DALAJ LAMA I TIBETANSKI BUDIZAM
Dalaj Lama ... Uzmimo za primjer Dalaj Lamu i tibetanski budizam. Kineska vlada izgradila je tračnice i uspostavila željezničku vezu između Pekinga i malog tibetanskog svetoga grada Lase i izvela demografsku agresiju ne samo nastanjujući dvostruko više Kineza u Tibetu nego što ima Tibetanaca, već otvorivši 238 plesnih dvorana i karaoke barova u glavnoj ulici gradića, te 658 bordela, pretvorivši tako Lasu u azijski Las Vegas. Povrh svega, sveta palača Potala, koja je bila dom devetorim Dalaj Lamama, sada podrugljivo okružena zabavnim parkom.
A kakav je bio odgovor Dalaj Lame! Odbio je nazvati Kineze "neprijateljima". Da bi sačuvao vrijednost samilosti koja je u korijenu zlatnog pravila, za Dalaj Lamu nije važno hoće li u budućnosti biti Dalaj Lama, Tibeta ili čak budizma! Sve, samo da se sačuva samilost.
I kakav je bio rezultat ovog "zanemarivanja" budističkog identiteta! Godine 1968. postojala su dva središta tibetanskog budizma u zapadnim zemljama, a danas ih postoji 50 samo u New Yorku i 200 u Tajvanu. Više Francuza naziva se budistima nego protestantima ili židovima, da ne računamo Kineze koji prihvaćaju tibetanski budizam.
Dalaj Lama je rekao da bi nazvati druge svojim neprijateljima, a vlastiti narod prijateljima bilo isto tako ludo kao nazvati svoje desno oko saveznikom, a lijevo protivnikom. Nekada se smatralo da se pobjedom smatra uništenje neprijatelja, ali u današnjem svijetu moramo sve više uviđati uništavanje neprijatelja kao vlastito uništavanje.
NAPOMENA: preuzeto iz časopisa ZNACI VREMENA, godište 32, br 3, godina 2008.
-----------
lp, boro
|
Upisao:
OBJAVLJENO:
PROČITANO
783
OD 14.01.2018.PUTA