Broj: 2669. Godina: IX 10. rujna (septembra) 2013.
"SVAKA SE TUROBNA MAGLA
RAZILAZI PONAD DUGINE STAZE".
Pjesma Navaho Indijanaca
Dragi prijatelji,
Kad bismo upitali sinkronicitet zasto nam je poslao ovaj sjajni stih iz pjesme Navaho indijanaca, otkriti cemo da je ona tu kao metafora objasnjenja sto znaci "uodlomcavanje", separacija i odricanje boja od spektra. Navaho Indijanci su vrijedni divljenja glede spoznaje biti (sustine) – tj. duhovne vertikale – slijediti duginu stazu. Pjesmu iz "Bijele kule" sada ne muti nikakova magla nejasnoce:
87. JEDNO TE ISTO BICE
Jedno te isto Bice, jednu Zbilju,
vidjeste u ruhu raznih boja,
i custe gdje mnogim jezicima zbori
o blizancima Putu i Cilju.
U ime boje, jezika, i nosnje,
vi povadiste toljage i malje;
a Put i Cilj ostadose sami,
zagrlise se, i krenuse dalje.
"Bijela kula", knjiga 101. Zapisala Vesna Krmpotic
Stotinu i osam blagoslova neka dobiju svi oni
koji ovo pismo posalju na sto vise adresa.
Puno pozdrava iz Sombora od Josipa
Pogledajte ovaj kratki film - jako poucno (i zabavno)
http://www.ted.com:80/talks/lang/sr/bunker_roy.html
http://www.mojfaks.com/vijesti/bosonogi-koledz-mjesto-sasvim-drugacijeg-studiranja
Bosonogi koledž – mjesto sasvim drugačijeg studiranja
Objavljeno 03.09.2012. u Vijesti
Barefoot College ili Bosonogi koledž doista je jedinstven način studiranja. Razvio se u Indiji još davne 1972. godine, a osnovao ga je Bunker Roy, rođen u bogatoj indijskoj obitelji, kako bi pomogao nepismenim indijskim djevojkama i ženama.
Danas je 20 takvih koledža diljem cijele Indije, a prvi je otvoren u selu Tilonia, u indijskoj državi Rajasthanu.
Ono čime se još diči ovaj
Misao vodilja
Bunker Roy, tvorac koledža, dolazi iz imućne obitelji i kaže kako je imao snobovski način obrazovanja koji je k tome i veoma skup te elitistički i nije mu dao nikakvo praktično znanje. Na kraju se povukao na selo te izjavio kako suvremeni način studiranja čovjeka može doslovno ubiti. Nadalje, želio je pomoći u rješavanju nezaposlenosti među ženama u Indiji, potom nedostatku vode i električne energije posebice u ruralnim dijelovima. Naime, u mnogim dijelovima Indije izvori vode su veoma udaljeni pa djeca i žene potroše i po nekoliko sati dnevno dok odu po vodu i donesu ih do svojih kuća.
Stoga se Roy bacio u akciju da na svoj koledž privuče djevojke i žene iz zabačenih, ruralnih krajeva Indije koji su ujedno i najsiromašniji. Ove je žene želio naučiti da postanu stručnjakinje u određenim područjima, a bez da moraju naučiti pisati i čitati. Neke čak i ne razumiju jezik na kojem se vrše predavanja i ovo je jedina obrazovna ustanova koja to dopušta. No, uspjeh je i više nego velik!
Žene se, nakon što završe ovaj koledž, nauče sklapati solarne panele te napraviti sustav skupljanja kišnice, što su dva najpopularnija programa studiranja. Odlaze u svoja sela i ondje primjenjuju stečena znanja. Danas mnoge Afrikanke ostavljaju muževe i djecu te dolaze na ovaj koledž u Indiji na šest mjeseci kako bi dobile praktično znanje u određenom području koje im onda itekako olakšavaju život kada se vrate u svoje lokalne zajednice. Ovaj program obrazovanja je čak naišao i na plodno tlo u Afganistanu.
N.LJ.J.
Foto: