Dijeta za mršavljenje
Višak kila nastaje prekomjernim uzimanjem hrane, zatim uzimanjem hrane koja ima veliku energetsku vrijednost, jedenjem između obroka i zbog premalo kretanja.
Logično je, da ako želimo smršaviti bez posljedica za zdravlje, moramo uvesti red u naše prehrambene navike. Dijete koje vam obećavaju da će te smršaviti a da možete uz njih jesti koliko želite, sumnjive su, i vjerojatno štetne za zdravlje.
Kao što ste lagano skupljali kilograme, tako ih lagano morate i potrošiti.
Krenimo od doručka.
Ako je moguće, doručak je najbolje preskočiti. Ako to niste u stanju onda jedino što se može preporučiti za doručak je voće.
Pojedite dvije voćke, i to iste vrste. Recimo, dvije jabuke, ili dvije kruške.
Kao doručak, prihvatljiv je i «Kolath-ov doručak».
Ne pijte kavu za doručak.
Ručak
neka bude između 12 i 13 h. U to je vrijeme probava najjača, pa će obrok biti potpuno probavljen. Od nepotpuno probavljene hrane nastaju toksini.
Jedite što i inače jedete za ručak, s time da izbacite kruh i slične proizvode bilo koje vrste.
Svaki zalogaj žvačite tako dugo dok ne postane tekuć, pa ga tek onda progutajte.
Izbjegavajte namirnice od bijelog brašna, već radije koristite namirnice od crnog brašna. Isto tako, jedite što više cjelovitih namirnica, znači, nerafiniranih jer hraneći se rafiniranim namirnicama tijelo osjeća da mu nešto fali, pa traži još hrane. Ne koristite životinjske masti. Isto tako izbacite margarine i rafinirana ulja jer su glavni izazivači dijabetesa!
Nikad ne jedite toliko da osjetite pritisak u želucu. Jedna trećina želuca mora ostati prazna zbog lakše probave.
Ako imate naviku da pijete uz obrok, jedino što se preporuča je prokuhana topla (skoro vruća) voda. I između obroka ako ste žedni, ne pijte sokove jer su energetski napici, već prokuhanu toplu vodu. Topla voda oslobađa toksine iz tijela. Ne mogu vam dovoljno naglasiti koliko je voda važna za stanice našeg tijela i sve procese koji se u njima odvijaju. Mnoge bolesti nastaju zbog dehidracije organizma. Ako pijete manje od 1,5 litre vode dnevno, polako se gurate u bolest. I zapamtite, pravu, izvorsku vodu ne može zamijeniti ništa drugo. Jedino voda može omogućiti pravilnu izmjenu tvari u stanici.
Poslije ručka preporučuje se brza šetnja od pola sata.
Poslije ručka, pa sve do večere, ne jedite ništa. Nikakva kocka čokolade, čips ili slične namirnice, nisu poželjne. Grickanje između obroka je loša navika koja remeti probavu i nakuplja nepotrebne kilograme.
Prije doručka i prije večere radite vježbe yoge ili 5 tibetanaca, vježbe disanja i meditaciju. Te će vam vježbe na finoj razini ukloniti stres, koji je često uzrok jedenju bez kontrole i poboljšat će vam zdravlje na svim razinama. Lagano trčanje kroz prirodu, vožnja biciklom, rolanje, ili plivanje, se preporučuje.
Večera,
neka bude najkasnije do 19 h.
Preporučuje se sasvim lagana večera, ponovo bez kruha i sličnih proizvoda.
Pirjana riža sa povrćem, riža na mlijeku, kuhani ili pire krumpir sa povrćem, juhe od povrća,
kompoti i sl.
Poslije večere preporučuje se šetnja do pola sata.
I upamtite, iako možda grubo zvuči; čovjek ne živi da bi jeo, već jede da bi živio. Jedenje iz čistog užitka, gura u bolest. A za održanje života i zdravlja, treba nam puno manje nego mi mislimo.
Dobro je da smo u krevetu oko 22 h.