UMIRUJUĆA PRANAJAMA.
Sjednite u "turski sijed", kičmu vrat i glavu držite uspravno. Ako vam je taj položaj neudoban bez da se naslonite, slobodno ga radite u fotelji ili negdje drugdje, gdje si možete poduprijeti leđa da bi vam bilo što udobnije.
Sada šaku desne ruke stavite ispred lica, a prste stavite tako, da vam se kažiprst i srednji prst naslanjaju na čelo, između obrva, a prstenjak i palac su svaki kraj jedne strane nosa i njima čete naizmjence zatvarati lijevu i desnu nosnicu.
Sada udahnite normalno na obje nosnice. Poslije punog udisaja zatvarate jednu nosnicu, i to ako ste žensko, zatvarate palcem desnu nosnicu i izdišete kroz lijevu, dok muškarci zatvaraju prstenjakom lijevu nosnicu, i izdišu kroz desnu. Kad ste izdahnuli, bez pauze u disanju uvlačite zrak kroz istu nosnicu kroz koju ste izdahnuli, zatim prstom zatvarate tu nosnicu, pa izdišete na drugu nosnicu. Ponovo udišete na istu nosnicu na koju ste sada izdahnuli i tako naizmjence dišete 5-10 min. Pravilo koje morate upamtiti je, da prvo izdišete na jednu nosnicu pa na tu istu udišete, zatim izdišete na drugu nosnicu, i ponovo na nju udišete. Ritam disanja neka bude normalan, i dobro je da zrak uvlačite tako da se ne čuje šum kod udisanja i izdisanja. Ako se desi da imate osjećaj da vam nedostaje zraka, prekinite vježbu, dišite kratko vrijeme normalno pa zatim nastavite sa vježbom.
Ta pranajama ima umirujuće djelovanje. Ako ste napeti ili nervozni, nađite mirni kutak i dišite na taj način 5-10 min, i vjerujte da će vaša nervoza proći. Drugi efekt je usklađivanje rada lijeve i desne polutke mozga. Zrak koji naizmjence struji kroz nos stimulira živčane završetke u nosu i to se prenosi kao podražajni impulsi u mozak, te dovodi do usklađivanja rada polutki mozga. Zbog tih razloga, ta je vježba disanja odlična priprema za vježbu koju zovemo:
MEDITACIJA.
Što podrazumijevamo pod meditacijom? Većina ljudi pomisli na nešto mistično, što nije ni lako, ni jednostavno naučiti. Mnogi prvo pomisle na teške vježbe koncentracije, koje sa meditacijom nemaju puno zajedničkog. U stvarnosti, meditacija je nešto vrlo prirodno i jednostavno.
Najjednostavnije rečeno, meditacija je vježba pomoću koje ulazimo u stanje vrlo dubokog odmora.
Odmor je dublji nego u vrijeme spavanja, pa je i korist od meditacije druge kvalitete nego san, ali odmah da napomenem, meditacija ne može zamijeniti san. Meditacija nam služi da bi se u stanjima dubokog odmora u koji nas uvodi, riješili stresa. U današnje vrijeme, kad svi nekud jure, stres je jedan od velikih problema i, ako ne koristimo neku tehniku da bi ga neutralizirali, taj nas tempo polako, ali sigurno gura u bolest. Sa tehnikama meditacije možemo odgovoriti na sve zahtjeve današnjice, ne nakupljajući stres, nego, što duže vremena redovito meditiramo, stresa u našem živčanom sustavu je sve manje. Život nam ne postaje sve težim i napornijim, nego sve više uživamo u njemu i izazovima koje pred nas stavlja.
Ima puno vrsta meditacija. Za nekog bez iskustva, nije lako odabrati. Tim prije, što u tom području, kao i svagdje drugdje, ima uz istinske majstore i učitelje i onih koje zanima samo vaš novac. Zato, dobro provjerite, pa se tek onda odlučite.
S druge strane, postoje i meditacije koje možete dobiti sasvim besplatno, a imaju pravu vrijednost, jer ih daje veliki autoritet. Jedan od takvih, za mene najveći, je Sri Sathja Sai Baba. Iz njegovih knjiga možete naučiti neke meditativne tehnike. Jedna je meditacija na plamen svijeće, a druga, za mene posebno vrijedna, je cijelo-dnevna meditacija na Božje ime. Dovoljno je da nabavite knjigu gdje su te meditacije opisane, i to vam je jedini trošak. Knjiga se zove: „SAI BABA GOVORI ZAPADU“ Još jedna knjiga koju bih vam toplo preporučio, ima naslov:“SAI BABA GOVORI O ODNOSIMA“. To su knjige iz kojih možete zaista mnogo naučiti.
Postoje meditacije koje se nude u obliku tečajeva. One imaju svoju vrijednost, jer na tečaju, osim meditativne tehnike, dobijete i objašnjenja o tome kako i zašto meditacija djeluje, što se sve može desiti u jednoj meditaciji, kakve sve efekte može imati oslobađanje stresa i slično.
Znači, naučili ste meditirati, odabrali mirni kutak u vašem stanu, a više vam i ne treba. Sjednite u položaj u kojem možete ostati duže vremena, bez da vam išta smeta i od meditirajte onoliko vremena, koliko vam je određeno. Ovdje vam želim reći, da kad ste naučili meditirati, napravili ste jedan od najvažnijih koraka za vaš duhovni razvoj. Nema tehnike ili metode koja je efikasnija u čišćenju stresa i širenju svijesti od meditacije. Barem meni nije poznata. Sada se možete zapitati: „Zašto da onda radim vježbe joge ili vježbe disanja, kad od meditacije imam najveću korist? “ Objašnjenje je jednostavno. Ako prije meditacije od vježbate jogu i vježbe pranayame, meditacija će biti dublja i očistit će puno više stresa, i to zbog toga, jer smo oslobađanje stresa i opuštanje započeli sa prethodne dvije tehnike. S time da joga vježbe oslobađaju stres na najgrubljem, mogli bi reći, fizičkom nivou. Zatim, pranayama ide na finije nivoe, a meditacija je najprodornija i u stanju je osloboditi i duboko ukorijenjene stresove, koji su nastali prije puno vremena. I to pogotovo jutarnja meditacija, jer je ujutro živčani sustav u stanju opuštenosti, pa meditacija prodire dublje. Poslijepodnevna meditacija neutralizira stres nakupljen tokom dana. Zato ne preskačite meditacije. One imaju nakupljajući učinak, što duže vremena budete redovito meditirali, to ćete biti prisniji sa mirom u sebi. Svaka akcija u koju krenete iz, i sa mirom, bit će efikasnija.
Poslije završene meditacije, odmorite se par minuta sa zatvorenim očima, zatim lagano otvorite oči. Nikad ne izlazite naglo iz meditacije, mogla bi vas zaboljeti glava. To bi bilo isto kao da vas netko naglo probudi iz najdubljeg sna. Znači, lagano iz meditacije. I time završavaju naše poslijepodnevne vježbe zdravlja.
Sada je već na redu :
VEČERA.