Osnove mirisa
Odabir baze mirisa
Miris u biljnom ulju
Parfem se radi u biljnom ulju ako želite napraviti bezalkoholni parfem – ako Vam je koža osjetljiva ili pretjerano reagira na alkohol. Preporučuje se biljno ulje jojobe jer je vrlo stabilno, pa neće brzo užegnuti.
Miris u mješavini alkohola i hidrolata
Hidrolat razblažuje djelovanje alkohola (koje ponekad može biti iritirajuće za kožu), a istovremeno pruža zanimljive mirisne note.
Parfem u hidrolatu
Hidrolat blago djeluje na kožu, njeguje je, a istovremeno može pojačati miris parfemu, ili dodati neku svoju posebnu mirisnu notu.
Parfem u alkoholu
Klasičan parfem čija je baza alkohol. Umjesto alkohola možete koristiti votku, koja ima dovoljan udio alkohola u sebi, a istovremeno nema mirisa.
Koncentracije
Parfem
Aromatična kompozicija koja sadrži 15-30% eteričnih ulja u 70-85% alkohola ili hidrolata. Miris obično traje 4-8 sati.
Primjer – 20%-tni parfem
80ml vode i/ili alkohola i/ili hidrolata
20ml (otprilike 400 kapi) eteričnog ulja
Parfemska voda
Sadrži manju količinu eteričnih ulja – 8-15%, a miris traje 3-6 sati.
Primjer – 10%-tna parfemska voda
90ml vode i/ili alkohola i/ili hidrolata
10ml (otprilike 200 kapi) eteričnog ulja
Toaletna voda
Koncentracija eteričnih ulja je između 4 i 8%. Brže isparava, ali je jeftinija cijena izrade. Idealno za korištenje tijekom dana.
Primjer – 5%-tna toaletna voda
95ml vode i/ili alkohola i/ili hidrolata
5ml eteričnog ulja
Dodatni materijal
Za izradu parfema trebaju Vam još tamne staklene bočice, sprej pumpica (ukoliko izrađujete parfem na bazi alkohola ili hidrolata), te bilježnica u kojoj ćete zapisivati recepte.
Note mirisa
Možete eksperimentirati s miješanjem različitih mirisa kako bi stvorili jedinstveni parfem, ali u početku bi trebali znati svojstva svakog eteričnog ulja kojeg mislite koristiti.
Kada se parfem nanosi, miris koji se trenutačno osjeti se mijenja s vremenom. Ustvari, eterična ulja u parfemu isparavaju različitom brzinom tako da ih naš osjet njuha ne može sve razaznati odjednom.
Zato se razlikuju tri grupe eteričnih ulja:
Gornja nota
Mirise gornje note prve osjetimo u parfemu. Ti osvježavajući mirisi ne traju dugo jer brzo ispare (za 1-2 sata). Međutim, gornja nota je vrlo važna jer daje prvi utisak mirisa parfema.
Eterična ulja koja pripadaju gornjoj noti su: limun, mandarina, naranča, grejp, đumbir, mažuran, bergamot, rimska kamilica, limunska trava, paprena metvica, neroli, bosiljak...
Srednja nota
Olfaktivni sastojci nisu toliko volatilni (mogu trajati i nekoliko sati). Mirisi srednje note zapravo određuju miris parfema – to su blagi mirisi koji se dodaju u većoj koncentraciji, a istovremeno „uzemljuju“ gornje note kako bi se duže osjetile. To su obično cvjetni mirisi.
Eterična ulja koja pripadaju srednjoj noti su: jasmin, ylang-ylang, muškatna kadulja, ružino drvo, ruža, geranij, lavanda, palmarosa, timijan, bor...
Donja nota
Donje i srednje note daju glavna svojstva parfemu. Donje note pružaju identitet i snagu parfemu. To su mirisi koji najdulje traju na koži, i obično se opisuju kao „zemljani“ ili „duboki“ mirisi. Služe i kao fiksativi parfema – pomažu da se gornja i srednja nota fiksiraju, te da se njihov miris duže osjeti. Miris donje note se osjeti satima, a u nekim slučajevima i danima. Služe i kao fiksativi parfema: pomažu da se gornja i srednja nota fiksiraju, te da se njihov miris duže osjeti. Primjeri: Balsam Peru, benzoin, cedar, myrrh, tamajanovac, sandalovina, patchouli, vetiver… Ako niste uključili bilo koju od tih ulja u receptu, možete uključiti nekoliko kapi glicerina koji služi kao fiksativ parfema.
Eterična ulja koja pripadaju donjoj noti su: vetiver, sandal, mira, cimetovac, klinčićevac, cedar, pačuli, muškatni orah, tamjanovac...
Podjela eteričnih ulja prema notama se razlikuje od autora do autora, ali svi se slažu u tome da citrusi spadaju u gornju notu, a cvjetni mirisi u donju. Ovdje naveden popis je samo orijentacijski.
Ove note čine olfaktornu piramidu i kao takve su međusobno ovisne i komplementarne. Za dobro izbalansirani parfem, važno je postići dobre omjere ovih tri nota. Sigurno ćete primijetiti da su parfemi dinamički proizvodi koji se mijenjaju s vremenom, zbog različite volatilnosti. Dobro napravljen parfem kombinira eterična ulja čija sinergija omogućuje maksimum svakog zasebnog mirisa.
Napraviti dobar parfem nije sasvim lako i možda nećete uspjeti u prvom pokušaju, ali s malo vježbe sigurno ćete osmisliti jedinstveni parfem koji će odgovarati baš Vama.
Vrste mirisa
Sigurno imate neke mirise koje više volite – voćne, cvjetne, drvene...
U sljedećem popisu možete pronaći eterična ulja prema njihovom dominantom mirisu. Kod izrada parfema slobodno miješajte nekoliko različitih mirisa, na primjer voćni i cvjetni, drveni i citrusni...
Zemljani mirisi:
pačuli, vetiver
Cvjetni mirisi:
geranij, jasmin, neroli, ruža, ylang-ylang
Voćni mirisi:
bergamot, grejp, limun, mandarina, naranča, petitgrain gorke naranče, petitgrain mandarine
Biljni mirisi:
bosiljak, rimska kamilica, muškatna kadulja, lavanda, paprena metvica, ružmarin
Začinski mirisi:
crni paprovac, cimetovac, klinčićevac, đumbir, borovica, muškatni orah
Drvenasti mirisi:
cedar, čempres, bor, sandal
Primjeri parfema
Drvenasti parfem
- Baza: 90ml alkohola
- 2ml eterično ulje sandala (donja nota)
- 1ml eterično ulje atlaski cedar (donja nota)
- 2ml eterično ulje geranij (srednja nota)
- 2ml eterično ulje ružino drvo (srednja nota)
- 1ml kapi eterično ulje muškatna kadulja (srednja nota)
- 1ml kapi eterično ulje limun (gornja nota)
Cvjetna toaletna voda
- Baza: 10ml biljno ulje jojoba
- 5 kapi eterično ulje bergamot (gornja nota)
- 5 kapi eterično ulje geranij (srednja nota)
- 6 kapi eterično ulje ylang-ylang (srednja nota)
- 3 kapi eterično ulje pačuli (donja nota)
- 1 kap eterično ulje vetiver (donja nota)
Smirujuća toaletna voda
- Baza: 80ml alkohola + 10ml hidrolata lavande
- 1ml eterično ulje grejp (gornja nota)
- 1ml eterično ulje mandarina (gornja nota)
- 1ml eterično ulje limun (gornja nota)
- 2ml eterično ulje palmarosa (srednja nota)
- 1ml eterično ulje muškatna kadulja (srednja nota)
- 1ml eterično ulje himalajski cedar (donja nota)
Vaš parfem korak po korak
1. Odaberite bazu (alkohol, biljno ulje, hidrolat);
2. Odaberite eterična ulja prema Vašem ukusu, raspoloženju i notama;
3. Pomiješajte bazu i eterična ulja u tamnoj staklenoj boci. Opcionalno možete dodati fiksatore (ukoliko u parfemu već ne koristite ulja koja su sama po sebi fiksatori). U ovom trenutku, Vaš parfem je praktički definiran – razmislite o tome da mu date personalizirano ime!
4. Ponekad, u slučaju kad kod izrade parfema koristite određena ulja ili biljke, može se desiti pojava depozita, u kojem slučaju profiltrirajte Vaš parfem kroz filter za kavu.
5. Ostavite da parfem odstoji barem 15 dana. Čuvajte ga na hladnom i tamnom mjestu;
6. Prema potrebi napravite neke izmjene u sastavu. Obavezno zapišite o kojim promjenama se radi;
7. Ostavite parfem da „sazrije“ barem mjesec dana.
Sada je Vaš parfem gotov i spreman za uporabu. Jedino što još trebate je dati mu ime!
Savjeti
Izrada parfema može biti skupa, pa u početku, dok isprobavate recepte, radite s malim količinama. Uvijek pustite parfem da sazrije jer takav parfem ima puno finiji, dublji miris.
Izvor teksta:
http://prirodna.hr/stranice/ljepota/etericna-ulja/Osnove-mirisa