Drugim riječima, ne postoji analogija između svijesti ili uma i ogledala koje treba čistiti. Istinski um je ,,ne-um" (wu-hsin), što će reći da ga ne treba promatrati kao objekt misli ili djelovanja, kao da je stvar koja se može uhvatiti i kontrolirati. Pokušaj da se radi na svom umu jeste upadanje u đavolski krug. Pokušati da se on očisti znači zagaditi ga čistoćom.
Ovo je, očigledno, taoistička filozofija prirodnosti, po kojoj čovjek nije istinski slobodan, rasputan, ili čist kada je stanje u kome se nalazi rezultat vještačke discipline.
On tada samo imitira čistoću, samo „fingira" čistu svijest. Odatle ono neprijatno licemjerje onih koji su svjesno i metodički religiozni.
Hui-nengovo učenje govori da, umjesto što čovjek pokušava da pročisti ili isprazni um, treba samo da ga pusti na miru - jer um nije nešto što se može uhvatiti. Pustiti um na miru jednako je opuštanju misli i utisaka (nien) koje dolaze i prolaze „kroz" um, ne treba ih potiskivati, zadržavati, miješati se u sve to.
Misli se javljaju i nestaju same po sebi, jer uslijed primjene mudrosti nestaje zapreka. To je samadhi ili prajna, prirodno oslobođenje. Takvo je vježbanje ,,ne-misli" (wu-nien). Ali, ako ne mislite baš ni na što, naredite mislima da prekinu protok, to znači biti vezan u čvor metodom i naziva se tupavim stavom.
O uobičajenom stavu u pogledu meditacije, rekao je:
Koncentrirati se na um i kontemplirati o njemu dok je umrtvljen jeste bolest, ne dhyana. Sputavati tijelo sjedenjem tokom dugog vremena — kakve tu koristi ima u pogledu Dharme?
A onda, dalje:
Ako počnete sa koncentracijom na umrtvljenost, proizvest ćete samo nestvarnu umrtvljenost... Što znači riječ„meditacija" (ts'o-ch'an)? U ovoj školi ona znači da nema prepreka, nikakvih barijera; ona je s one strane svih objektivnih situacija, bilo dobrih ili loših. Riječ„sjediti" (ts'o) ne znači uzburkati misli.
Suprotstavljajući se lažnoj dhyani, ili čistoj praznoumnosti, Hui-neng je usporedio Veliku Prazninu sa prostorom, a ovu je nazvao velikom ne zato što je prazna, već zato što obuhvaća i Sunce, i Mjesec, i zvijezde.
Istinska dhyana znači shvatiti da je naša priroda kao prostor, a da se misli i osjeti javljaju i nestaju u tom „prvobitnom umu" kao ptice na nebu, ne ostavljajući nikakav trag. Buđenje je u njegovoj školi „iznenadno" jer je namijenjeno oštroumnim, ne tupim ljudima. Ovi drugi, htjeli ili ne, shvaćaju postepeno ili, točnije, poslije dužeg vremena, jer doktrina Šestog Patrijarha ne dopušta stupnjeve ili rast. Biti probuđen znači biti probuđen u potpunosti jer se Budina priroda, nemajući dijelove ili odjeljke, ne postiže diko po dio.
nastavlja se ...