E moj Mario,
sljepcu je badava namigivati... Marx jest genijalac, ali kad ga ljudi i pokušaju slijediti - slijede ga na kivi način. Mi ne znamo štio je Marx točno podrazumijevao pod pojmom "komunizan". ali je njegov zadnji dio citirane rečenice: "..., pa će država onda klrenuti u komunizam" u povijesnoj "opertivi" shvaćen tako da su vodeći političari krenuli u ostvarivanje na dva naglašeno zločinačka, ali uzajamno oštro suprotstavljena totalirzma: boljševizam, kao internacionalni i fašizam kao nacionalni socijalni sustav.
Zbog toga ne treba sumnjaviti u plemenitost temeljnih Marksovih ideja. Isus je propovijedao najplemenitij nauk medjuljudskih odnosa, a pozivajući se na to organizirana je Inkvizicija koja je počinila strahovite zločine.
Skoro dvije tisuće godina prije Marksa i stotinjak godina prije Isusa Ciceron je dao svoju ocjenu ponašanja ljudskog društva:
Osim nekih doslovnosti, sve to vrijedi i danas.
Teško je uspređivati sustav organiziranja država starog Sumera i Egipta prije pet tisuća godina sa današnjim stanjem društva, ali uz napomenu da je Egipatska božica etike, tj. moralnog ponašanja: božica Maat, bila jedno od najvažnijih božanstava.
Nama je pojmovno mnogo bliža stara Grčka, koja je zapravo ishodište kulture onoga što nazivanmo Zapadom. Vratimo se stoga u peto stoljeće prije Isusa, u vrijeme Platona i Aristotela, koji su sustavno razmišljali i pisali o organizaciji dražave: diktaturi i demokraciji.
Najkraće rečeno, oni su smatrali da premda je demokracija narodu poželjna, to zapravo loše rješenje, jer kao i u svakom društvu, oni koji su na vlasti nastoje ostvariti što više vlasti, dok narod traži da im se ovlaštrenja sto više umanje. Međutim, ni oni koji traže više demokracije, tj, vlasti naroda nisu jedinstveni, pa često dolazi do prave anarhije iz koje je uspostava diktature jedini izlaz, a tek je iz diukrature uopće moguć postupan prijlaz u demokraciju, koja je po mišljenju ovih velikana misli zbog svoje nestabilnosti, zapravo nepoželjan sustav organiziranja vlasti u državi.
Na temelju tih činjenica, oni su smatrali da na čelu centralizirane države treba biti (kralj) filozof.
Da ne bide zabune to nisu ovi naši fakultetski obrazovani filozofi s doktoratima - od kojih su neki su prave budaletine, nego se misli na mudre ljude, jer grčka riječ philo sophos zapravo znači mudrac.
E, tu nažalost padaju sve predpostavke. Bilo po Marksu, bilo po Seneki, starim grčkim mudracima, pa čak i po Isusu Kristu, jer: ako na čelo tako uspostavljene pravedne centralizirane države dođe pravi mudri dobri čovjek - tko će garantirati da ga neće naslijediti ranije prikriveni zločinac...?
Znači: Hajmo narode u demokraciju, ali se oslobodimo ove prokletinje neoloiberalnog kapitalizma - pa: moralo bi biti bolje...
Želim Vam svima sretnu 2013. godinu,
Vaš dida Filip