Nogomet kao filozofija utjehe
Jesu li izbori u Grčkoj regularni? Pardon, je li Giorgos Karagounis svojim zgoditkom u sudačkoj nadoknadi, koji je njegovu reprezentaciju odveo u četvrtfinale nogometnog Eura, izravno utjecao i na politički teren nedjeljnih parlamentarnih izbora?
Za koga je zabio grčki kapetan svojom ljevicom, za desni centar i Novu demokraciju Antonisa Samarasa, ili pak za radikalno ljevičarsku stranku SYRIZA Alexisa Tsiprasa? Je li taj gol utjecao i na navijače–birače da se opredijele za ili protiv europske politiku, za euro ili drahmu, za dobar dan, ostajemo, ili pak, zbogom, odlazimo, o, Europo? Možda bi netko u postojbini zapadnog mudroslovlja mogao naći i obrazložiti logičnu poveznicu između nogometa i politike i na ovom aktualnom primjeru današnje Grčke.
No sport i političari odavno su u nekoj tajnoj ili javnoj vezi, a međusobno udvaranje i snubljenje ima samo jedan cilj: da dio zvjezdane prašine, pobjedničke slave i nacionalnog ponosa prekrije sve nevolje, sve što je loše i problematično u svakidašnjem životu. Zvuči poznato. Sve će to, mila moja, prekriti ružmarin, snjegovi i šaš...
Možemo samo zamisliti kako bi se tek plesao sirtaki uz »Grka Zorbu«, a tanjuri kršili da grčka momčad nakon Rusa istu stvar napravi svojim najvećim vjerovnicima Nijemcima, i omrznutoj im kancelarki Angeli Merkel! Tu pobjedu ne bi moglo platiti niti 130 milijardi eura, iznos obećane međunarodne pomoći ostanu li Grci u eurozoni.
Iako je Hrvatska daleko od izbora, današnja pobjeda protiv Španjolske odnosno prolaz u četvrtfinale sasvim sigurno bi umirio bilo nacije sve nestrpljivije za provođenje reformi. I sam premijer Zoran Milanović svjestan je toga da klepsidra nezaustavljivo curi, te da, baš kao i nogometaši, i političari moraju zabijati golove, pobjeđivati i ići dalje. Kada je nogomet u pitanju, Španjolci su svjetski i europski prvaci, te srcu vatrenome večeras neće biti lako, ali dužni su kao Grčka, te će ih Bruxelles spašavati sa stotinu milijardi eura pomoći. A ono što bode u oči i što ne vidimo dok gledamo Messija i Ronalda, Barcelonu i Reala, nevjerojatnih je gotovo pet milijardi eura gubitka koje su zajedno natukle španjolska Prva i Druga liga!
Prođemo li dalje, ni nas neće zabrinjavati četrdesetak milijardi eura duga koje smo kao država nakupili. Jer, dokazano, nogomet ima terapeutski učinak, ali samo dok se pobjeđuje. Neumrli Veselko Tenžera još je u travnju 1984. napisao tekst naslovljen »Dinamo kao filozofija utjehe« i zaključio: »Zahvaljujući tom klubu, u Zagrebu uvijek postoji netko komu ide lošije nego vama.«
Hvala Bogu, ovo je reprezentacija! I igramo u Gdanjsku, a ne Bruxellesu!
----------------------------
lp, boro
http://www.novilist.hr/