Mag. Pharm. Anita FRAUWALLNER
Predsjednica ÖPROM – Austrijsko društvo za probiotičku medicinu,
Graz: Budućnost leži u probioticima!
Utjecaj ljudske crijevne flore na adipozitet (F. Bäckhed, Göteburg i J. Gordon, Washington: Obesity.): Osnovni sastav crijevne flore na bakteroide i firmikute utječe na tendenciju prema asteničnoj ili adipoznoj građi.
Druge istraživačke grupe mogu pokazati da pri uzimanju probiotika stres nema nikakvog negativnog utjecaja na organe. To bi značilo veliko olakšanje za srčana i krvožilna oboljenja.
Dok psihička trauma kod štakorskih mladunaca i kasnije ima velik utjecaj na njihovo ponašanje, neonatalno korištenje probiotika otklanja fizičke i psihičke posljedice bilo kakvog traumatiziranja nastalog odvajanjem od majke.
Zaključak znanstvenika ove studije: probiotici izuzetno pozitivno djeluju na hipersenzitivnost crijeva induciranu stresom – i to ne samo tijekom faze stresa – već i poslije toga.
Rad Instituta Allergosan u Grazu (osnivača tvrtke Vitality International Products u HR) obilježit će razvoj odgovarajućih specifičnih probiotika sljedećih nekoliko godina, posebice razvoj daljnjih višesojnih probiotika čija izrada slijedi sljedeće zadane kriterije kvalitete:
· 109cfu/g=1 milijarda bakterija/g – količina bakterija sposobnih za život ne smije označavati količinu kod datuma punjenja već do isteka valjanosti
· Formuliranje više vrsta kako bi se pojačala sinergija u borbi protiv patogenih bakterija
· Prašak umjesto kapsule kako bi se omogućilo preživljavanje bakterija u prolazu kroz GIT
· Visoka aktivnost i sposobnost razmnožavanja bakterija u crijevima
· Bakterije ljudskog podrijetla, bez bakterija jogurta u probiotičkoj medicini
· Stabilnost i sigurnost bakterija
Univ. Prof. Dr. Wolfgang VOGEL
Klinički odjel za gastroenterologiju i hepatologiju Sveučilišne klinike za internu medicinu, Medicinski fakultet, Innsbruck, Austrija :
Mišljenje hepatologa o probioticima
Probiotici onemogućuju proinflamatornu reakciju crijevnog epitela
Već je Pavlov (1893. u Lancetu) ukazao na os crijeva i jetre: interakcija crijeva s toksinima i jetrom. Interesantno je da intestinalna barijera nije slaba samo sa strane cijeva, već i sa strane jetre do krvi i do tight junctions-a.
Činjenica je da upala jetre dovodi endotoksine u krv koji s vanjske strane crijeva dijelom dovode do razgradnje tight junctions-a.
Probiotici mogu (kako je poznato iz mnogih CED - studija) onemogućiti proinflamatornu reakciju crijevnog epitela. Oni djeluju putem poboljšane barijerne funkcije antiupalnim posrednicima kao i putem down-regulacije IFN-γ, TFN-α u intestinalnom epitelu.
Tako se moglo pokazati na modelu životinje da miš obolijeva od masivne sepse (s erozijom jetre i teškom komom jetre) kada mu se ubrizga endotoksin. No, kada se PRIJE(!) ubrizgavanja endotoksina organizam dovede probioticima u bolje stanje, ne desi se de facto ništa!
Probiotici dakle induciraju antiinflamatorne efekte, te crijeva ne reagiraju s povišenom propusnošću.
Univ. Prof. Dr. Heinz F. HAMMER
Klinički odjel za gastroenterologiju i hepatologiju Sveučilišne klinike za internu medicinu, Medicinski fakultet, Graz, Austrija:
Probiotici kod dijareje
Infektivne bolesti s dijarejom
Pozitivno djelovanje pojedinih probiotika kod određenih bolesti s dijarejom može se smatrati već dokazanim.
Prevencija: Učestalost nastajanja gastrointestinalnih nuspojava u terapiji antibioticima (oralni Penicilin, Erythromycin) može se putem preventivne terapije sa Saccharomyces boulardii, Lactobacillus GG, Lactobacillus acidophilus i Bifidobacterium longum smanjiti. Vjerojatnost nastanka dijareje uzrokovane putovanjem, može se reducirati terapijom specifičnim probiotičkim bakterija.
Terapija: Saccharomyces boulardii pokazao se djelotvornim kod bolesti koje prate proljevi i dijareje inducirane HIV- om , te u akutnih bolesti s proljevom u dječijoj i odrasloj dobi. Enterococcus faecium SF68 pokazao se djelotvornim u terapiji dijareje u odrasloj dobi.
Upalne bolesti crijeva
Crijevna flora pokazala se kao važna u nastanku upalnih bolesti crijeva. Soj E. coli Nissle pokazao se uspješan u par studija kao zamjena mesalazinu u indukciji remisije, te održavanju remisije kod ulceroznog kolitisa u vremenskom razdoblju od 12 mjeseci. Interpretacija rezultata studija otežana je zbog heterogenog sastava pacijenata. Nadalje je pokazala Rembeckova studija visoku pojavu recidiva u kontrolnoj grupi tretiranoj mesalazinom.
Kombinacija 8 raznih probiotičkih sojeva pokazala se u periodu od 6 mjeseci znatno učinkovitija u održavanju remisije pouchitisa od placeba.
Posljedice zračenja
U randomiziranoj studiji mogla se uočiti znatno manja pojava proljeva kod pacijenata kojima je područje zdjelice podvrgnuto terapiji zračenjem i koji su uzimali Lactobacillus acidophilus NCFB 1748, nego kod placebo grupe bez probiotičke terapije. U drugoj studiji se pokazalo da fermentirani mliječni proizvodi umanjuju teške posljedice terapije zračenja.