Jeste li znali da čovjek puno brže reagira na, primjerice, kad mu netko stane na nogu nego kad mu netko da kompliment? Zašto je tome tako?
Zato što smo mi bića koja su pod utjecajem instinktivnih reakcija te zato što je najjači nagon kojeg imamo onaj za preživljavanjem. Taj nagon služi da nas zaštiti od bilo koje opasnosti, kakva god ona bila. Sva ljutnja koju u tim trenucima izražavamo, posljedica je prošlih iskustava u kojima se smo se osjećali ugroženo i u opasnosti. No, ako od reagiramo negativno u situacijama u kojima se osjećamo ugroženo, vrlo je vjerojatno da će nam druga strana uzvratit istom mjerom.
Zašto uopće o svemu ovome govorimo? Zato što taj naš nagon za preživljavanjem ponekad utječe na susrete s drugim ljudima. Dovoljno je da kažemo jednu riječ krivom intonacijom i u drugoj osobi će proraditi njen nagon za preživljavanjem što ponekad može uništiti cijelu komunikaciju. Činjenica je da je veća vjerojatnost da će komunikacija otići u krivom smjeru zbog jedne krive akcije nego što će postati boljom zbog jedne pozitivne.
Što mislite, kako se potrebno postaviti da bi komunikacija išla željenim tijekom?
S obzirom da ne možemo protiv svog nagona za preživljavanjem, ipak možemo neke stvari učiniti. Prijedlog je da u komunikaciji s drugim osobama stvorimo samima sebi dojam "sigurnosti". Kako? Tako da se krećemo i pričamo sporije, te da nam je glas dublji i da pričamo manje. To znači da u početku izbjegavamo glasno i brzo pričanje te brze i česte pokrete.
Druga stvar koja nam može pomoći u tome da se osjećamo "sigurnije" jest da oponašamo ponašanje druge osobe. Djeca to rade instinktivno. To je prirodan instinkt prilagođavanja tuđem ponašanju s kojim se svi mi rađamo, ali s vremenom izgubimo kontakt s tim instinktom. Osim što je poželjno samom sebi stvoriti atmosferu sigurnosti, poželjno je usvojiti i primijeniti još neke stvari. Evo koje su to.
Dakle, osim što je poželjno da si stvorite zonu sigurnosti u razgovoru, poželjno je naučiti koristiti se još nekim malim trikovima uspješnije komunikacije. Pa, kako učiniti dnevne interakcije boljima? Svaki put kad se nađete u nekoj interakciji, ako želite da vas druga osoba uistinu čuje i zapamti ono što ste rekli budite specifični u onome što govorite. Karakterizirajte informacije koje iznosite specifičnim detaljima, kao što su priče ili kontrastna mišljenja. Što ste detaljni i specifičniji u razgovoru, to će vas osoba bolje razumjeti i čuti. Konkretni detalji su lakši za pamćenje od generalizacija s kojima se većina u komunikaciji služi. Iz tog razloga pokušajte izbjegavati generalizacije u razgovoru i budite što specifičniji.
Ovaj tjedan počnite s učenjem uočavanja tuđe pozitivne strane. Ako se osobe u vašem društvu osjećaju ugodno, u takvim trenucima one cijene zbog toga neke vaše kvalitete. Na isti način reagirate i vi. Zato su trenuci opuštenosti i sreće osobe s kojom smo u interakciji najbolji trenuci za davanje sugestija i iznošenje zahtjeva koji će unijeti promjenu u vaš odnos s tom osobom. Čekajte pravi trenutak. Iznošenje zahtjeva ili prijedloga u krivom trenutku može rezultirati odbijanjem bez ikakve opravdane osnove.
Motivirajuće na interakciju djeluje kretanje. Kretanje aktivira emocije i čini iskustva puno upečatljivijima. Kretanje privlači pažnju i uzrokuje u drugima da lakše pamte ono što se u interakciji događa s puno više emocija. Svaka interakcija će dobiti novu kvalitetu ako u nju unesete kretanje. Iz tog razloga ovotjedne interakcije povežite s nekom vrstom kretanja. Primjerice, šetnja ili odlazak na ručak ili večeru. Promatrajte što se događa s tijekom interakcije za vrijeme do prakticirate ovaj trik. Sigurno će biti ugodno i vama i drugoj osobi.
Isto tako pripazite kako ste obučeni. Izbjegavajte nositi odjeću s puno detalja, pogotovo na gornjem dijelu tijela. Ako ste odjeveni u previše upečatljivu odjeću, pozornost druge osobe će biti na njoj a ne na vama i onome što pričate.
Već je napomenuto da pripazite na vlastitu neverbalnu komunikaciju. Ako vam je glas niži i sporije govorite, te ako su vam rečenice kraće i rijetko koristite geste, suprotna strana će vas puno brže prihvatiti ma da neće biti svjesna zašto. Uz to uskladite svoje tijelo s tijelom druge osobe. Uskladite svoj glas te količinu i način tjelesnih pokreta s drugom stranom, ali najprije se postavite u "sigurnu zonu" kako je navedeno gore u tekstu.
www.inoptimum.com
Upisao:
OBJAVLJENO:
PROČITANO
996
OD 14.01.2018.PUTA