Povijest kišobrana?
Kad je izumljen prvi kišobran?
U Kini prije oko 1700 godina.
Dijelovi kišobrana
(Izvor: http://en.wikipedia.org/wiki/Umbrella )
Danas skoro svi ljudi imaju kišobran, ali u drevnim društvima posedovanje kišobrana ili suncobrana bila je ekskluzivna privilegija bogatih. Kišobran se prvi put pojavio na pobedničkom spomeniku Saragonu, caru Akada, iz oko 2400. godine pre naše ere. Saragon je prikazan kako jaše ispred svoje vojske sa slugom koji nosi suncobran iza njega. Ideja o suncobranu proširila se iz Iraka na zapad po celom Mediteranu, pa su suncobrani prikazani i na mikenskoj grnčariji hiljadu godina kasnije. Asocijacija na suncobrane jasna je u egipatskoj priči o izaslaniku Venamunu i njegovoj bezuspešnoj misiji u Libanu, pisanoj oko 1070. godine pre naše ere. Zakar Bal, princ Biblosa, imao je slugu koji je stajao iza njega i držao mu suncobran nad glavom tokom njegovog razgovora s Venamunom. Kada je senka suncobrana pala na Egipćanina, prinčev sluga se našalio s njim govoreći da na njega pada faraonova senka. U to vreme egipatska kraljevska porodica bila je zaštićena suncobranom kada je putovala kočijama. Čovjek sjedi pod suncobranom plaži Suncobrani su već tada korišćeni u toplim zemljama po celom svetu, a asirski kraljevi ranog prvog milenijuma pre naše ere, kao i Buda u Indiji, često su na skulpturama prikazani zaštićeni od sunčevih zraka suncobranom koji nosi sluga. Za razliku od privilegovanih suncobrana, rimski umbracelum, napravljen od tankog materijala na drvenom ramu, bio je česta pojava na ulicama Rima. Pesnik Ovidije smatrao je da žene ne bi smele da izlaze bez zlatnog kišobrana koji će odbijati jarko sunce. Preteču današnjeg kišobrana, koji štiti i od sunca i od kiše, dugujemo Kinezima. Suncobrani su stigli u Kinu u vreme dinastije Čou. Ovi rani primerci bili su od svile i mogli su da zaštite otmene putnike od iznenadne kiše, ali je kišobran u doslovnom značenju te reči proizvod dinastije Vei. On je bio napravljen od teškog, nauljenog dudovog papira i mogao je da zaštiti od svakog vremena. Car je imao crveni i žuti kišobran, dok su podanici morali da se zadovolje onim plavim. U 16. veku razvijena je svilena tkanina dovoljno jaka za izradu kišobrana, ali carskim ukazom iz 1386. godine kišobrani od tog novog materijala bili su isključivo privilegija carske porodice. Tradicionalna kišobran shop, James Smith & Sons , u Londonu Kišobran je iz Kine stigao u Indiju, gde ga je papski izaslanik Đovani de Marinjoli video 1340. godine. O tome je pisao papi: "Kako svi Indijci obično idu goli, imaju naviku da nose nešto nalik na mali šator na štapu, koji otvaraju po želji, radi zaštite od sunca ili kiše. Ja sam doneo jedan takav u Firencu." Međutim, taj kišobran nije zaživeo. Tek kada su u 18. veku trgovci doneli iz Kine jedan mali papirni kišobran, počela je njegova proizvodnja, posle nekoliko vekova zanemarivanja i propalih pokušaja. Suncobran sa Simbolima tibetanskog budizma .
Kišobran shop
Propali kišobrani
Kina, Indija i Egipt su koljevke “Kišobrana” tj. Tada suncobrana…od samog početka suncobran je simbol moći i božanstva. Od XII st. prije krista Kineski car je u cerimonijama koristio suncobran. U isto vrijeme perzijski kraljevi su bili jedini koji su se mogli skloniti ispod suncobrana dok su tu privilegiju u Egiptu imali svi koji su višeg roda.
Terracotta Vojska prijevoz s kišobranom sigurno pričvršćenim sa strane, iz Qin Shihuang grobu, c. 210 BCE. 210 pne.
U Egiptu postoji jedan lijepi mit o “kisobranu” : božica Nut je često prikazana u obliku suncobrana, sa savijenim tijelom ne bi li zaštitila zemlju svojom ljubavlju. Kao i u Egiptu i u Indiji je suncobran vezan za božicu plodnosti tj. za božicu života i smrti (Vishnu iz pakla donosi kišobran). U Grčkoj je kišobran vezan za kult boga Dionisa ali i za božice Pallada i Persefona. Žene se sakrivaju od bozanstava iza suncobrana. U III st. prije Krista medju rimskim poetima pojavljuje se vrijedni predmet u ženskim rukama.
Replika držača za kišobrane, Mauzolej Prvog cara Qin
U povijesti je bila nepoznata primjena suncobrana kao zaštite od kise. Koristili su se mantili i šeširi.
Indijska fresko slikarstvo, c. 700
Jean Marius izumio je pocetko 18 stoljeća sklopljivi kišobran takozvani parapluie brisé
Slika kancelara Pierre Séguier sa suncobranom podignuta iznad glave, od strane Charles Le Brun , 1670.
1850 - 1860) Polovicom 1800 kišobran je traženi artikl i zbog toga vrlo skup
(navodno oko $750 i $1,100")
Žena sa suncobranom, prema Edouard Maneta , 1881.
(1850-1870) U periodu romantike koristi se suncobran jer se preferira bijela put. I zbog toga postoje i djeciji suncobrani.
Grand Procesija mletački dužd (16. st.).
(1890-1910) kišobran je već svima dostupan i zbog čestih druženja u prirodi ulazi u svakodnevni život žena.
Umbraculum from Saint Servatius Basilica , Maastricht , Netherlands . Umbraculum iz Saint Servatius bazilici , Maastrichtu , Nizozemska