Odigraj "Tarot DA/NE"

Kalendar događanja

Član borivoj

Upisao:

borivoj

OBJAVLJENO:

PROČITANO

1973

PUTA

OD 14.01.2018.

Prirodna sredstva za čišćenje

Prirodna sredstva za čišćenje
za naše mame i bake, spruge čine druge bitne stvari...

 

PRIRODNA SREDSTVA ZA ČIŠĆENJE

SODA BIKARBONA

Soda bikarbona je blago, ali učinkovito abrazivno sredstvo. Koristi se za poliranje i izbjeljivanje. Odlična je za uklanjanje neugodnih mirisa. Jeftina je, lako dostupna i zaista svestrana.

Primjene:

Uklanjanje mirisa:

·         Uklonite neugodan miris iz cipela i tenisica – nasipajte, pričekajte, otresite.

·         Stavite zdjelicu sode bikarbone na dno hladnjaka ili mačjeg zahoda.

·         Osvježite tepihe i tapecirani namještaj – pospite sodu bikarbonu po tepihu ili kauču, tapeciranom namještaju i ostavite da odstoji pola sata, pa usišite.

·         Sodom možete ukloniti većinu pljesnivih mirisa nastalih iz vlažnih prostora

Čišćenje i poliranje:

·         Nanesite sodu bikarbonu na vlažnu krpu i koristite je za čišćenje i poliranje: mramora, plastike, kupaoničkih elemenata, srebra, bakra, čelika, stakla i porculana. Ne čistite time aluminijske posude!

·         Otopinom očistite mrlje od kave.

·         Otopinom sode bikarbone isperite i očistite: kantu za smeće, dječje bočice i termos-boce, plastične posude, češljeve i četke, zastor za tuš-kabinu...

·         Zagorjele naslage u tavi ili na roštilju premažite mješavinom sode bikarbone i vode, ostavite da odstoji, pa ostružite. U težim slučajevima, ostaviti preko noći u mješavini sode i vode.

·         Obrišite prozore otopinom sode bikarbone, pa kapljice kiše neće ostajati na staklu.

·         Soda bikarbona odčepljuje odvode, a prirodna sredstva su učinkovita i blaga prema pokućstvu.

Izbjeljivanje:

·         Operite zube sodom bikarbonom- blago izbjeljuje, a ispiranje otopinom uklanja neugodan miris. Uklanjajte njome mrlje i miris s ruku.

·         Dodajte pola šalice sode bikarbone na jedno punjenje stroja za pranje rublja, kako biste ga temeljito očistili. Isto vrijedi i za perilicu suđa i aparat za kavu.

Ostalo

·         Soda bikarbona pomaže još i kod uboda insekata, opeklina od sunca i iritacije kože. Može se čak koristiti za gašenje vatre, kad se ne smije koristiti voda (zapaljena mast i vatra na električnim uređajima).

OCAT (Alkoholni)

Destilirani vinski ocat odličan je protiv masnoća i prljavštine (čađi), učinkovito uklanja masne mrlje i neugodne mirise (njegov miris brzo ishlapljuje!).

Radi još efikasnijeg čišćenja različitih površina, pomiješajte ocat sa solju, ili tekućim deterdžentom, po mogućnosti ekološkim.

Upozorenje:

Nemojte ga koristiti na kamenim ili mramornim površinama. Vodite računa o tome da za čišćenje koristite samo bijeli alkoholni ocat, ne vinski ili voćni.

Primjene:

·         razrijeđen s vodom u omjeru 1:10 idealan za čišćenje hladnjaka i stakla na kuhinjskim prozorima.

·         Uspješan je i u borbi protiv zagorjelih pećnica. nakon svake upotrebe pećnicu obrišite krpom natopljenom octom

·         Protiv začepljenih slivnika sudopera. U slivnik po potrebi nalijte kipući ocat, koji ne samo što će odčepiti odvode, nego će spriječiti i daljnje nakupljanje naslaga.

·         Ocat učinkovito uklanja hrđu i nakupine vodenog kamenca, a razrijeđen s vodom čisti i daje sjaj keramičkim pločicama.

·         Kako lagano dezinficira i sprečava razvoj bakterija, razrijeđen vodom može se koristiti i za pranje drvenih površina za pripremanje hrane, te posuđa, posebno onog u kojem se čuva hrana ili sprema povrće za zimu.

·         odlično čisti, posebno masne mrlje.

·         očistite stakla mješavinom octa i vode. Octom možete čistiti i začađena stakla peći na drva, koja se inače vrlo teško čiste.

·         nakupljanje zagorenih naslaga u pećnici spriječite tako da unutrašnjost redovito brišete krpom natopljenom octom.

·         Octom možete brisati i zidove kupaonice, namještaj od rattana (trske i sl.), posude za hranu i zimnicu radi prevencije razvoja bakterija. Blago zaprljano posuđe možete isprati otopinom octa.

·         Tuš kabinu povremeno pošpricajte octom te tako spriječite nakupljanje kamenca. Nakon 30 minuta isperete

·         kistove na kojima se stvrdnula boja umočite u vreli ocat i operite u vrućoj otopini sapuna.

·         kipući ocat možete uliti u slivnike kako bi očistili cijevi i spriječili nakupljanje naslaga. Ovo nije preporučljivo činiti ako ste prethodno koristili komercijalna sredstva za čišćenje čiji su ostaci možda još uvijek u cijevima.

·         dodajte ocat u vodu za ispiranje rublja: otklanja ostatke deterdženta i sprečava da odjeća požuti stajanjem. Masne mrlje na odjeći natopite octom prije pranja. Znoj sa odjeće prije pranja premažite octom

·         za čišćenje začepljenih dišnih puteva, inhalirajte paru vode u koju ste dodali nekoliko žlica octa.

·         Mjesta na kojima su se pojavili mravi premažite octom

LIMUN (SOK)

Sok od limuna kao stvoren je za raznoliko čišćenje i uklanjanje neugodnih mirisa u kuhinji, ali primjerice i s ruku nakon rezanja češnjaka ili čišćenja ribe.

Primjene:

·         Limunov sok i ocat uklanjaju hrđu i neugodne mirise te vraćaju sjaj površinama od mjedi.

·         limunov sok koristi se kao prirodni izbjeljivač i dezinficijens

·         Crno vino, trava ili krv na tepihu lako se uklanjaju limunovim sokom

·         limunov sok uspješno uklanja vodeni kamenac s kuhinjskih armatura i posuđa. Primjerice, natopite li sokom posudu koju koristite za kuhanje vode i ostavite je preko noći sutradan ćete bez ikakve teškoće ukloniti i najtvrdokorniji kamenac.

·         Za sprečavanje nakupljanja kamenca, ali i za poliranje, kuhinjske slavine povremeno natrljajte sokom, odnosno kriškom limuna.

·         Limunov sok možete iskoristiti i kao prirodno sredstvo za ispiranje posuđa, te u tu svrhu u pretinac za ispiranje nalijte litru vode u kojoj ste umiješali sok od jednog limuna.

·         univerzalno sredstvo za čišćenje, pa u boci s raspršivačem pomiješate sok od jednog limuna i petnaestak kapi eteričnog ulja limuna s litrom vode.  

·         limun možete iskoristiti i za dezinficiranje mikrovalne pećnice, jednostavno stavite posudu s vodom i sokom i uključite je na nekoliko minuta.

SAPUN

Na kraju, nemojte zaboraviti ni na staru dobru sapunicu, odnosno običnu vodu s rastopljenim prirodnim sapunom, koja je, vjerovali ili ne, više nego dovoljna za održavanje čistoće i njegu kuhinjskog namještaja i površina od različitih vrsta metala, plastike, stakla, akrila i pleksiglasa!  

Nekoliko praktičnih savjeta

 

Univerzalno sredstvo za čišćenje

1 čaša bijelog octa

1 čaša vode

15 kapi ulja čajevca (tea tree oil)

Uspite u sprej-flašicu (spray) i krenite: naprskajte površinu, protrljajte i obrišite  suhom krpom. Miris sirćeta će se izgubiti za par minuta ostavljajući miris uljnog balzama.

 

KUHINJA

Univerzalno sredstvo za čišćenje kuhinje
U staklenu ili keramicku zdjelu (ne plasticnu ili drvenu) dodati pola šalice sode bikarbone, zatim dodati po 5 kapi esencijalnih ulja: ružmarina, majčine dušice, cimeta i limuna. Izmiješati kako bi se ulja i soda bikarbona dobro sjedinili. Ostaviti da odstoji jedan dan prije upotrebe. Čuvati u staklenoj teglici. Umjesto esencijalnih ulja može se koristiti osušeno bilje i to u količini od 3-5 žlice od svake biljke.  Ako se dodaje svježe bilje, onda je potrebno po 9 žlica od svake vrste prethodno isjeckanog bilja.

Mikrovalna pećnica

dovoljno je ostaviti posudu s vodom i limunom na nekoliko minuta u uključenu mikrovalnu, a potom je krpom iznutra obrisati. Limun će ostaviti ugodan miris.

Za kuhinjske elemente dobro je staviti četiri kapi limuna i ruže geranije u toplu vodu kojom ćemo ih očistiti

Sredstvo za čišćenje mikrovalne pećnice
80 mL sode bikarbone
1 žličica octa
6 kapi eteričnog ulja limuna
Pomiješajte sve sastojke u pastu. Nanesite spužvom na unutarnje stijenke mikrovalne. Isperite i ostavite vrata otvorena 15 minuta, da nestane miris. Ovo sredstvo uklanja mirise hrane iz mikrovalne.

Suđe

Nekoliko kapi limuna, gorke naranče, cedra ili petit graina bit će dovoljno za dezinficiranje suđa, a male količine eterična ulja neće ostaviti prejak miris

Prozori

Pomiješajte 1 žlicu alkoholnog octa s 1l vode i žličicom deterdženta za pranje posuđa pa sve dobro izmiješajte. Pošpricajte po površini ili osušite novinama ili krpom od mikrovlakana. Ako vam smeta intenzivan miris octa, operite površine sa nerazrijeđenim limunovim sokom.


Sredstvo za čišćenje prozora i ogledala
360 ml octa

120 ml vode
10 kapi eteričnog ulja limuna ili naranče
Pomiješajte sve sastojke u bocu špricalicu. Lagano protresite prije uporabe. Našpricajte prozore i stakla i osušite papirnatim ručnikom ili starim novinama. Ova otopina čisti i ujedno smanjuje zamagljenost stakala i ogledala.   

Rublje
Za mirisno rublje dobro je staviti po tri kapi ulja lavande i ruže geranije u omekšivač za rublje.

Prašak za pranje rublja s lavandom
450 g vrlo suhog, ribanog prirodnog sapuna
240 g sode za pranje - (Na2CO3- natrijev karbonat)
240 g boraksa
15 mL eteričnog ulja lavande ili eukaliptusa
Koristite potpuno prirodan sapun, napravljen isključivo od maslinovog, palminog i kokosovog ulja. Obavezno nosite rukavice pri pripravi ovog praška! Pomiješajte sve sastojke i na kraju dodajte eterično ulje. Čuvajte prašak u plastičnoj vrećici ili kartonskoj kutiji. Na jednu punu perilicu, za lakše prljavo rublje, dodajte 2 žlice praška, a za jako prljavo rublje i plahte 4 žlice praška. Za predpranje dodajte maksimalno pola žlice praška.

Omekšivač rublja s lavandom
950 mL bijelog alkoholnog octa
900 g sode bikarbone
1,9 L destilirane vode
15 mL eteričnog ulja lavande ili eukaliptusa
Pomiješajte sodu bikarbonu i ocat, pazite, počet će pjeniti! Dodajte vodu i eterična ulja i promiješajte.
Koristite 4 žlice omekšivača po jednoj punoj perilici. Omekšivač dodajte, kao i obično, u ciklusu ispiranja.

Podovi

za pranje podova preporučujem da se u posudu s vodom stavi jednu žlica octa, a potom doda šest kapi lavande ili čajevca te tri kapi petit graina ili cedra

Univerzalno tekuće sredstvo za čišćenje podova
1 žlica ribanog prirodnog sapuna
950 mL vruće vode
2 žlice boraksa
1 žličica limunovog soka ili bijelog alkoholnog octa
Zagrijte vodu, dodajte sapun i kuhajte, uz miješanje, dok se ne otopi. Dodajte ostale sastojke. Čuvajte u staklenci. Na kantu punu tople vode, dodajte 2 žlice ovog sredstva. Prebrišite pod.  Nije potrebno naknadno ispiranje.


Kamene podove obično je dovoljno samo pomesti i prebrisati mokrom krpom. No, ponekad ih treba temeljitije očistiti. U vrijeme dok nije bilo sapuna, gotovo za sve se upotrebljavao pepeo. Njime napunite čvrstu platnenu vreću, zavežite je, stavite u kantu i prelijte s 10 litara kipuće vode. Ostavite da odstoji par sati pa izvadite vreću i tekućinom operite pod.
Mramorne podove - ako je nečistoća tvrdokorna pod namažite mazivim sapunom i obrišite mokrom krpom. U ostalim slučajevima koristite pastu koju ste dobili miješanjem 3 žlice praška za čišćenje i malo limunovog soka. Limunovog soka stavite tek toliko da dobijete pastu. Njome istrljajte pod i zatim operite običnom vodom.

Linoleum - mrlje s njega možete odstraniti čeličnom vunom namočenom u terpentin. Potom pomiješajte litru mlijeka i litru vode, u to umačite platnenu krpu i ispolirajte ga. Kako linoleum ne bi s vremenom ispucao, potrebno ga je namastiti s vremena na vrijeme. Pripravak za to možete dobiti miješanjem 1 litre octa i 1 litre ulja, a potom ga utrljajte u pod. Dobit će potrebnu masnoću i sjaj, ali se neće sklizati jer će ocat neutralizirati masnoću.

Premazane parkete lako je održavati. Dovoljno ih je pomesti i eventualno prebrisati vlažnom krpom. Masne mrlje možete obrisati papirom kojeg ste namočili u benzin. Tragove od cipela s parketa uklonite običnom gumicom za brisanje. Tragove od gumenih potplata s linoleuma i pluta odstranite krpom namočenom u špirit.


Ako imate brodski pod koji počinje škripati pod nogama, u brazde stavite malo talka.

Kamenac s pločica možete očistiti uz pomoć octa.

Tepisi

Nakon usisavanja tepihe možete dodatno očistiti suhim sredstvom. Sameljite sapun tako da dobijete otprilike 3 žlice, te pomiješajte s 300 grama krumpirova brašna. Istresite na tepih i tvrđom četkom dobro utrljajte, te ponovno usisajte.

Očistiti tepihe i osvježiti boje možete i vlažnim sredstvom koje se dobije od 1 litre vode, 1 žlice tekućeg amonijaka i piljevine. Piljevinu namočite pomiješanom vodom i amonijakom, istrljajte po tepihu i potom usišite.

Već spomenuta metoda čišćenja tepiha sodom bikarbonom može se pospješiti korištenjem eteričnih ulja. U plastičnu vrećicu pomiješa se soda bikarbona s nekim od eteričnih ulja te se pusti odstajati jedan dan. Nakon nanošenja smjese na tepih, ostaviti je treba barem pola sata kako bi učinak bio potpun npr. u smjesu sa sodom bikarbonom pomiješa 10 kapi cedra ili ružina drva ili pak 20 kapi limete.

Citrusno sredstvo za čišćenje radnih površina i tepiha
Ništa ne može tako brzo osvježiti dom, kao svježi miris citrusa. Ne koristite ga na lakiranom drvetu!
1 žličica tekućeg prirodnog sapuna
30 mL bijelog octa
60 mL limunovog soka
480 mL vode
1 žličica boraksa 
4 kapi eteričnog ulja limuna ili naranče
Pomiješajte sve sastojke u bocu špricalicu. Dobro protresite prije uporabe. Našpricajte površinu i obrišite mokrom spužvom. Posušite papirnatim ručnikom ili suhom krpom.
Pošpricajte sredstvo po tepihu, ostavite da djeluje 15 minuta i usisajte. 

Sredstvo za čišćenje tepiha 
1 šalica boraksa
15 kapi eteričnog ulja lavande ili čajevca
Smjesu stavite u posudu od pudera. Naprašite ga na tepih, pričekajte 15 minuta i usisajte. Iznimno dobro uklanja mrlje od urina i mirise kućnih ljubimaca. Ako imate mačke, ne koristite ulje čajevca, jer je ono za njih otrovno!

Eterična ulja
Napomena: Za proizvodnju jedne litre ulja koriste i do tone biljnog materijala. Trudnice trebaju biti posebno oprezne, jer pojedina ulja mogu izazvati pobačaj. No Ivaniš kaže da se takvo što može dogoditi samo pri korištenju velike količine eteričnih ulja. I djeca mogu biti osjetljiva na ulja te se za njih, kao i trudnice, preporučuje da ne koriste ulja kadulje, origana, klinčića, cimeta i timijana.

Najzahvalnija su eterična ulja lavande, limuna, grejpa, ruže geranije te čajevca koje mogu svi koristiti. Ulje lavande dobro je poznato u našim krajevima te djeluje smirujuće. Ulje bergamota djeluje kao psihostabilizator kod izrazito negativnog raspoloženja, dok se za ružu geraniju kaže da u prostoru ispunjenom njenim mirisom nema svađe jer uravnotežuje osjećaje. 'Često se na poslovnim sastancima koristi kombinacija bergamota i ruže geranije, jer njihov utjecaj smirivanja i podizanja raspoloženja može dati pozitivne učinke', )

Ukoliko vam smeta miris octa ili sode bikarbone, unatoč tome što se brzo ishlapljuje, domaćim sredstvima za čišćenje možete dodati i desetak kapi prirodnih eteričnih ulja klinčića, limuna, lavande, eukaliptusa ili čajevca koja osim što uspješno eliminiraju neugodne mirise i osvježavaju prostor imaju i dezinficirajuće i antibakterijsko djelovanje. Za osvježavanje prostora i prirodno blago dezinficiranje u bočicu s raspršivačem stavite 2 dl destilirane vode i 2 čajne žličice eteričnog ulja po želji.

Namještaj i garniture

Sredstvo za njegu drvenog namještaja i kožnih garnitura
2 žlice ribanog sapuna
950 mL ključale vode
Otopite sapun u vodi.
Perite površine koristeći spužvu ili meku krpu, dok je voda još topla. Bez daljnjeg ispiranja, osušite na sobnoj temperaturi, da se sapun upije u kožu ili drvo. Ne namačite kožu u otopinu, nego nježno ovlažite površinu, da biste izbjegli mrlje od sušenja, a ostatak pokupite suhom krpom. Što drvo upije više sapuna, postaje otpornije na mrlje i ogrebotine. Ponovite, ako je jako zaprljano. Pranje namještaja na ovaj način, preporučuje se bar jednom godišnje.


KUPAONICA

Pastom od sode bikarbone očistite umivaonike, kade, zahodske školjke i slavine. Otvor za odvod istrljajte komadom limuna.

Smeđe mrlje od vode istrljajte mješavinom 25 grama soli i 150 ml bijeloga octa. Naslage kamenca s kromiranih dijelova uklonite mješavinom soli i octa. Kamenac sa slavina uklonite mekanom krpom umočenom u bijeli ocat.

Univerzalno sredstvo za kupatilo
Napuniti 1/4 staklenke osušenim biljkama ili korama od grejpfruta, narandže, limuna ili lipe. Preliti octom i ostaviti da odstoji dva tjedna, pa zatim izvaditi biljke ili kore. Bilje se bira u zavisnosti od toga za koje svrhe se ova mješavina koristi (antibakterijsko, antigljivično dkelovanje ili za uklanjanje kamenca i prljavštine).


Sanitarije

Se mogu održavati sodom bikarbonom i limunovim sokom.

Ocat i limunov sok učinkovito skidaju kamenac s armatura, a kriška limuna poslužit će za poliranje slavina.

Tuš kabina, kada i umivaonik
Porculanske prevlake u kupaonici će zablistati ako ih operete otopinom boraksa i tople vode. Nanesite malo boraksa na mokru spužvu i prebrišite prevlake. Može se koristiti i na fiberglasu, jer boraks nije abrazivno sredstvo. Potpuno isperite toplom vodom.

Održavane površine lako se čiste sa otopinom sode bikarbone u vodi.
Tvrdokorne mrlje i plijesan čistite sa limunovim sokom ili alkoholnim octom. Pošpricajte po površini i ostavite neka djeluje 10-15 minuta, a zatim dobro istrljajte čvrstom spužvicom.

Skidanje kamenca sa slavina
Kamenac s tuša ili slavina lako se uklanja namakanjem u  razrijeđenom alkoholnom octu preko noći.

WC-školjka
WC školjku ćete deodorirati ako pospete ¼ šalice boraksa, lagano izribate četkom i ostavite da stoji pola sata, još bolje preko noći. U postolje u kojem stoji četka za WC, također povremeno dodajte malo boraksa. Kamenac u WC školjki i kadi, najlakše ćete ukloniti zagrijanim bijelim alkoholnim octom.

Odvodi na kadi i umivaoniku
Uspite 2-3 žlice boraksa u odvode, i ostavite da djeluje 15 minuta. Isperite toplom vodom. Boraks će ukloniti sve neugodne mirise.

Odčepite odvode tako da u njih ulijete 1 čaše sode bikarbone i 1 čaše alkoholnog octa. Isperite sa 5l vruće vode.


Zahod
U blistavo bijelo stanje vratit ćete je upotrebom antibakterijskog i ekološkog sredstva boraksa. Dobar posao odradit će i tablete za čišćenje umjetnih zubala. Četiri tablete stavite u zahodsku školjku, ostavite sat vremena i isperite.
Ulijte šalicu alkoholnog octa u WC školjku i ostavite da djeluje preko noći.


Slavine
Želite li besprijekorno sjajne slavine, trebalo bi svaki put kad zatvorite vodu s njih obrisati kapljice vode, a povremeno ih i ispolirati mekom krpicom namočenom u sredstvo za njegu metala. Za poliranje može poslužiti i kriška limuna.


Umivaonik
Nakon kupanja i pranja kadu te umivaonik dobro isperite vodom i spužvom bez deterdženta da ne ostanu ružni rubovi od sapunice. Pripravljate li uljne kupke, nakon kupanja kadu operite s malo sredstva za čišćenje ili istrljajte krpom i octom.

Tuš kabina
Armature i ogledala čiste se izvrsno vlažnim mikrovlaknastim ili umjetnovlaknastim krpama. Sredstva za pranje stakla nisu potrebna. Ona ionako sadrže čak 90 posto vode. U vodu iz slavine dodajte malo octa ili sredstva za pranje suđa.

Da bi se riješili ostatka kamenca na staklenim vratima vaše tuš kabine, namočite spužvu u alkoholni ocat i prebrišite staklo.
Za čiste zavjese na tuš kabini, stavite ih u stroj za pranje rublja sa 1 čaše alkoholnog octa i uobičajenom dozom deterđenta za veš. Operite ga na programu za osjetljivo rublje i objesite mokro.

Čišćenje mrlja

Boraks će vam pomoći da se riješite neugodnih i često smrdljivih mrlja na tepihu. Prije nanošenja boraksa, obavezno napravite test na maloj površini tepiha, da biste bili sigurni da vam tepih neće izgubiti boju. Mrlje od vina i alkohola, uklonit ćete mješavinom pola šalice boraksa u 500 mL vruće vode. Spužvom nanesite ovu otopinu na mrlju, pustite da djeluje pola sata i zatim operite mrlju šamponom. Bolje rezultate ćete postići ako je mrlja svježa.
Mrlje od krvi najlakše ćete ukloniti namakanjem u hladnoj vodi ili pasti od gustina i vode. Mrlje od kave ili čaja namačite u limunovom soku. Masne mrlje uklonite tako da svježu mrlju pospete običnim puderom. Nakon toga, uobičajeno operite u perilici. Mrlje od rajčice uklonit ćete pastom od boraksa i vode.

Uklanjanje mrlja s madraca
Ako iz bilo kojeg razloga imate mrlje od urina na madracima i štep dekama, pospite ih boraksom i pustite da se osuše. Iščetkajte ih ili usisajte nakon toga.

Osvježivači prostora

Za osvježavanje prostora i prirodno blago dezinficiranje u bočicu s raspršivačem stavite 2 dl destilirane vode i 2 čajne žličice eteričnog ulja po želji.

Tradicionalni osvježivač prostora 
120 ml destilirane vode
40 kapi eteričnog ulja klinčića
30 kapi eteričnog ulja cimeta
30 kapi eteričnog ulja đumbira
20 kapi eteričnog ulja naranče
Pomiješajte sve sastojke u bocu špricalicu. Promućakajte prije uporabe. Ne špricajte blizu očiju.

Osvježivač za dječju sobu 
460 mL destilirane vode
12 kapi eteričnog ulja kamilice
12 kapi eteričnog ulja lavande
12 kapi eteričnog ulja naranče
Pomiješajte sve sastojke u bocu špricalicu. Promućakajte prije uporabe. Ne špricajte blizu očiju.

Citrusni osvježivač prostorija za podizanje raspoloženja
180 mL destilirane vode
po 25 kapi eteričnog ulja limuna i naranče
Pomiješajte sve sastojke u bocu špricalicu. Promućakajte prije uporabe. Ne špricajte blizu očiju. (Vlasta Prlj)

Mirisno usisavanje
Vecina usisivača "ispušta" prašinu neprijatnog mirisa. Da bi se ova neprijatnost izbjegla, dovoljno je nakapati nekoliko kapi omiljenog eteričnog ulja na grudicu vate i usisati je; daljim čišćenjem osvježit ćete prostoriju.


Sredstva za dezinfekciju

Sprej za dezinfekciju - uklanja plijesni i sprječava nakupljanje insekata - mravi i sl.
1 žličica boraksa
pola žličice sode za pranje- natrijevog karbonata 
2 žlice soka od limuna
1 šalica vrlo vruće vode
Pomiješajte u boci špricalici prva tri sastojka i dodajte vodu. Dobro promućkajte. Koristite sprej na površinama i isperite ga spužvom. Zimi, za sezone gripe i prehlada, sok limuna se može zamijeniti antibakterijskim eteričnim uljem eukaliptusa, lavande, čajevca ili metvice koja također djeluju i na insekte.

5% ili 10% rastvor alkohola za piće (votka) ili 1/10 čistog 95% žitnog alkohola i 9/10 čiste vode. Radi mirisa može se dodati komad limuna ili limunova kora. Ovim sredstvom mogu se dezinficirati sve površine u kući, a moze se upotrijebiti i za dezinfekciju kože.


Protiv moljaca u ormarima
Police oprati toplom vodom u kojoj je rastvoreno malo sode bikarbone; kada se namještaj osuši, u police poredati papirne kesice sa mjesavinom susenog bilja; izdrobljene 4 šalice sušenog cvijeta lavande, 2 šalice pepermintovog lisca, 2 šalice ruzmarinovog lista, 1 šalica lista paculija, pola šalice cijelih klincica i pola šalice lista majcine dusice.

Andrei hvala na prilogu

lp, boro

http://budan.blog.hr/

Pregled najnovijih komentara Osobne stranice svih članova kluba
MAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinu

DUHOVNOST U SIJEČNJU...

SIJEČANJ...

ASTROLOGIJA, NUMEROLOGIJA I OSTALO

BRZI CHAT

  • Član iridairida

    dobro jutro magicusi, opet nam je malo došla zima, kod mene padaju krpe snijega...:-)

    10.01.2025. 08:44h
  • Član iridairida

    dragi moji, nadam se da vam je ova godina dobro krenula, ja imam prvi smrtni slučaj u široj obitelji ove godine...

    08.01.2025. 13:41h
  • Član iridairida

    Sretna Nova godina Magicusi...:-)

    01.01.2025. 11:22h
  • Član iridairida

    Hvala 2024 godini, od 2025 godine očekujemo više...:-)

    31.12.2024. 15:45h
  • Član bglavacbglavac

    Sretan ii blagoslovljen Božić dragi ljudi Lp

    25.12.2024. 08:44h
  • Član iridairida

    Sretan Božić svim ljudima dobre volje!

    25.12.2024. 08:01h
  • Član bglavacbglavac

    Badnjak je danas neka vam je srce ispunjeno ljubavlju za svu Božju djecu ovog svijeta. Lp

    24.12.2024. 07:48h
Cijeli Chat

TAROT I OSTALE METODE

MAGIJA

MAGAZIN

Magicusov besplatni S O S tel. 'SLUŠAMO VAS' za osobe treće dobiMAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinuPitajte Tarot, besplatni odgovori DA/NEPitaj I ChingAnđeliProricanje runamaSudbinske karte, ciganiceOstvarenje željaLenormand karteLjubavne poruke

OGLASI

Harša knjigeDamanhurSpirit of TaraIndigo svijetPranic HealingSharkUdruga magicusUdruga leptirićiInfo izlog

Jeste li propustili aktivacijsku e-mail poruku?

Javite nam se na info@magicus.info