Čin sklapanja ruku u molitvi univerzalni je simbol. To je najprirodniji način ponizne molbe. U Indiji, ovaj čin ima dublje unutarnje značenje i naziva se «namaskar».
«Namaskar» doslovno znači «učiniti namah». «Namah» je skraćenica od «na mamah» što jednostavno znači «nije moje». Ova se fraza u originalu koristila u drevnim vedskim ritualima prinošenja žrtvi bogovima tijekom čina prinosa. Značenje je: ono što je ponuđeno ne pripada meni nego bogu. Odvajajući «ja» i «moje» poklonik predaje sve svoje – tijelo, um i duh – Bogu.
Tijekom vremena simbol za taj čin vidimo u sklapanju dlanova; deset prstiju predstavlja pet organa percepcije (oči..) i pet organa djelovanja ( ruke…),a možda uključuje i pet životnih sila ( prana..) i pet omotača oko ljudskog bića ( omotač hrane, mentalni omotač..).
Izražajniji način pokazivanja potpune predaje Bogu ili Guruu jest pokazivanje «ashtanga namaskar» , tj. pasti pred stopala Gurua ili Boga tako da osam dijelova (ashta anga) tijela dotiče zemlju. Žene, međutim, više kleče i sagibaju glavu i čelom dotiču božanska stopala ( to je poznato kao shaashta anga namaskar jer samo šest dijelova tijela dotiče tlo ).
Ovaj čin, koji ima tako duboko značenje, danas se izvodi gotovo mehanički, bez prikladnog razumijevanja i iskrene namjere. Zato se Bhagavan Baba jednom šalio sa poklonikom koji je želio drugi «padanamaskar» istoga dana govoreći mu: «Ako padanamaskar učiniš jednom i ako ga učiniš ispravno, to je dovoljno.» Bhagavan često govori poklonicima kada ih je jako puno koji bi Mu željeli dotaknuti stopala «Učinite namaskar u mislima».
Sjetio sam se jednog zanimljivog događaja vezanog za namaskar. Prije puno godina, Baba je posjetio poklonikovu kuću. Poklonik je obavijestio svoje prijatelje i rođake o dolazećem božanskom posjetu i tako su mnogi došli. Svi su se prostrli pred Avatarovim stopalima osim jednoga koji je bio popuno posvećen svome Guruu i koji je bio tako iskren da je osjećao da se ne može pokloniti drugome Guruu jer se već potpuno predao svome Guruu.
A ipak, on nije pokazao svoje osjećaje. Na nagovor svog prijatelja kao i zbog toga da ne izgleda kao čudak, prostro se pred Babinim stopalima i unutar sebe Mu rekao da zapravo čini namaskar svome Guruu, a ne Babi. Sveznajući Bhagavan potapšao ga je po leđima i rekao mu: «Ne brini! Tvoj je namaskar stigao samo do tvoga Gurua!»
Namaste je indijski izraz koji se koristi kao pozdrav, ili se izražava kao gesta (Anjali mudra) sklapanjem dlanova ispred srca u položaj molitve. Namaste predstavlja uvjerenje da u svima nama postoji Božanska iskra smještena u području srčane čakre. Sama gesta je spoznaja o duši jednoga koja se ogleda u duši drugoga.
Sklapanje dlanova dovodi nas u dodir s našim centrom, našom dušom. Namaste nas izražava kao Duh, a ne kao izvanjsku osobnost. Ono znači: "poštujem duh u tebi koji postoji i u meni". Isto tako, na taj način iskazujemo da prepoznajemo da smo jednaki s drugime.
Na sanskrtu Nam znači klanjati se, as znači ja, a te znači ti. Dakle, Namaste doslovno znači "klanjam se tebi", odnosno "pozdravljam ono božansko u tebi, u kojem se i sam ogledavam". Čin pozdrava naziva se Namaskaram, Namaskara ili Namaskar, ovisno o govornom području indijskog kontitneta.
Postoje i druga, mističnija značenja iza riječi Namaste. U ljudskome tijelu živčani kanali šire se u stopalima, u solarnom pleksusu i u dlanovima. Fizička energija izlazi iz tijela upravo na tim mjestima. Kako bi "uzemljili" energiju i uravnotežili tok prane koja protiče kroz nervni sustav, jogiji sjede u položaju lotosa sa prekriženim nogama i sklopljenim dlanovima. Anjali Mudra djeluje kao jednostavna joga asana te tako uravnotežuje našu energiju, ostavlja nas centriranima i usmjerenim prema unutra. Zatvara našu auru, fizički ju štiteći. Pomaže nam da ne postanemo previše orijentirani prema van, i da ostanemo bliži našoj intuitivnoj prirodi, našoj svjesnosti.
Idealno bi se Namaste trebao izvoditi i na početku i na kraju yoga sata. Najčešće se izvodi samo na kraju jer je um smiren, a srce otvoreno za izravnu komunikaciju među vježbačima. Učitelj započinje Namaste kao simbol zahvalnosti i poštovanja prema svojim učenicima i svojim učiteljima, među kojima nema razlike, te poziva učenike da se povežu sa svojim duhom i sa istinom sa smo svi mi Jedno kada živimo sa srcem.
Poštujem mjesto u tebi
gdje čitav svemir prebiva,
Poštujem mjesto u tebi
u kojem je Ljubav, Istina i Mir
Kada si u tom mjestu u tebi
i ja u tom mjestu u sebi
mi smo Jedno.