ALRAUNE
---------------
Alraune su jedan od najljepsih hobija vezanih uz prirodu, a radi se o izradi suvenira iz granja ili korijenja drveca, uz razmisljanja o tajnama i krasotama prirode. Na zalost i precesto prolazimo pokraj ljepota prirode i to prebrzo, tako da ne uocavamo mnoge tajnovitosti i skrivenosti koje nam ona nudi.
S malo vise strpljenja i maste zapazit cemo u oblacima, u formi nekog kamena ili stijene, u komadu spiljske sige, u sklopu suhih grancica ili nekom korijenju zacudjujucu slicnost s likom ljudi, zivotinja i slicno.
Pojedinci s razvijenim darom zapazanja nalaze u sumama granje i korijenje od kojih izradjuju zanimljive i privlacne suvenire. Tesko je tu onda reci tko je veci umjetnik: priroda koja je stvorila osnovne oblike ili covijek koji je te prirodne tvorevine obradio.Unatrag tridesetak godina kad sam zapoèeo s planinarenjem, upoznao sam našeg Ivana Merzanov Vanju i ugledavsi se na njega zapoceo sakupljati stabljike granja i korijenja po brdima i planinama Ucke, Grobnickih Alpa i Velebita. U proteklom vihoru rata sve je moje odneseno ili unisteno. Kod Vanje pronasao sam u njegovom stanu dvadesetak alrauna, dok je ostalo poklonio prijateljima i znancima.
Izmedju ostalog Vanja mi je pricao da: "Izrada takvih suvenira nije u suprotnosti sa zastitom prirode, jer za njihovu izradu najcesce koristi polunametnik brsljan, otpaci starih cokota vinove loze, korijenje stabala izvaljenih vjetrom, te naplavine s obala potoka, rijeka ili mora.
U Gorskom kotaru takve suvenire nazivaju "Dedeki".
Inace takve izratke nazivamo alraune. Rijec alrauna nastala je od starogermanske rijeci Aruna - sapat, tajna? Alrauna je i korijen biljke bunovine (Mandragora officinalis). Ovaj korijen je otrovan, ali i lijekovit, a prema legendi cudotvoran. Cesto je slican nekom covjeculjku, "djavolku" - prorocanskom bicu koje pozna sve tajne. Upotrebljavao se kao lijek protiv nesanice, kao afrodizijak, te kao amulet (privjesak koji stiti od zla tj. kao talisman). Jedna legenda kazuje da ova biljka cudnovatog korijena nice pod vjesalima iz zivotnih sokova objesenog covjeka. Prema legendi njemacki pisac Hans Heinz Ewers (1871.-1943.) napisao je 1912. godine roman pod nazivom "Alraune".
Ima i drugih biljaka cije korijenje ili granje slici covjeculjcima i drugim bicima. Sve takve suvenire nazivamo alraune. Nije ih lako pronaci. Kao da se skrivaju dok ih trazimo, a onda nam se rijetko i iznenada pokazu u obliku pravih malih umjetnickih djela. Tada smo dodatno zahvalni prirodi i planinama." Tako je pricao prijatelj i planinar Vanja i usput mi pokazao njegov tekst iz knjige "Zbornik PLANINARA I SENIORA 1985.-1995." pri H.P.D. Platak u Rijeci, Rijeka, 1996.
Vec godinama tijekom boravka na kampu, sakupljaju i imaju bogatu kolekciju alrauna Ljubica Debeljak i Mojca Vilar. Ovo je ujedno jedinstvena prilika da se svojim angazmanom zainteresiraju i ostali sudionici kampa u realizaciji "Kolektivne izlozbe Alrauna".
--------------------------------------
Alraunu ili komad drveta namjenjen kao izlozak potrebno je prethodno ocistiti od svih namjenika(crva, bauba, larvi, necistoce nepoznatog porekla i dr.) Ako je drvo mokro, prethodno je potrebno osusiti ga. Veci komad drveta ili grane dok je mokar raditi na njemu, od sredisnjeg dijela prema vani, vanjski dijelovi pucaju. Pokusati izvuci srz iz drveta. S vanjske strane ~ 1 CM susi se, dublje ne. Osusen komad drveta premaze se lakom ili imregniranim voskom. Vosak se topi i trlja po drvetu.
Lak mjesan sa voskom, namaze se kistom i predje preko krpom gladeci povrsinu drveta. Postoje za kupiti mat sjajni lakovi. Moze se koristiti i sandolin raznih boja, prema ukusu. Lakom preko moze se preci, ali i ne treba. Osjetljiv je na vanjske uvjete. Arlaune je bolje izvoditi samostojece bez postolja. Kora, sto ovisi o ukusu
moze se ali i ne mora zadrzati.http://budan.blog.hr/
U Rijeci, 08.05.2008.godine Borivoj Bukva
Upisao:
OBJAVLJENO:
PROČITANO
879
OD 14.01.2018.PUTA