BILJEG
Riječ biljeg nam stiže iz daleke predhistorije, lovački biljezi koje nalazimo kao usporedne ureze na dijelovima dugih kostiju ili na predmetima izrađenim od kostiju (mlađe kameno doba). Pretpostavlja se da je to bila primitivna statistika ubijene divljači.
U Masonstvu nalazimo Cehovski biljeg (ezoterični): znak ili simbol na nekom predmetu kao znak raspoznavanja i prepoznavanja prvenstveno inicijacijskog stupnja, inicijacijske pripadnosti i tek onda i namjere graditelja (tvorca/autora, datuma i porijekla izrade).
Obrtnički biljezi (egzoterični) su obično grubi zarezi kamenorezaca u kamenu, urezi tesara u drvetu, oznake zlatara načinjene šilom, a i drugi obrti (kotlari, lončari) su obilježavali svoj autorski rad.
Antropologija nam nudi Tjelesni biljeg.O čemu se radi? U mnogim inicijacijskim zajednicama i organizacijama adept dobiva biljeg na tijelu kao znak pripadnosti. To mogu biti:
- Crteži na tijelu (krečom i okerom u plemenskim inicijacijama; u središnjoj Africi i Gvineji bijela boja vapna simbolizira pretke, a crvena boja okera krv/život).
- Obilježavanje užarenim željezom (Kibeline i Mitrine misterije)
- Stvaranje ožiljaka (Vodun iz Damoheja)
- Tetoviranje (Polinezija i danas urbani trendovi, naročito među bandama)
- Sakaćenje (obrezivanje, kao inicijacijski obred)
- Način uređivanja kose (npr. brijanje glave u egipatskih svećenika)..itd.
BLAGOSLOV
Riječ je iz Hebrejskog jezika (beraka), a znači učinkovitu kretnju i/ili formulu koja pojedincu ili zajednici prinaša i pribavlja božansku pomoć. Blagoslov možemo pojmiti na dva načina:
- Kao eulogiju (grčki; dobar govor) što bi bila Božja milost, Božja blagonaklonost
- Eulogomeniju (žestina) koja je strastveno slavljenje i hvaljenje Boga.
- Treći vid blagoslova je onkrajreligijski (šire shvaćen); to je prelijevanje spiritualnog utjecaja s jedne osobe na drugu (bioenergija) ili izlijevanje u nešto drugo (npr. iz čarobnjaka u kristale, energiziranje vode ili nečega drugog).
BODHISATTVA
Sanskrtska riječ sastavljena od bodhi (Probuđenje) i sattva (biće), dolazi iz Mahayana-budizma. Bodhisattva je probuđeni (prosvijetljeni) čovjek, sposoban ostvariti nirvanu, koje se ipak odriče da bi pomogao drugim bićima na putu izbavljenja (od rođenja, starosti i smrti), kročeći putem punim prepreka, ali uvjek se pridržavajući „krajnjih“ vrlina (mudrost, ćudorednost, sabranost).
BOG
Bog je više religijski pojam nego ezoterijska ideja.. U mnogim jezicima pojam je izveden iz indoevropskog korjena koji znači: „svijetao“.
„Ja sam jedino božanstvo i sav svijet me obožava na mnoge načine, raznim obredima i pod raznim imenima“
U velikm monoteističkim religijama Bog je: Jedno i jedinstveno, duhovno, personalno, izuzetno biće, stvoritelj svijeta, onaj koji sudi i nagrađuje, pravedan, dobar i vječan. Jednost i jedinost.
U sinkretičkom monoteizmu; Bog-Jedno s mnogo oblika i imena.
U panteizmu je Bog supstancija istovjetna stvorenom svijetu i od njega nedjeljiva (naturalistički panteizam), različit od svijeta samo toliko koliko se cjelina razlikuje od svojih dijelova (metafizički panteizam)
U Islamu Allah (je jedan)
U gnosticizmu: Demijurg, zli Arhont, tvorac ovog zlog svijeta, različit od neizrecivog, svijetu vanjskog, spiritualnog deiteta iz kojeg emanacijom nastaju duše, duhovi, anđeli.....
Bog-čovjek (Bogočovjek): čovjek sa statusom boga stečenim po osnovi autoriteta, vlasti, zasluga, uloge, znakova isl.
Čovjek-bog: čovjek koji, najčešće poslije smrti, stječe status boga zbog svojih zasluga, ili nakon inicijacije, odnosno, putem obreda. (Hinduisti, Budisti, Taoisti, Grci itd.) „Bog“ u ovom slučaju znači besmrtnost (često samo privremenu), blaženstvo, bestjelesnost........
Posebni bog: Viša sila s likom i imenom (npr. bog kukuruza u Pretkolumbijaca, indoevropski bog grmljavine itd.)
Nepoznati bog: Deitet, neuvjetovano, neizrecivo, nezamislivo Počelo; nepoznati bog; neznana, neslućena sila.... („U tmini često prebiva skriveni Bog“)
BOGINJA MAJKA
Simbol zemaljske plodnosti ili kozmičke energije (natura naturans: priroda amostvoriteljica)
S gledišta funkcije ona može biti:
Supruga svojeg sina (bog-sin: npr. Kibela i Atis u Anatoliji).
Supruga Velikog Muža (bog-otac: npr. Kibila i Sabazije u Maloj Aziji ).
S gledišta biti postoje:
Majka Zemlja (darežljiva zaštitnica žetve: npr, Demetra u Grčkoj, Izida u Egiptu).
Velika Ljubavnica, djevica i/ili prostitutka, zbunjujuća, dvoznačna, žderačica (npr. Afrodita u Grčkoj, Ištar u Mezopotamiji).
Velika Boginja – vezana za zemlju i plodnost (Šakti, Zemlja).
Velika Majka – prvobitna boginja-majka (npr Geja u Grčkoj).
Bogorodica – božanska Supruga i majka bogova (npr, Kibela je i Velika Majka i Majka bogova)