PČELE, KAO KREATORI POVEZANOSTI
SEKCIJA POLJOPRIVREDE GETEANUMA
NOVA TEMA ZA 2013/2014 GODINU
Kongresi iz 2011-2012-2013 predstavljali su jednu trilogiju, koja je imala za cilj da naučimo nove forme istraživanja kroz dijalog (Od gorućih tačaka do svetlih tačaka), da nam da nove impulse (Napredujući k izvorima) i za jače ostvarenje biodinamičkog impulsa u društvu (Alijansa za našu planetu). Tako sada, Sekcija za poljoprivredu za novu radnu godinu predlaže da se otpočne s novom serijom tema. S jedne strane, treba da se orijentiše na intimniji način poljoprivrednoj praksi sa zemljom, biljkama i životinjama. S druge strane, mišljenje koje nas vodi treba da sebi postavi pitanje „Kako postižem unutrašnju sigurnost?“, da ne bi u ophođenju s živim bićima na farmi zavisio od nekog autoriteta, bez obzira koje je prirode bio. Pod tim uslovima predlažemo ta tema godine bude: Pčele, kao kreatori povezanosti. Ova tema je od izuzetno aktuelna i povezana je s temom o stvaranju alijansi.
Proces umiranja pčela je bio šok i jeste šok za veliki broj ljudi. Mnogo više od praktičnih problema i od krugova pčelara i poljoprivrednika koji su oštećeni, sve nas pogađa sadašnjost i plaši nas, jer se jedan od najdubljih simbola naše poljoprivrede, pčela, jedini naš pripitomljeni insekt nalazi pod pretnjom smrti. Poslednjih godina, pčele su postale motiv mnogih osoba za stvaranje drušvenih inicijativa, koje prati jedan veliki talas članaka,knjiga i filmova o temi pčela. Ovaj insekt je postao fokus, koji nam ukazuje na rast slabosti živog sveta.
Stari sveštenici- Melisa je bio sveštenik u Efesu- objavljivali se smanjije broj pčela pošto su postale mašine za proizvodnju meda i polena. U današnjoj stvarnosti na farmama nestala je iz mnogih okruženja i pejsaža zbog neprestane industrijalizacije poljoprivrede i pčelarstva.
U 1923 godini Rudolf Štajner je govorio o opasnosti za smert pčela u odnosu prema tehnološkom razvoju pčelarstva, na primer zbog veštačkog stvaranja matica. u odnosu nato da je mnogo uputstava za jedno pčelarstvo u harmoniji s bićem pčela. U Ciklusu o poljprivredi govori o važnosti života insekata na farmama, kao o jednom neophodnom polarnom aspektu ravnoteže s vegetativnim životom biljke, gde insekti donose neophodnu astralnost biljkama za cvetanje i formiranje ploda.
Polazeći od praktičnih pitanja pčelarstva o brojnim profesionalnim praksamapčelarstva Demeter do uloge pčele u tardiciji i u simboličkom svetu, prolazeći kroz pčelinje proizvode, ova tema otvara široko polje traženja, pitanja za istraživanje i interdisplinarnu međurazmenu. Sledeća pitanja mogu da otvore direkne linije za jednu aktivnu pripremu teme:
-Kako može da se razume priroda pčela i njena uloga u poljoprivrednom gazdinstvu?
-Koji su neophodni elementi za jedno pčelarstvo u skladu s bićem pčele?
-Da li može da se kreira na farmi pejsaž u takvom obliku da pčele i drugi insekti koji oprašuju nađu hranu preko cele godine?
-Kako mogu da se stvore takva udruživanja između farmi, pčelara i potrošača da svaka farma može da ima svoje pčele?
Pčele nas fasciniraju kao društvena bića s gestom davanja, žrtvovanja i altruizma, čime nam daju uzor motiva i formijedne buduće zajednice. Kako možemo da razumemo ove motive, koji mogu da nas inspirišu za naš društveni život? Koju ulogu mogu da igraju pčele u pedagogiji, terapiji i u umetnosti?
Takođe vredi razmišljati o velikom broju vrednih substaci koje nam pčele nude: med, vosak, propolis, otrov pčela, itd.? Kako treba da razumemo ove supstance i njihovo korišćenje u ishrani i medicini?
Ovi pokazatelji i indikacije, koje svakako nisu sve, treba da buduorijentacije za temu godine, za ovo u najširem mogućem smislu obuhvatanje pčela i insekata, tako da sve te relacije mogu da se uspostave u poljoprivredi, pejsažu, historiji, čoveku. produbljujući ovo temu u jednom transdisciplinarnom smislu očekujemo da možemo da damo doprinos povraćaju pčela u srce naših farmi i naših pejsaža.
Vodeća misao može koja treba da prati ovu temu godine jeste : „Ljudska sloboda i epoha Mihajla“(Rudolf Štajner, Vodeća antropozofska misao, Ga 26)
O knigama koje prate ovu temu:
- Rudolf Štajner (1923) „Svet pčela“ Hg. Martin Dettli, Rudolf Steiner Verlag 2010,
- Michael Weilwr „Čovek i pčele“ Verlag Lebendige Erde 2000,
- Matthias K.Thun „Pčela-Praksa i nega“ Thun Verlag 2000, 5.Auflage
Knjige za praktičan rad:
- Mathhias Lehnherr „Knjiga pčelarstva“ Aristaios Verlag 2004
- Erhard Maria Klein „Košnica“ 2012.
Cirkularno pismo Sekcije, koje se objavljuje dva puta godišnje (a može das e dobije po zahtevu Sekciji za poljoprivredu), tema godine će se produbljivati kroz različite doprinose.