Čuvajte svoje oči
Pika, peče, boli…ne zanemarujte simptome! Kako najbrže ublažiti problem s očima.
Ječmenac
Ovo je neka vrsta čira trepavice izazvana stafilokokom. Prepoznaje se po sitnom crvenom čvoriću osjetljivom na dodir koji raste pri korijenu trepavica. Na početku se na dodir osjeća samo neugodno zadebljanje. A onda se iz čirića može pojaviti i malo bijelog gnoja.
Kakvo je liječenje?
Korisno je naizmjenično stavljati topli pa hladni oblog (dva tri puta dnevno) ali i nedovoljno za izlječenje. Otiđite kod liječnika opće prakse ili specijaliste koji će vam prepisati oftalmičku mast na bazi antibiotika i protuupalnih sastojaka. U slučaju da se ječmenac vraća, treba uzeti dozu krvnog šećera jer se ječmenac češće javlja kod osoba koje boluju od šećerne bolesti.
Ječmenac na kapku
Radi se o čiru koji deformira kapak. Javlja se zbog začepljenja neke od suznih žlijezda u blizini. Izlučevine se skupljaju te na kraju stvaraju sitni potkožni čvor.
Kakvo je liječenje?
Treba brzo djelovati te petnaest dana mazati kapak protuupalnom masti na bazi antibiotika. Ako se čir ne povuče preostaje samo kirurško odstranjivanje. Ako se problem ponavlja, otići na krvne pretrage zbog mogućeg dijabetesa.
Sniježna upala očiju
Površinske ali bolne opekotine rožnjače i očne spojnice uzrokovane su infracrvenim i ultravioletnim sunačnim zrakama koje se reflektiraju od snijega. Obično počinje krajem dana (bolovi često nastupaju osam do deset sati nakon izlaganja suncu), pogađa uvijek oba oka koja su crvena, suzna i ne mogu ostati otvorena zbog grčenja kapaka. Da spriječite nosite sunačne naočale.
Kako se liječi?
Treba otići oftalmologu kako bi se utvrdila dubina opeklina. Prepisat će antiseptičke kapi za oči i smirujuću mast koja će pomoći zarastanju opeklina zbog prisutnosti vitamina A. Oči treba odmarati (sklapati kapke). Simptomi često nestaju za 24 do 48 sati: kapci su odigrali ulogu zavoja omogućavajući rožnici da zaraste. Liječenje treba nastaviti još dva tri dana kako bi zarastanje bilo posve uspješno.
Konjunktivitis (upala spojnice)
- Bakterijska bolest: izliječi se obično za nekoliko dana. Bjeloočnice i unutrašnjost kapaka su crveni, a zatim se u kutevima oka pojave iscjedak a trepavice se međusobno zalijepe. Kad je iscjedak bijeli ili žučkasti znak je da se pretvara u gnoj. U tom slučaju treba posjetiti specijalistu koji će obaviti dubinski pregled očiju i uzeti bris kako bi otkrio o kojem se uzročniku radi.
Kakvo je liječenje?
Ponekad je dovoljno nekoliko puta dnevno ukapavati u oči antiseptičke kapi. Može se koristiti i fiziološki serum ili prokuhana mlaka voda. Ako, u roku od 48 sati, konjunktivitis ne nestane a iz očiju i dalje curi gnoj, potrebno je oči kapati i mazati antibiotičkim kapima i mašću.
- Virusna bolest: daleko je zaraznija. Počinje s osjećajem nelagode u očima ali su izlučevine bistre. Čovjek ima osjećaj da ne treba toliko često čistiti kao u slučaju bakterijskog konjunktivitisa. Greška! Adenovirusni konjunktivitis izrazito je zarazan za okolinu. Karakteristike su mu suzenje očiju i otekli kapci koji se teže otvaraju. Može zahvatiti rožnicu i uzrokovati prolazno zamagljenje vida. A ako se ne liječi može se pretvoriti u očni herpes.
Fitoterapija:
Za ispiranje očiju: lišće trpuca 25 g, cvijet različka 25 g, cvijet vidca (Euphrasia) 50 g, 1 žlica mješavine na 100 g kipuće vode. Ostaviti 30 minuta da se namače. Procijediti.