Zlatni trougao
“Često govoreći o temi ovog programa Svjesnosti,” Sri Srirangarajan objašnjava, “da se tu radi o onome što nazivamo Trougao Života, koji u osnovi ima tri tačke
– Bog ili Svevišnji na vrhu a dva druga kraja trougla čine pojedinac i društvo. Obično vidimo da većina problema u današnjem svijetu postoji zato što čovjek živi podijeljenim životom. Vidimo da se pojedinac pridržava jednog seta pravila kada radi u kancelariji i potpuno drugi set pravila kojima se rukovodi kod kuće.
On odlazi u hram i moli se ali u stvarnom životu on ne živi u skladu sa svojim religioznim uvjerenjima. Ovaj trougao života u suštini pokazuje studentima kako je pojedinac dio društva i da ne može živjeti u izolaciji. I samo onda kada blagostanje društva bude smatrao vlastitim blagostanjem, moći će živjeti sretnim i mirnim životom.
S druge strane, društvo je opet dio Boga i ovime se dalje objašnjava da je individua dio društva, društvo je dio prirode a priroda je dio Boga. Upravo se o ovoj međuzavisnosti detaljno raspravljai i studenti shvataju kako se oni uklapaju jedno u drugo. Može izgledati jednostavno ali se radi o izuzetno složenom i važnom pitanju koje bi studenti mogli teško sami savladati.”
Samopouzdanje – Istinsko podržavanje života
Ilustrujući čitavu ideju, Srirangarajan kaže, “Zapravo, najbolje bi bilo navesti jedan događaj koji se desio jednom od diplomaca Instituta, koji se našao na intervjuju za posao, kada ga je član odbora upitao: ‘Izgleda da dolazite sa Instituta gdje se podučavaju brojne vrijednosti. Ovdje je potpuno drugačiji sistem; kako uopšte mislite da biste se mogli uklopiti u ovaj korporativni svijet surove konkurencije gdje postoje samo odnosi poslovnog tipa?’
Ovaj student je intuitivno odgovorio, ‘Gospodine, isto kao što se automobilska guma, jednom proizvedena kao finalni proizvod, ne testira na glatkoj cesti već na neravnoj cesti i zahtjevnim terenima kako bi se utvrdila njena izdržljivost, na isti nači i nas naš univerzitet čini idealnim studentima koji će biti testirani u širem svijetu a ne samo u zatvorenom okruženju.’ Samopouzdanje koje je student pokazao bilo je zasnovano na čvrstim temeljima vrijednosti koje je usvojio na Institutu. U stvari, utisak koji je ostavio na članove odbora bio je tako veliki da su ga odmah zaposlili.”
Studentski dom – Model Sai Porodice u malom
Kada studenti nauče dragocjene lekcije o životu i življenju na Institutu i u Mandiru, Dom – treća dimenzija Programa integralnog obrazovanja, pruža im pravo mjesto da uistinu eksperimentišu i uvjere se u mogućnost primjene drevnih principa u svakodnevnom životu.
Mir Faisal Uddin Ali Khan, koji radi u GE CAP u SAD-u, dijeleći svoje viđenje ove dimenzije učenja u Domu, priča:
Boravite skupa, jedite skupa, živite skupa – Lekcija o bratstvu među ljudima
“Kada sam prvi put došao u dom, mislio sam da ću imati sobu samo za sebe. Kada sam kročio unutra, ispred mene se nalazila velika soba. Čestitao sam sebi, pretpostavljajući da je čitava soba moja. Čekao me neprijatan šok. Tamo se nalazilo četrnaest ormara i do večeri je bilo isto toliko ljudi. I tako je moja privatnost odlepršala kroz prozor. Moram priznati da je to bio grozan početak, ali kako je vrijeme prolazilo, shvatio sam značaj ove zamisli.
Institut me je učio na svoj neobičan način kako da se prilagodim trinaest ljudi koji potiču iz različitih kultura, religija, imaju različita uvjerenja i čak različite navike u spavanju i jedenju. Moram priznati da me je nakon dvije godine, Institut, samo zahvaljujući ovoj zamisli, naučio strpljenju, fleksibilnosti i prilagodljivosti, što su tri važne vrline neophodne za opstanak u poslovnom svijetu.”
Dom pruža studentima mnogo više. Iznenadićete se kada saznate da je Dom samodovoljan svijet sa preko četrdest samostalnih odjeljenja. I studenti su uključeni u svaki aspekt Doma. Od održavanja električnih uređaja, kuhanja za dječake koji su bolesni, do obavljanja poštanskih i telegrafskih poslova, objavljivanja knjiga o Swamiju, multimedijalnih aktivnosti, snimanja programa ili čak upravljanja kompjuterskim centrom – sve to rade ovi momci. A od koga uče? Od starijih studenata, kao i od predanih učitelja koji žive sa njima u Domu i predstavljaju zamjenu za roditelje. Postdiplomci, koji dugi niz godina rade u odjeljenju, preuzimaju ulogu vođa i mentora novim dječacima. Oni ih podučavaju svemu što ovi žele da nauče. Ovo se dešava nakon što se brucoši odluče za svoje polje samostalnog rada. Sa svim onim što se radi u Domu, pored akademske strogosti i drugih kulturnih događaja u Mandiru, on postaje, prema riječima N Viveka, diplomca koji trenutno radi u Coimbatoreu, “Savršen trening za menadžera.”
Život studenata se sav svodi na služenje svojoj braći
Usavršavanje na svim životnim poljima – bilo da se radi o učenju ili šivanju!
Dom (H-O-S-T-E-L) – Studentski dom za suočavanje sa životom (Home Of Students To Envision Life)
Trougao Integralnog obrazovanja je kompletan kada se teorija i lekcije, dobivene na časovima i u Mandiru, primjene i njihova vrijednost iskusi u stvarnom životu u domu. Ali, Bhagavan pruža studentima još veće mogućnosti da primijene svoje dragocjene lekcije na makro nivou kroz velike događaje koje Institut organizuje – Godišnje sportske igre i Kulturne Susrete, kulutrni festival Konvokacije, ogroman projekat Grama Seva i slično.
Sportski susret - gajenje saradnje, ne takmičenja
Za razliku od ostalih institucija, Dan Sportskih Susreta, koji se održava svake godine 11. januara, nije prilika za takmičarske sportove već prije za prikazivanje snage kolektivnog duha i ljepote koordiniranih napora. Na Danu sportova nema sprinta na 100 metara ili bacanja koplja ili košarkaških duela. Sri Shashank, koji trenutno radi na svom doktoratu na Institutu, opisuje ono što se zapravo dešava,
“Sve se planira mjesec dana unaprijed. Postoje različiti događaji koji čine sastavni dio sportskih susreta. Potrebne su vam ogromne konstrukcije, posebni kostimi, bicikli i kamioni za akrobacije, potrebno vam je kompletno audio i vizuelno uređenje, održavanje i organizacija prostora na tlu, potrebno je optimalno upravljanje resursima i vremenom, i sve ovo rade samo dječaci. Svako bira onu stvar i polje u kome je dobar i daje sve od sebe. Čitav dom postaje jedna zaposlena jedinica – dječaci iz sobe za umjetnost, dječaci za audio-vizuelne efekte, dječaci za održavanje, sve ove grupe rade u timu. Ali najljepša stvar u ovim dobro iskoordiniranim naporima jeste to da ni jedna osoba ne misli, ‘ja to činim’ ili ‘to je moja vještina’; uvijek je ‘mi to činimo i to ne činimo za sebe već kao vid ponude Gospodu.”
Dan sportskih susreta – impresivan prikaz odanosti, posvećenosti i smjelosti
Upravo je ovaj plemeniti duh taj koji raspiruje entuzijazam dječaka da ostvare velike visine u svemu što čine. Beskrajni sati rada, besane noći, naizmjenično preskakanje obroka, itd. nikada ne postaju zastrašujući. I Swami takođe odgovara sa jednakim entuzijazmom ili čak većim. Prema riječima Dr. Sainatha, bivšeg diplomca i sada fakultetskog člana na katedri za fiziku,
“Često se na sportskim susretima dešavaju povrede i sjećam se kako je On čak odlazio nenajavljen u Dom da vidi koliko je povreda ozbiljna. To je bila izuzetna bliskost koju je On dodijelio. Program uključuje brojne igre, sportove i mnoge druge tačke. I On gleda neke od tačaka po nekoliko puta prije izvođenja i ako su neke izuzetno opasne i simpatične, On ponovo poziva neke goste i moli dječake da ih izvedu. Bez obzira što je vidio programe ranije, na dan sprotskih susreta, On sjedi poput djeteta čudeći se onome što radimo. Pravi se da ništa ne zna i govori gostima, ‘vidi ovo’, ‘vidi ovo’. U Njemu možete vidjeti uzbuđenje, kao kod ponosne majke.”
Gospod je došao da gleda pripreme za dan sportova
Ponosna Majka sa Svojom djecom
Swamijeva ljubav, zajedno sa entuzijazmom i predanošću studenata, jeste ono što čini sportske susrete velikim spektaklom za gledanje. Do kraja sportskih susreta, studenti ojačaju svoja tijela, izoštre svoje vještine i pokažu briljantan talenat, ali još više obogaćujući rezultat je taj što su njihova srca sada natopljena ljubavlju za boga, većom nego ikada prije.