KORIJEN SVJETLOSTI U DONJEM KRALJEVCU
II. dio
S vremenom se ovaj sjaj mijenja, pojedini listovi otpadnu, uvenu i izblijede. Ali izgled vara, pošto u toj fazi korijenje svjetlosti značajno napreduje. Ljepota i snaga koja je stvorena u dugoj fazi rasta listova, odlazi sada u korijenje biljke. Dok biljka izvana vene se energija svjetlosti pretače u tlo, u izvorni oblik Yamsa.
Biljka naprije daje vrlo lijepu sliku, neki listovi su zelenih nijansi, a u tom vremenu su prisutni i listovi jake žute boje.
Dakle, sredinom novembra je došlo vrijeme da se, do sada skriven korijen iskopa i postane vidljiv.
Sada je jasno zašto su nam bili potrebni sanduci. Jedino se tako može, bez ogromnog truda, izvaditi to, i do 40 kg teško korijenje.
Ono se, obzirom na vrstu, razlikuje po obliku i građi građi - jako podzemno korijenje podsjeća na našu
»bryoniju«.
Debelo korijenje nalazi svoju primjenu u slasnim receptima, kao začin orašastog okusa, u salatama, pečen, narezan na kriške. U različitim drugim receptima može dati zanimljivu okusnu notu obogaćenu posebno vrijednom energijom.
Nakon otvaranja sanduka, smo korijenje pažljivo oslobodili rukama. Dakle, korijenje smo iskopali bočno (sa strane) a hranjivi, crni i prozračni humus smo odstranili bez problema. Zbijenu zemlju u doljnjoj četvrtini sanduka je malo teže odstraniti ali ona "brine" o tome da korijen ne raste preduboko.
Naše prvo korijenje iz Centra Rudolfa Steinera nije moglo biti bolje upotrijebljeno - dobit će ga teško bolestan prijatelj.
Tobias Antonietti
Prevod na hrvatski jezik: Đurđica i Radovan Jokanović