priprost da ce vas to mozda zavarati, pa cete postaviti zvijezde na prijestolje prvenstva, a Mene ukloniti kao nekoga tko kvari sliku.
Ne zaboravite, nebo se ne vidi od zvijezda, ni kuca od stanara.
"Bijela kula", knjiga 63. Zapisala Vesna Krmpotic
Puno pozdrava iz Sombora od Josipa
3. siječnja 2016.
Nije važno steći prednost argumentima, već osnažiti jednousmjerenost, smirenost i slobodu od sviđanja i nesviđanja. Zašto osoba poduzima duhovne discipline poput recitiranja, meditacije, poklonstvenog pjevanja i sl.? Nije li to radi stjecanja jednousmjerenosti? Jednom kada je to postignuto, ljudski trud postaje nepotreban, a unutarnje značenje života biva otkriveno. Zato oni koji žele postati duhovni tragatelji ne smiju pokleknuti pred argumentima i protuargumentima. Ne bi ih smjela zavesti lukavstva loših osjećaja. Trebali bi vidjeti vlastite mane i više ih ne ponavljati. Trebaju štititi i čuvati jednousmjerenost koju su stekli, pogleda uperena na Cilj kojem teže, te odbaciti smeće bez obzira na teškoće, poraze i nemire s kojima se susreću na putu. Moraju razmišljati o onome što im budi polet i radost, a ne trošiti dragocjeno vrijeme na sumnje o svim stvarima, malima ili velikima.
(Prema Vahini, 45. poglavlje)
Bhajan, satsang i meditacija učinjena umom uronjenim u ljubav mogu donijeti mir, radost i mudrost. (Baba)
11. siječnja 2016.
Kultura Bharata (Bharatiya Samskriti) sastavljena je od čistoće, božanskosti, uzvišenosti i ljepote. Ova kombinacija odražava se u sportovima i igrama. Iako među narodima mogu postojati razlike u hrani i rekreacijskim navikama, duh sklada i jedinstva prikazan u sportovima predivan je primjer svima. Osebujna osobina sportova je u tome što su razlike zaboravljene i osobe se uključuju u igre u božanskom duhu prijateljstva i drugarstva. Sportovi pomažu igračima ne samo da poboljšaju svoje zdravlje nego i da dožive radost. Studenti, međutim, ne bi trebali biti zadovoljni ostvarenjem tih dobrobiti. Jednako je važno promicati čistoću uma i razviti veliko srce. Iskrena čovječnost procvast će jedino kada su tijelo, um i duh skladno razvijeni. Polet i trud koje iskazujete u sportu trebali bi se očitovati i u području morala i duhovnosti.
(Božanski govor, 14. siječnja 1990.)
Ljepota u sportovima i igrama je duh jedinstva s kojim igrači igraju, izbjegavajući zavist i mržnju. (Baba)