KAKO POSTATI MILIJUNAŠ?
Mnogi ljudi nisu suglasni oko toga kog se sve može proglasiti milijunašem. Je li osoba milijunaš onaj tko ima toliko svotu novaca na bankovnom računu ili onaj tko posjeduje vilu koja toliko vrijedi? Navodno niti jedan od njih, ako onaj prvi nekom duguje pozamašnu svotu, a drugi je digao hipoteku na kuću.
Ne postoji jedan određeni način zahvaljujući kojem se može postati milijunaš, ali postoje neki uobičajeni koraci kojima svatko može krenuti. Kako biste uspješno otputovali bilo kamo, prvo morate znati odakle krećete. Tako prva stvar koju morate odrediti kad krećete u osvajanje svojeg prvog milijuna mora biti određivanje koliko trenutačno posjedujete i koliko bi vam otprilike moglo trebati vremena da zaradite željenu svotu.
Zatim odredite svoje ciljeve. Koliko biste brzo željeli postati milijunaš - za godinu, pet ili kad budete išli u mirovinu? Bilo da želite taj milijun brzo ili imate vremena, zapišite svoje ciljeve i što vam je bitno. Na što planirate trošiti, gdje mislite živjeti, kako mislite nastaviti zarađivati, ako taj milijun planirate imati u skorijoj budućnosti?
Nakon toga odredite svoju strategiju, tj. na koji način mislite zaraditi tu svotu. Većina milijunaša posjeduje svoje poslove, no nekolicina (ne računajući glumce i sportaše) je zaradila milijun radeći za druge. Mnogi liječnici, odvjetnici i izvršni direktori također zarađuju bogatstva koja povećavaju pametno ih raspoređujući. Naravno, ako želite puno zaraditi u kratkom razdoblju od 5 do deset godina potreban vam je agresivan i aktivan plan za uspjeh, što znači da ćete morati uložiti puno vremena kako biste samostalno uspjeli. No možete ulagati novce u stvari za koje ste sigurni da imaju garantirani uspjeh i koje će vam preporučiti sigurni stručnjaci. To se pogotovo isplati u slučajevima farmacije, točnije kad određena farmaceutska kompanija razvije novi način proizvodnje lijekova koji mogu bitno utjecati na farmacijsku industriju.
No za svaki slučaj, preporučljivo je sa strane ostaviti fond za hitne slučajeve. Jedno od prvih pravila pri vođenju financija jest da bi uvijek trebali imati raspoloživu gotovinu za slučaj da dobijete otkaz, morate na bolovanje ili se dogodi bilo koja druga katastrofa koja će vam oduzeti poslovnu mogućnost. Različiti stručnjaci nude različite savjete, no ipak je najčešće preporučena svota ona koja vam može pokriti troškove stanovanja i života u razdoblju od 3 do 6 mjeseci.