Nabacite masku i budite što god poželite u ovim mekama karnevalske zabave i maskembala!
Tenerife, Španjolska
Karneval koji se održava svake veljače u glavnom gradu najvećeg otoka u Kanarskim otocima, Santa Cruz de Tenerife, smatra se drugim najvećim i najpoznatijim karnevalom na svijetu. Euforija započinje s odabirom kraljice karnevala, pri čemu natjecateljice zadivljuju sudionike kostimima koji su toliko raskošni i skupi da je za njih potrebno sponzorstvo, te se nastavlja ludom zabavom do zore sve do Pepelnice.
Na Pepelnicu se pak izvodi ˝pokop sardine˝- ogromna sardina od papira nosi se kroz grad u pogrebnoj povorci, uz naricanje i izrugivanje katoličkoj crkvi kroz imitaciju religijskih rituala. Čitav karnevalski spektakl svake godine ima i posebnu temu.
Venecija, Italija
Tradicija karnevala u Veneciji seže čak od 15. stoljeća, kada je slavna venecijanska maska uvedena u uporabu kako bi svi građani bili tretirani jednako, bez obzira na njihov socijalni status.
Tijekom sedamdesetih godina dvadesetog stoljeća talijanska je vlada odlučila oživjeti venecijansku povijest i kulturu s karnevalom u središnjoj ulozi, pa tako danas čak tri milijuna posjetitelja dolazi u Veneciju kako bi sudjelovali u karnevalu. Konfeti, vatromet, akrobati, čarobnjaci, žongleri i maskirani likovi iz commedije dell’arte – riječ je o pravom vizualnom spektaklu koji ostaje u pamćenju.
Goa, Indija
Država Goa je jedino mjesto u Indiji u kojem se slavi običaj karnevala – ostavština je to portugalskih kolonizatora koji su ovom prelijepom državicom vladali sve do 1961. godine. Tako se, svake godine sredinom veljače, kršćanska tradicija karnevala spaja s hinduističkim običajima i zapadnjačkim plesom u eksplozivnu mješavinu ludih boja, pjesme i neobuzdane zabave.
Iako karneval traje samo tri dana, pripreme za njega traju i nekoliko mjeseci budući da je riječ o spektaklu u kojem se zabavljači, karnevalska kola i plesači mogu danonoćno vidjeti na ulicama, a tu su i grandiozni balovi koji se organiziraju uvečer.
U karipskoj otočnoj državici Trinidad i Tobago, karnevalski običaji započeli su s dolaskom Francuza krajem 18. stoljeća. Oni su zajedno s robovima iz Afrike donijeli tradiciju raskošnih zabava i balova u razdoblju između Božića i korizme.
Budući da im je sudjelovanje u karnevalskom ludilu bilo zabranjeno, robovi su u svojim nastambama oponašali slavlje svojih gospodara te su, kada je 1838. godine ropstvo dokinuto, zabavu preselili na ulice.
Svaki od naroda koji je potom doselilo na Trinidad i Tobago pridodao je vlastiti specifični štih karnevalu, te je on danas najznačajniji turistički i kulturalni događaj u kalendaru ove otočne države. Veli se da državljani Trinidada i Tobaga, ako ne slave karneval, ili se pripremaju za idući ili se prisjećaju prethodnog. Osobito mjesto unutar karnevala zauzimaju glazba i glazbena natjecanja, te ulice odjekuju ritmovima trinidadskih glazbenih stilova, soce i calypsa.
New Orleans, SAD
Mardi Gras, što na francuskom znači ˝debeli utorak˝, ime je pod kojim je ujedno poznata čitava karnevalska euforija u američkom gradu New Orleansu i određeni dan (zadnji utorak prije korizme) na kojem ludilo doseže svoj vrhunac. I ovu karnevalsku tradiciju utemeljili su Francuzi, i to kao proslavu plodnosti davne 1699. godine, a danas je ona raskošni spektakl (iako ponešto manje raskošan nakon tragedije uragana Katrina) koji privlači oko četiri milijuna posjetitelja godišnje.
Počevši dva tjedna prije Mardi Gras utorka, održava se barem jedna procesija svake večeri – sa alegorijskih kola baca se pregršt jeftinih, šarenih perlica (koje predstavljaju i svojevrsni simbol Mardi Grasa), a nose se ljubičasta, zelena i zlatna boja koje, redom, simboliziraju pravdu, moć i vjeru.
I Hrvatska svojeg konja za trku na svjetskoj karnevalskoj sceni ima! Ono što je počelo 1982. godine kao skromna procesija triju maškaranih skupina danas je jedan od najvažnijih karnevalskih događanja u Europi, okupljajući više od 20 000 sudionika i više od 600 000 posjetitelja iz Hrvatske i inozemstva godišnje. Riječ je, naravno, o najvećem karnevalu u Hrvatskoj, Riječkom karnevalu, maškaranim ludilom koje do te mjere obuzme grad tijekom siječnja i veljače da se naziva ˝petim godišnjim dobom˝.
A tijekom tog razdoblja uzbudljivih događaja ne manjka – zabave pod kostimima, izbor kraljice karnevala, ludi maškarani rally Pariz – Bakar i dječji karneval, a sve kulminira glavnom karnevalskom povorkom zadnju nedjelju prije Pepelnice i simboličkim opraštanjem od prethodne godine uz paljenje Pusta.
Rio de Janeiro, Brazil
Što reći o najslavnijem od svih karnevala, megaspektaklu za koji se veli da savršeno sažima čitavu kulturu i način života brazilskog naroda? Ništa, osim da je to događaj koji obavezno valja doživjeti barem jednom u životu! Nakon što se ključevi grada predaju ˝debelom kralju˝, poglavaru karnevala, ludilo može započeti – najveselije i najšarenije slavlje na svijetu zavlada čitavim gradom, te zabava pulsira na ulicama, trgovima, u kafićima i na plažama doslovce od jutra do mraka.
Čitav spektakl kulminira natjecanjem najboljih brazilskih škola sambe u teatru Sambodromo, pri čemu neke natjecateljice troše čak i do milijun dolara kako bi se što bolje pripremile i dokazale kao najbolje od najboljih na ovaj veliki dan.
Tekst: Silvia Vidović; VALTER STOJIŠIĆ / UZ DOPUŠTENJE TZ GRADA RIJEKE (RIJEČKI KARNEVAL, OBJE); Oleg Znamenskiy / Shutterstock.com (fotografija Vencijanskog karnevala)
https://www.wish.hr/karnevali-u-svijetu-cijeli-je-svijet-pod-maskama/