Ovako govori čovjek koji se bavi samospoznajom: Dva pravila razumnog govora
U pećini meditiraju tri jogina. Odjednom su čuli šum neke životinje. Jedan jogin je rekao:
– To je bio jarac.
Prošlo je godinu dana. Drugi jogin je odgovorio:
– Ne, to je bila krava.
Prošlo je još godinu dana. Treći jogin je odgovorio:
– Ako se ne prestanete raspravljati, ja ću vas napustiti.
Prvo pravilo razumnog govora
Prije nego što kažete nešto oštro, izbrojite do 10. To vam može izgledati glupo, ali nije. U početku, teško da možemo izbrojati i do 3. S druge strane, ako odgovorite posle kraće pauze, tada će vaš odgovor biti mnogo razumniji, jer prvo što nam pada na pamet kada nas kritiziraju, vrijeđaju, je želja da se opravdamo i oštro odgovorimo. Zato, naučite da 5 – 10 sekundi razmislite prije nego što odgovorite. Između ostalog to će smanjiti intenzitet nepoželjenih emocija.
Čovjek koji se bavi samospoznajom, vrlo malo i promišljeno govori. U biografijama nekih velikih ljudi govori se da oni nikada nisu odgovarali odmah na optužbe i uglavnom su se trudili da ne govore ništa u bijesu. Odlagali su razgovor za sljedeći dan ili čak sve do trenutka dok se ne smire strasti. Budući da su znali da će bijes i razdražljivost utjecati na njihov govor, da će posljedice biti tužne, a ponekad jednostavno poražavajuće.
Drugo pravilo razumnog govora
Ne treba ići u krajnosti. U malim stvarima Bog se otkriva, a Sotona – u krajnostima. Ne treba se zaricati: “Bit ću nijem kao riba.”. Pogotovo ako ste po prirodi veoma otvorena osoba, to vam samo može štetiti. Ako je vaša psiho-fizička priroda da morate mnogo pričati, onda govorite tako da i okruženje ima koristi od toga.
Dakle, budite otvoreni i dobronamjerni, i što je najvažnije – živite osviješteno. Važno je da zapamtite da se naš nivo opredjeljuje po malim, neznačajnim postupcima: kako reagiramo na grubosti u prodavaonici, kakve nas emocije počinju preplavljivati kada nas neopravdano kritiziraju, itd.