Priredila: Udruga Roda, Zagreb, www.roda.hr
Posljednjih nekoliko godina i očevi su postali predmet istraživanja o povezivanju pa je čak uveden poseban naziv za povezivanje oca i novorođenčeta po porođaju - zaokupljenost. Imali smo običaj spominjati očevo sudjelovanje, a sada govorimo o očevoj zaokupljenosti djetetom - sudjelovanju na višoj razini.
Zaokupljenost nije samo ono što otac čini za novorođenče - držanje i tješenje - nego i ono što ono čini ocu. Povezivanje s djetetom odmah nakon porođaja budi u ocu osjećajnost. U njezi novorođenčeta, očevi su često pokazani kao oni koji djeluju s dobrim namjerama, ali se ponekad smatraju "drugorazrednim njegovateljima", kao oni čiji je "posao" njegovati majku dok ona njeguje dijete. Ali to je samo dio priče.
Očevi imaju dar jedinstvenog načina povezivanja s novorođenčetom, a ono se obogaćuje ovom različitošću. Zapravo, istraživanja o povezivanju očeva pokazuju da očevi kojima se da prilika i koje se ohrabruje da aktivno sudjeluju u brizi za novorođenče mogu biti jednako dobri njegovatelji kao i majke. Očevi odazivi na bebin poziv možda su manje automatski i sporije se zbivaju nego majčini, ali očevi su jednako sposobni kao i majke za snažno, čvrsto zbližavanje sa svojom novorođenčadi.
Uloga očeva tijekom posljednjih 20 godina potpuno se promijenila. Razlog tome može biti to što su se muškarci promijenili ili, vjerojatnije, što je društvo promijenilo mišljenje o važnosti očeve uloge u životu djeteta. Danas, većina očeva želi sudjelovati u odrastanju svoje djece - neki instinktivno znaju odgajati djecu, drugi se polako uključuju, a većina treba pomoć kako bi izgradili samopouzdanje i stekli roditeljske vještine. Kako se uključiti Kao ponosni otac, vjerojatno želite učiniti sve što je u vašoj moći kako biste bili što kvalitetnije uključeni u život svog djeteta. Međutim, tijekom prvih tjedana, dok majka doji dijete i dok ono uglavnom spava, možda će vam biti teško započeti graditi vaš osobni odnos s djetetom. I dok u tim prvim tjednima najviše možete pomoći neizravno - pomažući partnerici, pripremite se za razdoblje koje slijedi. S vremenom, ljubavlju i nježnošću, vi i vaša beba razvit ćete specifičan i sasvim osobit odnos - odnos koji je jednako važan kao i povezanost između majke i djeteta.
Evo nekih ideja kako biti tata iz snova:
· Educirajte se. Mnoštvo knjiga o trudnoći i novorođenčadi na noćnom ormariću vaše partnerice ne stoji tamo samo zbog nje. Odaberite (barem) jednu i počnite čitati. Pripremite se za čudo novog života i na težak, ali isplativ rad koji će se od vas očekivati čim vaše dijete dođe na svijet. · Budite partner pri porođaju. Osim što ćete partnerici olakšati "prolazak" kroz porođaj, prisutnost rođenju djeteta svečano će vas uvesti u roditeljsku ulogu i naoružati samopouzdanjem potrebnim da se lakše snađete u svojoj novoj ulozi tijekom prvih tjedana kod kuće.
· Vježbajte, vježbajte, vježbajte. Ne postoji nikakva magična intuicija s kojom se žene rađaju i koja im govori kako će se brinuti o novorođenčetu - one uče brinući se za svoje dijete, a tako bi trebali i očevi. Zato promijenite prljavu pelenu, okupajte svoje dijete, potrudite se utješiti ga kad je uznemireno. Možda ćete u početku biti nespretni, ali uhodat ćete se. · Budite strpljivi. Uhodavanje i briga o djetetu nisu lak posao, osobito ako nemate mogućnost biti s mamom i bebom tijekom cijelog razdoblja upoznavanja. Nakon što se vratite na posao (a većina očeva vraća se na posao u prvom tjednu djetetova života), od vremena provedenog s bebom navečer ili vikendom učinite male rituale. Izvedite bebu u šetnju, čitajte joj (ne, nije prerano, beba obožava slušati vaš glas), nježno je masirajte.
· Umiješajte se. Vaša partnerica možda osjeća potrebu da nadgleda i obavlja sve poslove oko djeteta (ima nas i takvih) - od hranjenja, promjene pelena, odijevanja i umirivanja bebe do igranja s njom i to 24 sata na dan. Vrlo je važno za vas kao oca, a i zbog novorođenčeta, kao i fizičkoga i psihičkog zdravlja partnerice, da preuzmete dio obveza na sebe. Čak i ako se partnerica protivi tome, "uskočite" i preuzmite dio poslova i igara. Nećete požaliti.
· Ne popuštajte. Svjesno ili nesvjesno, žene često sabotiraju partnerove prilike za povezivanje s novorođenčetom, reagirajući na očevu početničku nespretnost, drugačiju tehniku kupanja ili odijevanja. Ako vas partnerica kritizira, nježno je podsjetite da ste sposobni brinuti se o djetetu i da vam treba pružiti priliku.
· Budite partner i u dojenju. Ako vaša partnerica doji, omogućite joj što udobnije i nesmetano dojenje, pobrinite se da joj je na dohvat ruke sve što joj je potrebno (npr. hrana i piće, osobito u prvim tjednima kada većina žena doji vrlo često), podignite dijete da podrigne kada je gotovo s podojem. Educirajte se i o dojenju, kako biste partnerici pružili podršku u suočavanju s mogućim problemima s dojenjem. · Igrajte se. Očevi komuniciraju s djecom drugačije nego majke i to je savršeno u redu. Naime, znanstvenici pretpostavljaju da je s razvojnog stajališta očevima karakteristična tjelesna igra, savršen kontrast majčinu nježnijem, brižnijem pristupu.
Dakle, ne oklijevajte, ponudite djetetu let avionom, jahanje na konju i slične igre, ali nemojte se ograničiti samo na te načine igre - pravi muškarci znaju i kako se mazi. Udruga Roda Čanićeva 14, Zagreb
tel.: (01) 61 77 500, 091 5863 717
faks: (01) 61 77 510
SOS - telefon za dojenje: 01 61 77 520, 091 22 77 220 radnim danom od 15 do 21h vikendom i blagdanom od 9 do 21h