MASAŽA OSVJEŽENJA.
Sjednite u „turski sijed". Stavite dlanove na tjeme glave i uz lagani pritisak, spuštajte se preko lica, dlanovima do srca.
Ponovo počnite od tjemena, ali sad krenite prema natrag, kroz vratne mišiće, pa ponovo prema srcu.
Sljedeće je lijeva ruka i to od vrhova prstiju stišćemo desnim dlanom gornji dio ruke i polako klizimo prema srcu.
Isto ponovimo po donjem dijelu ruke.
Sada sa lijevim dlanom obradimo desnu ruku na isti način.
Sada oba dlana stavimo na područje ispod pupka i laganim "pumpanjem", pritišćemo i pomičemo se do srca.
Prebacimo dlanove otraga, sasvim nisko na gluteuse i pritišćemo dlanovima prema gore koliko je moguće, a zatim ponovo skrenemo prema srcu.
Sada je na redu lijeva noga, koju sa oba dlana obuhvatimo kod prstiju, pređemo ju cijelu sa laganim pritiscima, a zatim nastavimo do srca.
Isto ponovimo sa drugom nogom.
Sa tom masažom osvježujemo naše tijelo na taj način, što uveliko olakšavamo i pomažemo našem srcu gurajući venoznu krv i limfu prema srcu.
Možda će ta samo-masaža nekome djelovati naivno, ali probajte zamisliti: vježbe joge radimo svaki dan, barem jedanput. I svaki dan mi pomažemo našem srcu i našim zaliscima u venama i limfnom toku. Kad se to zbroji sa godinama treninga, pomoć ni malo nije mala ni naivna.
Sad legnite na leđa, dignite noge sa savinutim koljenima, a rukama obuhvatite noge ispod koljena. Sad se lagano valjajte, prvo u lijevu stranu, s time da kad ste sasvim u lijevom položaju, glavu zaokrenite još u lijevo, kao da želite pogledati što je krajnje u lijevo. Zatim ponovite to na desnu stranu, sve to ponovite, 7-8 puta.
Vratite se na leđa i sada se ljuljajte naprijed i natrag 7-8 puta. Kod ljuljanja probajte doći u položaj da sjednete sa skupljenim nogama, pa se odmah nježno spustite prema natrag, da se bokovi dignu sa podloge.
Sada ispružite noge, ruke stavite uz tijelo i tako ležeći sa zatvorenim očima, probajte se potpuno opustiti, oko pola minute. Za mnoge, ni to nije lako. Ima ljudi koji ni ne znaju da su napeti, pa ako i vi niste sigurni da li se znate potpuno opustiti, probajte onda ovako. Prvo maksimalno zategnite nožne prste, a zatim ih opustite. Na taj način vidjet ćete razliku između napetog i opuštenog stanja nekog dijela tijela. Sad pređite na mišiće potkoljenice, pa natkoljenice, zatim trbušne mišiće, prsne, ramene, mišiće lica i čela. Kad ste tako prošli sve grupe mišića, ostanite sada u opuštenom stanju oko pola do jedne minute. Naravno, kad se naučite potpuno opustiti, ovo zatezanje mišića slobodno izbacite. Taj položaj zove se Savasana ili položaj potpunog mira i ponavlja se skoro iza svakog položaja u jogi i to iz razloga da bi nakon napetosti ili pritisaka pojedinog položaja, energija ponovo prostrujala nesmetano tijelom. Ne preskačite taj položaj, jer je stvarno važan.
Kod izvođenja položaja ne dozvolite mislima da lutaju. U dinamičkoj fazi pratite pokret u svijesti i koje grupe mišića su u njemu angažirane, a u statičkoj fazi usmjerite pažnju na područja gdje osjećate napetost. Ne morate koncentrirano ostati na tim mjestima, samo locirajte ta mjesta pa se ponovo opustite.
Sad idemo na:
JOGA POLOŽAJE