BOJENJE, TINKTURA
Po alkemijskim zapisima: Anđeo Ashael je naučio ljude koristiti boje, kovine i drago kamenje.Naučio ih je i umijeću postupanja s njima. No, bojenje nije alkemijska pretvorba, nego spagirijska (spagirija; izvlačiti, istrgnuti, skupljati, prikupljati) preoblika (ne pretvorba) nečega u plemenitiji oblik ili tvar.
BOŽANSKA PORUKA, BOŽANSKO SAOPĆENJE
Poruka – emanacija. Poruka je otkrivenje doživljeno kao da dolazi izvana (a ne iznutra poput nadahnuća) i može ostati nesaopćena, za razliku od proročanstva.
U islamu poruku (wahy) dobivaju samo proroci-poslanici, a saopćava je anđeo (saopćavanje pretpostavlja dijalog).
BOŽJE IME
Epiteti; Bogu dan, Bogom dan, u Bogu nađen i iz Boga proistekao.
Treba reći da Božja imena nisu Antopomorfni Atributi koje teolozi pripisuju ili ih razaznaju u Bogu, a niti nazivi različiti jer pripadaju različitim religijama.Imena Božja su oblici, stupnjevi; aspekti i odnosi proizašli iz jednog i jedinstvenog Počela. Božje ime je ezoterični pojam: ono se čuva u tajnosti, dio je ezoterične obuke, izgovara se samo u strogo određenim prigodama i točno u skladu s obredima, često se pojavljuje samo u tajnom jeziku ili pismu.
Babilonski bog Marduk imao je 50 imena, judejski Jahve 72 imena (među kojima El, Elohim, Adonaj, Ehjeh), a islamski Allah ima čak 99 imena („Bog ima 99 Imena, stotinu manje jedan, jer On Neparan – Jedan – voli biti nazivan tim Imenima, jednim po jednim.Svatko tko znade 99 Imena stići će u raj“:
neka od neka od tih Imena; Bog, Allah, Kralj, Svetac, Savršeni Znalac, Nedostižni, Jedan i Jedini, Prvi, Posljednji...itd.
BRAHMAN
Ovo je sanskrtska riječ čiji je izvorni smisao; sila, moć.
Ova riječ može biti obredni izrijek, molitva, formula, čin, obred, magijska ili religiozna moć, žrtvena molitva kojom se osigurava održavanje kozmičkog reda, moć očitovana u žrtvi.
Upanišade: Brahman, Apsolut, univerzalno Ja istovjetno pojedinačnom ja (atman) ; suština stvari, ezoterik bića. „tajna učenja su pčele, a brahman je cvijet“ (Veda).
Brahman je i svećenik koji prinosi žrtvu ili može značiti svećeničko zvanje uopće.
Brahma (nominativ jednine): prvo stvoreno biće (Vedizam), odnosno bog (Hinduizam), član Trojstva Brahma: Stvoritelj – Šiva razarač – Višnu svedržitelj.
Brahmana; egzegetski tekstovi (primijenjena Hermeneutika, tumačenje svetih tekstova).
Brahmana, brahmani; svećenici, čarobnjaci koji su prvobitno činili posebnu Kastu (varna) – jedino su oni mogli obavljati obrede žrtvovanja za sebe i za druge, ali to znači i izučavati i poučavati vede, davati i primati poklone
Brahmi; staro indijsko pismo.....
BRATSTVO, BRATOVŠTINA (okultno, ceremonijalno)
Etnološki: Udruženje unutar klanova, klasa ili cehova, svojstveno društvima koja su organizirana na tlačenju i takva udruženja obično imaju dvostruku ulogu; individualne inicijacije i političke djelatnosti i mahom je vezano za „primitivnija društva“.
Sociološki: Udruženja laika oko neke zajedničke discipline, doktrine, djelatnosti ili učenja (npr. Pitagorejci iz Krotona; „Sinovi proroka“.
Religijski: duhovne ili inicijacijske zajednice.