RONHILL
Marka cigareta Tvornice duhana Rovinj. Izbačene na tržište početkom osamdesetih, najprije u smeđem, a onda i u standardnom plavom i crvenom tvrdom pakovanju ("jedan Plavi Ronhill, molim vas."). Prodavane su po srednjim (tj. pristupačnim) cijenama; otud, uz cigarete '160', najpopularnija cigareta među mladima prošlog desetljeća (učenicima i studentima). S kutijom Ronhilla na stolu nije se reskirao jeftin ili 'uncool' utisak, nego je pušač slao poruku: "Ja sam urbana, zadovoljna osoba srednje platežne moći."
SLET
Održavao se povodom Dana mladosti i centralne proslave rođendana predsjednika SFRJ Tita - 25. maja svake godine na fudbalskom stadionu "Crvena Zvezda" u Beogradu (uz učešće omladinaca i omladinki, estradnih umjetnika i Azema Vlasija).
SLOVARICA (ajme koja uspomena !!!!!!)
Knjiga za učenje slova, sa slovima koja se vade, pa ih obično sve pogubiš do kraja prvog polugodišta prvog razreda osnovne škole.
SLOVENIJALES
Vodeći proizvođjač namještaja u SFRJ. Početkom 70-ih Slovenijales postaje sinonim za potrošačko blagostanje u vidu "garnitura" (npr. "Klasik", "Rondo", "Mojca"), bračnih kreveta (model "007" s ugrađenim radiom "EI Niš").
Slovenijales je pravila i poznate "regale" u kojima je bilo mjesta za sve i svašta (npr. zlatna gondola), a njihovi regali su se posebno lijepo slagali s lusterima u obliku narandžaste lopte za plažu, upotpunjenih nekim naročitim mehanizmom pomoću koga je luster mogao da se spusti do poda (ostala je misterija zašto).
SPOMENAR
Mali album lijepo ukrašenih korica koji su djevojčice u dobi od sedam do jedanaest godina jedna drugoj ispunjavale crtežima i stihovima 'za uspomenu i dugo sjećanje'.
Spomenar bi na prvoj stranici obično imao upozorenje: "Piši, riši, ali znaj, listove mi ne trgaj". Ispunjavanje istog bilo je podvrgnuto strogim estetskim kriterijima - najviše se pažnje poklanjalo što ljepšim crtežima (dominirali su cvjetni motivi ), te što ljepšem rukopisu. Vrijednost spomenara ovisila je o tome da li ga je ispunila najpopularnija djevojčica u razredu.
Neki od popularnih spomenarskih stihova su: "Od kolijevke pa do groba najljepše je đačko doba", "Ko ti ovako koso piše, taj te voli ponajviše". Popularno je bilo i presaviti ugao stranice, pa na poleđini napisati: "Otvori u slučaju rata" pa kad se otvori piše: "Budalo ne sada!". Istorija će se kasnije grubo narugati ovoj nedužnoj dječjoj šali.
Ispunjavanje spomenara bilo je, kao i u toj dobi popularno skupljanje salveta, isključivo za curice. Ulaskom u pubertet spomenari bivaju zamijenjeni leksikonima, koji uživaju nečuvenu popularnost ne samo među curama nego i među dečkima.
SPORT
Bivša Jugoslavija je nezamisliva bez svojih sportista koji su se takmičili zajedno u bratstvu i jedinstvu i postizali najveće uspjehe naročito neposredno prij raspada zemlje, i na čija je pleća kasnije palo breme nacionalizma jer su mnogi od njih bili prinuđeni da svoje sportske uspehe stavljaju u službu dnevne politike samo da bi sačuvali živu glavu.
Ljudi bi igrali sportsku prognozu i vikendom slušali radio prijemnike da bi se informisali o trenutnim rezultatima domaće lige. Najveća takmičenja (Olimpijada u Sarajevu, Univerzijada u Zagrebu, prvenstvo u atletici u Splitu, evropsko košarkaško prvenstvo) kao da su bili samo lijep uvod u ono ružno što će se desiti.
SSRNJ
Savez Socijalističkog Radnog Naroda Jugoslavije - savez svih mogućih saveza: od omladinskog, pionirskog, ženskog, ..mislim da je čak i Savez komumista službeno pripadao SSRNJ-u ali nisam siguran.
STARA KAJLA
Stari vojnik, vojnik kome je do izlaska iz vojske ostalo još svega par mjeseci. Jedno od najprivilegovanijih zvanja u bivšoj JNA, koje je pored apsolutne slobode podrazumijevalo i apsolutnu neodgovornost. Lik opjevan i u narodnoj poeziji: "Stara kuka leži ispod dajca/ pored njega gušter... ".
STARKE
Skraćeno od 'All Star' - vrsta patika marke 'Converse'. Platnene patike odličnog, jednostavnog dizajna. Dio obuće američkih zatvorenika već od ranih pedesetih. U nas njihovo vrijeme počinje početkom osamdesetih.
Kao i većina patika proizvode se u dvije verzije: tzv. "plitke" i "duboke". Ove druge na članku imaju karakterističan amblem - bijeli krug s plavom zvijezdom u sredini.
Bitna ideološka razlika: "plitke" su obuća šminkera (šminkeri bi ih oblačili uglavnom na bosu nogu) dok "duboke" nose 'alternativci'. Najpopularnije su najprije crne i bijele, a poslije i bordo. 'Starke" u drugim bojama dolaze tek kasnije.
STOJA
U svoje vrijeme, velika lova. "Stoja" je obezbjeđivala ne samo osnovne životne namirnice - "Životinjsko carstvo", "Kiki" bombone i čokoladnu bananicu, već i "Politikin zabavnik", pa čak i pakovanje crvenih kapisli za kolt. Kasnije su "stoje" izgubile na vrijednosti, a i stvari koje smo nekada s istim kupovali više nisu bile važne.
STOJADIN
Popularno ime za porodični automobil fabrike Zastava sa oznakom 101, u kome je bilo taman mjesta za četvoročlanu jugoslovensku porodicu i za njihov prtljag na putu do mora ili vikendice. Počeo je da se proizvodi kasnih sedamdesetih, i u toku svoje proizvodnje prošao je kroz više varijanti (mediteran, standard), koje su naoko izgledale isto... A i gledano izbliza nije bilo neke razlike osim u dizajnu naljepnice na zadnjim vratima.
"SVJETLIJA BUDUĆNOST"
Valjda ono u čemu se sada nalazimo.
ŠANGAJKE
Široko rasprostranjene, jeftine, platnene tenisice kineske proizvodnje čiju je plavo-bijelu varijantu proizvodilo Borovo.
ŠATROVAČKI GOVOR
Rasprostranjen među stanovnicima ex-jugoslavije. Red slogova u riječi mora biti izmješan, kao u slijedećem primjeru: vozdra. Inače, dobra gimnastička vježba za mozak. Ko nije razumio šatrovački bio je ljakse.
ŠIMINKE
Poluduboke čizme od kože ili "skaja", nošene sredinom sedamdesetih; prave šimike su bile naoružane blokejima kojima je osoba prouzrokovala buku na tihim popločanim ulicama u sitnim satima. Vrh čizama je morao imati sasvim mali "nos".
ŠKOLSKE KECELJE
Đačka uniforma u osnovnim od pedesetih do sredine osamdesetih godina. Jednostavnog kroja, tamno "teget" boje, imala je dvije osnovne svrhe: 1. Praktičnu - mogli ste znati da su djeca na nastavi ili na putu do ili od škole, a i učenici su manje prljali sopstvenu odjeću; 2. Socijalnu - na ovaj način su se mogle prikriti socijalne razlike evidentne u odjevanju djece, što je u SFRJ bilo jako važno. Iz vremena djetinjstva mnogih generacija, ostala su sjećanja na gužve po radnjama sa konfekcijom koje su trajale pred početak svake školske godine, šivenje kecelja u kućnoj varijanti i briga da li će dijete "prerasti" kecelju tokom školske godine. Sredinom osamdesetih je obaveza nošenja kecelja potpuno iščezla. Socijalne razlike su postale vrlo jasno vidljive, tako da je trka za poznatim modelom farmerki i patika poprimila stravične mjere. Mnogi roditelji i bukvalno odvajali od usta ne bi li djeci kupili "firmiranu" odjeću.
ŠTEFICA CVEK
Glavni lik iz romana "Štefica Cvek u raljama života" Dubravke Ugrešić, odnosno filma "U raljama života" Rajka Grlića. "Čuj koka" bio je obavezan početak rečenice kad god bi se govorilo o muškarcima, kao znak da slijedi potpuno neupotrebljiv savjet za dotični slučaj...
ŠVERC
Osamdesete godine bile su zlatno doba šverca. Kafa, farmerice, kozmetika ... Postojao je i drugi oblik šverca, onaj u autobusima i drugim vozilima javnog saobraćaja.
TITOVIM STAZAMA REVOLUCIJE
Takmičenje koje je jedno vrijeme bilo aktuelno u osnovnim i srednjim školama širom zemlje. Nije bilo obavezno, ali bilo je poželjno da cijela škola učestvuje. Materijal za takmičenje je izlazio u svakom broju lista "Kekec" što je ovom listu davalo monopolistički položaj na tržištu dječje štampe u ono vrijeme. Takmičenja su bila organizovana na školskom, opštinskom, gradskom, republičkom i saveznom nivou. Savezno takmičenje bilo je organizovano u Kumrovcu, rodnom mjestu Josipa Broza.
TRABANT
Plastično "čudo" iz DDR-a.
UDARNIČKE ZNAČKE
Na radnim akcijama je najvažnije bilo koliko je puta akcijaš sa zemljom u kolicima prošao pored evidentičarke, makar kolica bila i poluprazna. Akcijaši sa najvećim brojem prolazaka su dobijali udarničke značke.
UDBA
Uprava državne bezbednosti - tajna policija bivše juge, nasljednik KNOJ-a (Korpus narodne odbrane Jugoslavije) i OZN-e (Odeljenje za zaštitu naroda - "Ozna sve dozna"). Pričalo se da je moto u djelovanju UDBE bio: "Uđi prav - nećeš izaći zdrav; uđi kriv - nećeš izaći živ."
VEGETA
Poznati začin ''Podravke'' iz Koprivnice - desna ruka skoro svake domaćice bivše SFRJ.
VIJETNAMKE
Popularno ime za maslinaste jakne-vjetrovke američkih vojnika u Vijetnamu (otud ime), a poslije vijetnamskih veterana. Kult-status ova jakna zadobija nakon što je u filmu "Taxi driver" nosi Robert De Niro.
ZABRANJENO PUŠENJE
Nekoć legendarni band čije ime danas prisvajaju dvije blijede imitacije.
Nekadašnji frontmen kao da je još davno prorekao svoju sudbinu, jer uistinu on već dugo nije čovjek kojeg su nekada mnogi voljeli. Iako je to želio, nije otišao kao Pele ...
"Nekada davno si voljela čovjeka.
Taj čovjek već dugo nisam ja.
Već dugo u lošoj formi sam.
Uzalud me uspravljaš.
A, u lošoj formi sam, u lošoj formi sam,
I zato ne želim da budeš tu kraj mene.
Prošetaj ..."
ZDENKA SIR
Topljeni sir za mazanje u okruglim kutijama u kojima se nalazilo po šest trokutastih sireva, neki su ih zvali kockom (?). Svaki trokutić je, koliko se sjećam, jedva bio dovoljan da se premaže kriška kruha i obično se kupovao samo kad se ide na izlete, na more i sl. Tvornica sira se inače nalazi u Velikim Zdencima pokraj Daruvara ("Staročeško pivo"), a postoje i Mali Zdenci pa bi na pitanje "Otkuda si?" stanovnik Malih Zdenaca u pravilu odgovarao: "Iz Zdenaca." Naravno, stanovnik Velikih Zdenaca na isto pitanje odgovara: "Iz VELIKIH Zdenaca".
ZDRAVKO ČOLIĆ
Mogao bih krenuti ja o glasu, o šarmu i karizmi, o svilenim košuljama i Lokicama, o ludim glavama i zvjezdicama, o ciganima čergarima i ...
ZEPE
Crne, lagane 'kung fu' papuče sa gumenim đonovima koje su prvenstveno bile kućna i bolnička obuća starijih ljudi. Onda su se počele nositi u osnovnim školama kao obavezna školska obuća i tako su postale stilsko modno ludilo. Proizvodilo ih 'Borovo'.
ZNANJE IMANJE
Popularna emisija za poljoprivrednike i ljubitelje sela. Nedjeljom prije ručka kada je "cijela porodica na okupu". Takmičenja sela iz cijele SFRJ u svemu i svačemu. Između kviza i muzičkih numera, polpularni su bili skečevi (dva glumca sa obaveznim šajkačama stoje za mikrofonom i nadmeću se u duhovitostima po principu čuvene radio-emisije " Selo veselo"). Žene su se najčešće takmičile u ručnim radovima, muškarci u znanju iz svih drugih oblasti. Postati selo-domaćin bila je stvar prestiža širom zemlje. Sela domaćini dobijala su asfalt i renovirani dom kulture gdje se takmičenje obavezno održavalo.
ZNOJNICE
Elastične, najčešće frotirne, trake, navlačeile su se na ručne zglobove za sportsko-mladalački imidž.
ŽIVOTINJSKO CARSTVO
"Krašove" male i tanke čokoladice koje su sadržavale sličice životinja iz cijelog svijeta. Djeca su kupovala ove čokoladice sa ciljem da sakupe sve sličice i polijepe ih u veliki album tvrdih korica koji je sadržavao i puno korisnih informacija o životinjama. Popunjeni album se mogao poslati "Krašu", a onda bi se poništen (crvenim uzdužnim crtama) vraćao djetetu na kućnu adresu sa bogatim paketom slatkih proizvoda.
YUTEL
Televizijski program kojem je jedan od primarnih ciljeva bio da probudi nadu i vjeru među građanima ex-juge u bratsvo i jedinstvo. Popularni su bili, za ondašnje prilike, intervju-telefonski brojevi koje je svaki građanin mogao da nazove i priloži svoj glas - "da ili ne" - na aktuelnu temu ... Teme su bile, između ostalog: "Da li ste za ili protiv slobodnih izbora? Da li ste zadovoljni odlukom federalne vlade o kotiranju nacionalne valute za njemačku marku", itd.
Inače, Yutel-ova personofikacija je bio Goran Milić, nekad najmlađi voditelj Dnevnika u Jugoslaviji, miljenik režima, velika nada, da bi mu onda karijera krenula nepredvidivim tokovima. Prvo Yutel, pa pokajništvo i novopronađena ljubav s Tuđmanom koja je rezultirala dolaskom na Hrvatsku televiziju, pa Brisani prostor s tek ponekim zrncem genijalnosti. I jedno veliko ništa. Istina, Milića je puno veći užitak slušati kako na studentskoj tribini dva sata priča o televiziji. Treba mu dati jednu takvu emisiju, samo da priča o struci, o kameri, o televizijskim porukama, da analizira priloge, da radi sve – samo da ne radi ništa.