Rupičaste naočale
Rupičaste naočale potječu iz drevne indijske medicine - Ayurvede. Bile su poznate američkim Indijancima i upotrebljavaju se u Njemačkoj već više od sto godina. U zadnje vrijeme rupičaste naočale postaju sve popularnije u Australiji i Južnoj Africi, a od nedavno i u sjevernoj Europi.
Rupičaste naočale se mogu koristiti i
za rad na računalu
Sve više optičara i oftalmologa širom svijeta pokazuje zanimanje za rupičaste naočale.
Liječnici se slažu s time da nošenje rupičastih naočala dovodi do dugotrajnog poboljšanja vida.
“Rupičaste naočale omogućuju ljudima da vide objekte pomicanjem oka. Rupice osiguravaju neograničenu dubinu fokusa tako da čak i kada oko ne fokusira ispravno, objekti će se pojaviti kao da su u fokusu. Važno je da one eliminiraju raspršivanje svjetlosti na rožnici i stoga poboljšavaju vid.
Nakon mnogo ispitivanja možemo zaključiti, da rupičaste naočale pomažu kod problema vida i pritom nemaju nikakvih neželjenih posljedica”. --- Dr. Joseph I.Pascal, direktor očnog odjela Poliklinike u Stuyvesantu, SAD.
Kako funkcioniraju rupičaste naočale
Poteškoće u fokusiranju nastaju, kada se slika stvara u oku ispred rožnice (kratkovidnost) ili iza nje (dalekovidnost). Stoga od svake točke slike nastaje tzv. nejasni krug. Konvencionalne leće rade po principu dovođenja slike na rožnicu, da bi se jasno vidjelo.
Ovo se rezultira u lijenosti očnog mišića. Zbog toga sa vremenom je potrebna sve veća dioptrija.
Dovođenjem niza rupica ispred oka smanjuje se efektivni otvor oka (od onog određenog zjenicom oka na veličinu rupice ispred oka). Tako se smanjuje veličina nejasnog kruga, što objašnjava poboljšanje vida za vrijeme nošenja rupičastih naočala.
Smanjena veličina nejasnog kruga se dovodi unutar opsega mehanizma za fokusiranje oka koje tada može dovesti sliku u savršeni fokus i time ponovo naučiti kako fokusirati na daljinu.
Činjenica je da rupičaste naočale pomažu fokusiranju, što se može korisno primijeniti za smanjenje naprezanja očiju.
Iskustva pokazuju, da rupičaste naočale smanjuju naprezanje očiju i glavobolje kod ljudi, koji se bave radom u zatvorenom prostoru ili provode mnogo vremena ispred televizora ili računala.
Kod kojih bolesti očiju pomažu rupičaste naočale?
Rupičaste naočale pomažu kod
- kratkovidnosti
- dalekovidnosti
- astigmatizma
- staračke dalekovidnosti
- hiperosjetljivosti na svjetlo
- prevencije / olakšanja naprezanja očiju
- glavobolja uzrokovane
dugotrajnim radom ispred monitora - u situacijama gdje se zamagljuju konvencionalne naočale (npr., za vrijeme kuhanja ili kupanja
Iskustva ljudi
Mark Alderman, SAD
“Moj se vid znatno poboljšao, nošenjem rupičastih naočala… Više ne moram nositi naočale.”
Dr. M.I. Taneja, Puja Hospital, Sonepat, Indija
“Mojoj kćeri Puji se nošenjem ovih naočala poboljšao vid toliko da se dioptrija smanjila za pola u vremenu od mjesec dana.”
A.H.
Kako redovno nosim rupičaste naočale vid mi se više ne pogoršava, što je ranije bio slučaj. Bolje mogu čitati i duže gledati TV.
P.R.
Mome djetetu od 12 godina vid se popravio za 3 dioptrije u roku godinu dana. Žao mi je što ljudi više nisu upućeni u upotrebu tih naočala.
Rupičaste naočale kao sunčane naočale
Rupičaste naočale ne sprečavaju prolaz valnih dužina svjetlosti, koje su neophodne za ispravno funkcioniranje timusne žlijezde.
Konvencionalne i sunčane naočale sprečavaju prolaz tih valnih dužina i time slabe imunitet organizma.
Kao i konvencionalne naočale, rupičaste naočale štite oko od štetnih valova.