GLOSOLALIJA
Sin: "jezični dar"
Et. grč. γλώσσα = jezik, μιλήσετε = govoriti
1) Za SPIRITUALE, glosolalija je pojava kad se međusobno razumiju osobe koje govore različitim jezicima.
"Svi se oni napuniše Duha Svetogate počeše govoriti tuđim jezicima, kako ih je vveć Duh nadahnjivao da govore" (Dj. 2,4)
Znači li to da su oni znali strane jezike ili da su stranci razumjeli jezik što ga inače nisu poznavali?
Postoji još jedan oblik glosolalije, naime pojava da pojedinac ili skupina proizvode naizgled zbrkane glasove što ih razumiju samo osobe koje se nalaze u istom stanju svijesti.
"Kad uđeš u grad, namjert ćeš se na povorku proroka koji će silaziti s uzvišice, a pred njima harfe, bubnjevi, frule i citre; oni će biti u proročkom zanosu. Tada će na te sići duh jahvin, ti ćeš pasti u proročki zanos s njima i promijenit ćeš se u drugog čovjeka."I Sam, 10, 5-6)
Dakle, s jedne strane susrećemo karizmatsku glosolaliju, (cf.Pavle, I Kor.12, 4-11), a s druge ekstatičku glosolaliju.
v. jezik
B.E. Lombard, De la glosolalie Chretiens et des phenomenessimilaires, Lausanne, 1910.
2) Za METAPSIHIČARE, glosolalija je pojava kad subjekt (najčešće medij u transu) govori jedan ili više jezika koje nikad prije nije učio niti poznavao i nije sposoban njima govoriti po završetku seanse.Primjerenije bi ovdje bilo upootrijebiti izraz "ksenoglosija" (v. jasno viđenje)
B.E.Bozzano, La mediumnite poyglotte, izd. J. Meyer, 1934, 259 str.
3) Na kraju,LINGVISTI glosolaliju poistovjećuju s verbalnim delirijem kojemu je svojstveno izgovaranje inače postojećih riječi, ali u vrloiskrivljenom obliku, zadržavajući njihov smisao (nerazumljiv slušaocu sa strane).