Hina je danas objavila, a nekoliko portala prenijelo (npr. Nacional) kako se Agenciji za elektroničke medije do sada prijavilo oko 300 portala, te se navodi kako je Agencija ovih dana počela objavljivati njihov popis. (Nakon pomoći jednog posjetitelja uspjeli smo pronaći da je to vjerojatno ovo).
Povod prijava porez na portale
O potrebi prijave portala radi plaćanja poreza na prihod u visini 0,5 posto pisali smo i ranije, no vijest je u web krugovima dočekana s podsmijehom, s obzirom da nije bilo jasno kako će Agencija utvrđivati prihode portala niti kako će ih razdvajati od drugih prihoda koji ostvare njihove tvrtke vlasnici. (Kao dokument za određivanje prihoda vjerojatno će se uzimati izvještaji kojima raspolaže Fina). Tada nije bilo nikakvih informacija o mogućim sankcijama za neprijavljene, a (prema našim informacijama) ovo je prva najava o mogućim kaznama.
Kazne za neprijavljene od pet do sto tisuća kuna
Predviđena kazna navodno se kreće od pet tisuća do sto tisuća kuna, no nigdje se ne navodi kojim je zakonom ili pravilnikom propisana. Vjerojatno je ta misterioznost (ili bolje rečeno propust Agencije kad su u pitanju odnosi s javnošću) razlog zbog kojeg Vijeće za elektroničke medije "velikodušno" ostavlja mogućnost da će portale možda upozoravati da se prijave prije nego ih kazni jer ne znaju za obvezu prijave.
Zakon o elektroničkim medijima navodi kako su porez dužne plaćati elektroničke publikacije, odnosno urednički oblikovane internetske stranice i/ili portali koji sadrže elektroničke inačice tiska i/ili informacije iz medija na način da su dostupni širokoj javnosti bez obzira na njihov opseg.
Portali dužni platiti porez za 2010. godinu
Prema Zakonu o elektroničkim medijima portali bi već za 2010. godinu trebali uplatiti 0,5 posto prihoda, a prve uplate očekuju se u svibnju 2011. godine.
Komentar:
Početkom 12. mjesca 2009. godine Sabor RH, donio je Zakon o elektorničkim medijima, kojim je zamijenjen istoimeni propis iz 2003. godine. Osim prilagodbe novom pravnom okviru Europske Unije i tehnologijama koje su se razvile tijekom posljednjih nekoliko godina, novi Zakon elektroničke publikacije definira bitno preciznije nego dosad...
Prema starom Zakonu, definicija elektoničkih publikacija bi bila: "programski sadržaji koje fizičke ili pravne osobe prenose putem informacijsko-komunikacijskih veza na način da su dostupni širokoj javnosti bez obzira na njihov opseg"....tu su mogle ući gotovo sve internetske stranice, forumi, pa čak i blogovi...
prema novom Zakonu definicija elektroničkih publikacija je: "urednički oblikovane internetske stranice i/ili portali koji sadrže elektroničke inačice tiska i/ili informacije iz medija na način da su dostupni širokoj javnosti bez obzira na njihov opseg"....
tako stoji u preambuli da su elektroničke publikacije u stvari internet/web stranice...
Obzirom da je ova tema preopširna za cijeli jedan članak, kratko pitanje...???...ne čini li vam se da "Oni" ...ipak žele uplivati u zabranu objavljivanja web stranica...može li se ovaj zbrkani zakon koristiti za gušenje/uništenje nepoćudnih web stranica....?