Hrvatski rašomon ili proslava u Bruxellesu
Lijepo: u Bruxellesu je ovih dan predstavljen zaštitni znak Lijepe Naše, kopija zagrebačke sakralne zgrade Markove crkve. Svetac zaštitnik hrvatskoga naroda je sveti Josip. Svi su zadovoljni, sretni. Istina, taj velebni događaj nešto sitno košta stoku sitnog zuba, ali bolje je ukinuti državu nego dobre običaje, he he he..
Podsjetimo se_:
„…Hrvati su narod koji je doselio u područje današnje Hrvatske tijekom sedmog stoljeća. Pitanje etnogeneze Hrvata je još otvoreno,a najpopularnije teorije o podrijetlu Hrvata su slavenska, iranska i gotska teorija. Tijekom seobe Hrvati su se dijelili na nekoliko plemena. Nakon dolaska i dugotrajnih borbi Hrvati su pobijedili Avare i zavladali njihovom zemljom. Prostor koji su naselili nalazio se između rijeke Drave i obala Jadranskog mora. Starosjedilačko romansko stanovništvo preseljava u priobalne utvrđene gradove pod bizantskom vlašću i u nepristupačne planinke krajeveDinarida. To stanovništvo će se tijekom stoljeća pojaviti u nizinama pod imenom Vlasi. Kad su došli u novu domovinu Hrvati su bili mnogobošci. U dodiru s kršćanskim starosjediocima polako prihvaćaju kršćanstvo. Ulogu u pokrštavanju imali su bizantski i franački misionari te benediktinci koji donose zapadne kulturne utjecaje. Godine 1592. pada važna utvrda Bihać, a nekada slavno Hrvatsko Kraljevstvo je svedeno na ostatke ostataka, a hrvatske zemlje su pogođene snažnim iseljavanjem stanovništva. Godine 1558.Hrvatski i Slavonski sabor spojili su se u jedinstveni Hrvatski sabor.
Od usvajanja novog Ustava 1990. godine, Hrvatska je parlamentarna demokracija. U Republici Hrvatskoj državna je vlast ustrojena na načelu trodiobe vlasti na zakonodavnu, izvršnu i sudbenu…“.
Hrvatsku će ubrzo ukinuti strani vjerovnici, čim postanu legalni vlasnici ostataka ostataka hrvatskih nekretnina.
Umjesto sakralne zgrade, prema nekom veličanstvenom kriteriju, možda se moglo izabrati nešto drugo, recimo iz svjetski poznatih baština našeg podrijetla:
Svjetska baština
Nacionalni park Plitvička jezera (1979.)
Dioklecijanova palača (1979.)
Gradska jezgra Dubrovnika (1979.)
Eufrazijeva bazilika (1997.)
Gradska jezgra Trogira (1997.)
Šibenska katedrala (2000.)
Starogradsko polje na Hvaru (2008.)
Nacionalni parkovi
Brijuni
Kornati
Krka
Mljet
Paklenica
Plitvička jezera
Risnjak
Sjeverni Velebit
Prvi izvor
Pančićeva omorika (lat. Picea omorika) je crnogorična vrsta drveća iz porodice Pinaceae, koja u prirodi raste u jako malom arealu i endemska je vrsta ali je raširena po parkovima diljem Europe i Sjeverne Amerike, koristi se i kao božićno drvce. Otkrio ju je 1875. godine botaničar Josip Pančić , a 1887. godine dao joj je znanstveni naziv i opis. Vrlo je otporna na štetne plinove i prašinu, često se sadi u gradovima i industrijskom području. Raste polako, doživi do 150 - 200 godina.
Pančić je rođen u Bribiru u Hrvatskoj.
_________________________________
http://hr.wikipedia.org/wiki/Hrvatska
http://hr.wikipedia.org/wiki/Hrvatska
http://hr.wikipedia.org/wiki/Hrvatska
_________________________________
Drugi izvor:
Ime je dobila po srpskom botaničaru Josifu Pančiću koji ju je otkrio na planini Tari 1875. godine, kod sela Zaovine i Rastišta.
Treći izvor
Hrvati uzgajaju tu endemsku biljku!
ABIES d.o.o. za proizvodnju, trgovinu i usluge
Bukovje Križevačko 148
HR-48260 Bukovje Križevačko/Grad Križevci
U rasadniku se proizvode sadnice listača i četinjača: obična smreka, sreberna smreka, Pančićeva omorika, nordman jela, turska jela, koloradska jela, plutasta jela, frazeri jela.
Velebitska degenija (Degenia velebitica), endemska biljka iz porodice Brassicaceae. Strogo zaštićena vrsta, simbol Velebita i Hrvatske, nalazi se na kovanici od 50 lipa. Najrjeđa biljka u Hrvatskoj.
Ime je dobila po mađarskom prirodoslovcu Árpádu von Degenu koji je otkrio degeniju 17. srpnja 1907.g.
A spominjati Boškovića, Teslu i Meštrovića? Možda samo trećeg. Naime, prva dvojica u bila stranog podrijetla.
Provjerimo:
Ruđer opet Srbin
Radoslav Milošević objavio je članak “O srpskom porijeklu Ruđera Boškovića” u trebinjskom eparhijskom Vidoslovu, uskrsni broj 2007., str. 235-251. Autor piše: “Otac Ruđera Boškovića je Srbin pravoslavne vjere, Nikola Gudelj (oko 1641-1721) iz sela Pokrajčića ispod Golog brda nedaleko od Trebinja.” Došavši u Dubrovnik, prešao je na katoličku vjeru. Ne samo prešao, nego je bio gorljivi katolik. Oženio se s Talijankom Pavlom. Od devetero djece, najstarija mu se kći udala, a čak ih je četvero ostalih otišlo u samostan: Marija u dominikanke, Ignacije u dominikance, a Baro i Ruđe u isusovce. Osim toga, Ruđer je pisao na latinskom, talijanskom, francuskom i “na našem jeziku”. A zna se koji je “naš” jezik! Nadalje veli: “U engleskoj enciklopediji postoji lična izjava Ruđera Boškovića da je srpskog porijekla koju je zabilježio njegov biograf kada je poznati naučnik priman u kraljevsko naučno društvo u Londonu.” I tako je sav svijet znao i priznao da je Ruđe “srpskog porijekla”.
Srpska pjesma:
_________________________________
http://hr.wikipedia.org/wiki/Pan%C4%8Di%C4%87eva_omorika http://amlramzes.blog.rs/blog/amlramzes/zastita-zivotinja/2011/11/05/panciceva-omorika http://www.abies.hr/proizvodi/sadnice-za-proizvodnju-bozicnih-drvaca/panciceva-omorika-picea-omorica/8/ http://hr.wikipedia.org/wiki/
Velebitska_degenija http://hirc.botanic.hr/vrt/hrv/novosti/
Novosti_degenija.htm http://www.cnak.ba/index.php?opt=21&id=84
_________________________________
Virgo sine labe concepta
U drugom radu pod naslovom Radovi Ruđera Josifa Boškovića na polju pesničkom, filosofskom i egzaktnim naukama (1903), Stojanović priznaje da između srpske književnosti i dalmatinske književnosti nije bilo nikakvih utjecaja i sa žaljenjem ističe da je to zbog „stanja u kome se srpska država nalazila u raznim momentima svoga razvića“. Posve je jasno da Stojanović dalmatinsku književnost smatra srpskom, a Dalmatince istim narodom, tj. Srbima. Što se tiče Boškovića, „ovoga najvećeg Srbina XVIII. stoleća“, on pokazuje da o njegovu pjesništvu zna vrlo malo jer navodi da je pjesme pisao na latinskom, ali „ima Boškovićevih pesama i na (i)talijanskom, pa čak i na srpskom jeziku… On je ovim pokazao da je pravi Srbin i da pripada sinovima one slobodne republike … da je bio član onih građana koji su odvajkada poštovali srpsko ime i jezik…“. Primjer Boškovićeve srpske pjesme jest pjesma (kojoj Stojanović ni naslov ne zna) Virgo sine labe concepta, koju je Bošković spjevao na latinskom (a ne na srpskom) jeziku i koju je njegova sestra Anica prevela pod naslovom Djevica bez grijeha začeta…
„…Posebna je priča o slavnom Nikoli Tesli. Njegov dnevnik koji se nalazi u Beogradu do danas nije objavljen. Zašto? Pretpostavlja se zbog navoda u kojemu Tesla govori o svom podrijetlu i kaže da mu je drago što ga Hrvati smatraju svojim izumiteljem. Opisuje odakle su mu preci i kako je on i njegova obitelj postala pravoslavna. Preci su mu i po očevoj i majčinoj strani hrvatski plemići iz primorske Hrvatske koji su se doselili u Liku, a Teslin je pradjed, otišavši u Tursku Hrvatsku (tj. Bosansku krajinu), oženio pravoslavku i prešao na pravoslavlje. I dok Tesla ne može biti Hrvat ni po čemu, hrvatski se filozof Albert Bazala, rođen u Brnu u Češkoj, a gotovo čitav život proživio u Hrvatskoj, znatno pridonijevši hrvatskoj kulturi, također navodi u okviru prikaza o srpskoj filozofiji (usp. Ilija Marić /prir./: O srpskoj filosofiji, Beograd, 2003)….“
O Pančiću…
Botaničar Josip Pančić (u svjetskoj znanosti poznat po Pančićevoj omorici), Hrvat po rođenju i rođen u Hrvatskoj, a dugo radio u Srbiji i koji svakako ima zasluga za srpsku znanost, proglašava se srpskim znanstvenikom. Ako je mjesto rođenja kriterij za određivanje nacionalne pripadnosti, onda su i Varićak i Pančić hrvatski znanstvenici, a Stipanić nije srpski nego crnogorski ili jugoslavenski matematičar (strogo uzevši nije ni jugoslavenski jer je rođen 1917, kada Jugoslavija kao država još nije postojala). Ali onda ni Milutin Milanković (Srbin rođen u Dalju 1879) nije srpski nego hrvatski ili austro-ugarski znanstvenik. Ako je kriterij mjesto (država) djelovanja, onda je Varićak hrvatski, a Pančić srpski znanstvenik. No u srpskoj su historiografiji oba srpski znanstvenici.
O Tesli
Piše jasno i glasno: „…Nikola Tesla rođen je 9./10. srpnja 1856. u mjestu Smiljan kod Gospića. Tesla je bio podrijetlom Srbin i uvijek se ponosio svojim srpskim porjeklom i hrvatskom domovinom“!.... Najveći srpski naučnik i jedan od najvećih fizičara svih vremena.
Uživajmo dalje u velebnim napisima:
„…,Nikola Tesla nije bio Srbin već Hrvat! Beograd 70 godina taji podatke o njegovom porijeklu
Općeprihvaćena činjenica je da je Tesla Srbin rođen u Lici, no već se desetljećima prešućuje činjenica da je niz stručnjaka upozorio da je Tesla zapravo izdanak hrvatskih plemićkih obitelji Draganića i Kalinića iz Zadra i Novog Vinodolskog. Skriva li se u Beogradu Teslin dnevnik makar je on izričito rekao da ne želi da ništa njegovo završi u Beogradu?“
_________________________________
http://www.matica.hr/Vijenac/vijenac478.nsf/AllWebDocs/
Na_Istoku_nista_novo_II._ili_
Kako_znameniti_Hrvati_postaju_Srbi http://www.matica.hr/Vijenac/
vijenac478.nsf/AllWebDocs/
Na_Istoku_nista_novo_II._ili_
Kako_znameniti_Hrvati_postaju_Srbi http://www.matica.hr/Vijenac/
vijenac478.nsf/AllWebDocs/
Na_Istoku_nista_novo_II._ili_
Kako_znameniti_Hrvati_postaju_Srbi http://www.znanje.org/i/i25/05iv07/
05iv0706/
_________________________________
Tesla becomes an American citizen... One could argue that Nikola Tesla was the first to discover the electron.
Macek, Tesla said he was "equally proud" of his "Serbian origin and Croatian ..“ was a Serbian-American inventor…
Ostatak pogledajte sami. Zanimljivo, u svakom slučaju. Da ne bi bilo, izvučeno iz konteksta, zlonamjerno i sl.
O Ivanu Meštroviću
Naučimo – Internet sve zna:
Ivan Meštrović (1883.-1962.) | hrvatski Michelangelo
www.adria.fesb.hr/~anmarin/web/
mestrovic.html
Mato i Marta Meštrović išli su u berbu kukuruza i zatekli su se u Vrpolju kod Đakova gdje je Ivan Meštrović 15.8.1883. rođen u skromnoj nastambi željezničkog ....
_________________________________
http://www.teslauniverse.com/nikola-tesla-timeline-1891-tesla-granted-citizenship http://en.wikipedia.org/wiki/User:Nikola_Tesla_Srbin http://en.wikipedia.org/wiki/User:
Nikola_Tesla_Srbin http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/
75699-nikola-tesla-nije-bio-srbin-vec-hrvat-beograd-70-godina-taji-podatke-o-njegovom-porijeklu.html http://www.e-novine.com/entertainment/entertainment-tema/50559-Beogradski-Pobednik-iptar-keetom.html
_________________________________
Odbijam da mi baš sve bude razvidno…
Možda smo ipak mogli Bruxellesu ponuditi zajednički zaštitni ekološki i socijalni znak: luk i vodu (Janu, naravno).
Mi smo mogli predstaviti maketu Dubrovnika, Plitvica, slapova Krke, otočja, fjordova, spilja, planina, rijeka, jezera, antrolopoloških nalazišta, Trakoščana, Tabora, Maruševca, Varaždina, ljekovitih/blatnih toplica, endemskle fitofarmakopeje, itd itd itd.
A zašto nismo?
K.
_________________________________
http://www.pobijeni.info/userfiles/Zabranjeni-Mestrovicev-tekst.pdf