Drava, jedna od rijetkih rijeka u Europi koja je relativno očuvana, izvire u Italiji (južni Tirol) te teče prema istoku, kroz Austriju, Sloveniju, Hrvatsku tvoreći jednim dijelom hrvatsko mađarsku granicu, te se kod Aljmaša ulijeva u Dunav. Njezina dužina iznosi 725 km.
Na području Hrvatske, Drava je očuvana u svom prirodnom obliku gdje je s jedne strane dijeli krajolik šljunčanih sprudova, a s druge, visoka erodirana obala.
Biljni i životinjski svijet rijeke Drave je vrlo bogat te je zaseban i jedinstven u Europi. Posebno bi u, ovom članku istaknuli vrijednost i važnost zoološkog rezervata Veliki Pažut, koji se nalazi u blizini mjesta Legrad .
Na stranicama eko udruge Legrad (www.eko-legrad.hr) o Velikom Pažutu napisali su:
--------------------------------------------------------------------------------
"Posebni zoološki rezervat Veliki Pažut čini područje sjeverno od Legrada i ušće Mure u Dravu. To područje je zakonski zaštićeno od 10. prosinca 1998. godine temeljem Zakona o zaštiti prirode i obiluje bogatom i raznovrsnom faunom. Također to je i hidromorfološki i geomorfološki dinamično područje koje čine sprudovi, rukavci, ade, vrbici itd. U ovoj očuvanoj sredini svoje stanište ima i velik broj zaštićenih vrsta ptica, od sivih i bijelih čaplji, običnih i crnih roda, bukavaca i vranaca, kao i životinja poput vidre i dabra koji je izumro u prošlom stoljeću, ali je ponovno udomaćen. U Velikom Pažutu zabilježeno je oko 200 vrsta ptica od kojih je oko dvadesetak rijetko u cijeloj Europi. Namnožile su se i velike životinje, jeleni i divlje svinje koje se hrane na okolnim poljima, a isto tako zabilježeno je i oko 50-tak vrsta riba.
Zbog toga ovo područje treba što više zaštititi od iskrčivanja šuma, uništenja prirodnih obala, iskopavanja šljunka i sl. kako ne bi došlo do gubitka močvarnih staništa, mrijestilišta riba i presušivanja rukavaca rijeke Drave. Isto tako posebni zoološki rezervat Veliki Pažut od iznimnog je značenja za očuvanje visoke biološke različitosti Drave i Mure što je i najveća vrijednost ove mursko-dravske regije. Na ovo područje nadovezuje se i mađarski nacionalni park Dunav-Drava koji je najveće zaštićeno područje cijele regije i pokriva više od 50.000 ha. Osim toga Posebni zoološki rezervat Veliki Pažut je poveznica jedinstvenih naplavnih područja. Upravo u tom dijelu samog ušća Mure u Dravu ponovno započinje dinamičnost rijeke Drave nakon hidro-elektrane koja je poremetila prirodan dravski svijet. Najveća posebnost rezervata je u rezličitosti reljefnih oblika bogatog staništima životinja koje su ovdje našle svoj mir jer čovjekova noga ovdje rijetko zalazi.
Najveću draž i ljepotu samom rezervatu također daju Mura i Drava. Hodajući rezervatom gotovo na svakom koraku nailazi se na različite životinjske tragove od srna, zečeva, lisica, divljih svinji, kune, štakora itd. Tamo gdje voda pronalazi puteve dublje ka kopnu nastale su močvare obrasle trstikom gdje se gnjezde dravske ptice. Od drveća Veliki Pažut je najbogatiji vrbicima, topolom, a od grmlja najviše ima gloga, lijeske, kupine itd. Najljepši ugođaj je kada kroz široka polja krene krdo srna i jelena, kada iz trstike poleti jato divljih patki i fazana, kada u bistru vodu ispod drveta zaroni dabar koji vas se uplašio sve to zaokružuje ovu ljepotu netaknute prirode rezervata Veliki Pažut. Cijeli taj poseban prostor proseže se na površini od oko 1.050 ha i zato sve što je posebno je lijepo i treba čuvati."
U blizini Drave ima vrlo interesantnih mjesta, od kojih izdvajamo mjesto Legrad, koje se nalazi nedaleko od ušća Mure u Dravu, te čini vrlo interesantno odredište za izlet i doživljaj nedirnute i očuvane prirode. Tamo se nalazi i prekrasna plaža Sip koja u ljetnim mjesecima daje mogućnost kupanja u bistroj i čistoj Dravi.
Jeste li znali:
- da je Drava vjerojatno jedina rijeka u Hrvatskoj u kojoj se još uvijek može dobiti zlato od 24 karata (dobiva se ispiranjem šljunka)
- da se uzvodno od ušća Mure u Dravu nalaze 22 brane koje koriste veliki energetski potencijal rijeke
- da je Drava prirodno stanište prekrasnih ptica „malih čigri“, koje su ugrožena vrsta
- planirana gradnja hidroelektrane Novo Virje je velika prijetnja narušavanju eko sustava Drave
- Dravska liga, savez eko udruga, pokrenula je prijedlog za uspostavu biosfernog rezervata Drava- Mura u sklopu UNESCO projekta pod nazivom „Čovjek i biosfera“
Predlažemo: svakako posjetite stranice www.eko-legrad.hr i učlanite se u udrugu.
Dolazi lijepo vrijeme, napravite izlet te posjetite Podravinu i Legrad, te uživajte u ljepotama Drave. (niti sat i pol vožnje od Zagreba), a da biste znali kako doći do tamo kliknite na www.viamichelin.com/viamichelin/int/tpl/hme/MaHomePage.htm
Napomena: neke od fotografija u članku preuzete su sa stranica www.eko-legrad.hr