E, njih sam imala u svim mojim stanovima kroz koje sam prošla, čak i u podstanarskim sobama, sada nemam uvjete za njih, ali već smišljam neka rješenja. Moja generacija ih je zvala jednostavno: Japanske ljubice. Fanatično sam ih "pelcala" i dijelila već zapelcane, u svim bojama, čak i mojoj pokojnoj mami koja ih je brižno njegovala jer su je podsjećale na mene, moju rastrčanost i rijetke dolaske....Jednostavno ih je zapelcati, samo otkinuti list se pikne u zemlju i kad potjera prva 2-3 listića može se zasebno saditi...malo truda, puno veselja u svim mogućim varijantama i bojama...
Saintpaulia-jonantha-hybriden
Porodica: Gesneriaceae
Zemlja porijekla: Tanzanija
Pogodno mjesto: svjetlo do polusjenovito
Vrijeme cvjetanja: januar – decembar
Kućna ljubičica se u našim kućama može naći u mnogim različitim varijantama: jednostavni, ispunjeni, valoviti ili krunasti cvjetovi u bijelim, roza, crvenim, ljubičastim i plavim nijansama, kao i dvobojnim primjercima.
Istočni ili zapadni prozor je mjesto na kojem se dobro osjeća, jer ne podnosi jako sunce. Cijelu godinu joj treba temperatura iznad 18 stepeni C. Zalijevati mlakom vodom, nipošto preko listova i cvjetova jer mogu ostati ružni flekovi. Najbolje bi bilo cijelu saksiju natopiti u vodi, pa ostaviti da se ocjedi, jer voda ne treba da se zadržava u tanjuriću zato što biljka ne voli da ima «mokre noge».Ako se cvijet nalazi u blizini izvora toplote (radijator i sl.) pobrinuti se za vlažnost u zraku. Povremeno oskudno đubriti.
Ocvale cvjetove odstranjivati, to pospješuje dalje cvjetanje.U proljeće presaditi u novu zemlju, ali onda kad ne cvate. Razmnožava se preko pelcera u aprilu i maju pri temperaturi zemlje preko 20 stepeni C. Za to se uzmu zdravi listovi sa 2,5 -4 cm dugim stabljikama koji se do lista zabodu u zemlju.Uz malo sreće se nakon 4 nedjelje formiraju male biljčice.
FOTOGALERIJA