ETER
Element, a ne hlapijivi spoj (u kemiji), odnosno, suptilno okruženje (kako su smatrali fizičari prošlog stoljeća) ili izbistreni znak (u pjesništvu). Eter je element u najpriivijem smislu, viši od drugih, kvintesencija.
U zapadnom mišljenju, pojam potječe od Aristotela (De cuelo, De generatione et de coruptione) koji ga smatra nepokretljivom supstancijom od koje su sazdane zvijezde (V. kvintesencija).
Max Heindel razlikuje „četiri etera".
a) kemijski eter (koji osigurava održavanje pojedinačnog oblika: asimilaciju i eliminaciju tvari)
b) životni eter (koji osigurava održavanje vrsta, tj. razmnožavanje);
c) eter-svjetlost (osigurava toplinu tijela i rad pet osjetila):
d) odrazni eter (regisltira sve događaje: pamćenje), (v. Arhive akaše)
ETERIČAN
Pojam potječe od Empedokla ( zrak) i od Aristotela (O nebu}, a preuzeli su ga aleksaudrinki neoplatonovci, srednjevjekovni mistici. renesansni naturalisti i moderni okultisti.
„Eteričnim" se naziva sve ono što je u vezi sa stanjem ili razinom koji omogućuju rast i eliminaciju, razmnožavanje i osjetljivost, toplinu, životnost, opažanje i nakraju, pamćenje. To je otprilike sadržj pojma „eteričan'' danas.
Eterično tijelo: „vitalno tijelo". „tijelo života", *vegetalno tijelo". Suptilno tijelo prisutno već u vegetalnom. ali ne u animalnom. Nedostupno osjetilima. Njime vlada slezena. Steže se pod utjecajem straha, pod anestezijom, u stanju utrnulosti udova. Ovaj opis u neku ruku podsjeća na „vegetativnu dušu" Aristotelovaca, Stoika i skolastika.
„Eterično tijelo muškarca ženskog je spola, a eterično tijelo žene muškog, je spola." (R. Steiner. Autobiografija. XXXVIII, na njem).
Eterični leš ono što se odjeljuje od fizičkog tijela pri umiranju ( to i objašnjava lagano smanjenje težine mrtvog fizičkog tijela), ali prcživljuje kao „ekstrakt koji prati cijeli budući razvoj bića" (R. Steincr, S.O. sir. 249).
Eterični plan. Stupanj Bitka Što odgovara vegetalnom, oznaka za vitalno načelo koje ozivljuje i upravlja supstancijama i kretanjem fizičkih tijela.
Napomena: . v. eter, ka (u Egiptu), prana (u Indiji), suptilan, suptilna anatomija, suptilno tijelo.