ZNAČENJE RIJEČI »zanos«, »gorljivost«, »entuzijazam«... povezano je s grčkom riječi »entheos«, koja znači nadahnutost, radost, žar i ispunjenost duhom, »ispunjenost Bogom«. Ne izgleda li vam upravo to kao recept za sretan i koristan život? Dakako, većina ljudi priželjkuje točno određenu kvalitetu života, možda i kombinaciju posebnih interesa: istraživanja, postignuća, napretka i korisnosti.
Osim toga, duboko u srcu svakog od nas postoji unutarnja žudnja za doživljavanjem ljepote, ljubavi i plemenite svrhovitosti.
A što je s energijom i vitalnošću potrebnima za ispunjavanje svakodnevnih dužnosti uz višak krepkosti? Može li život biti radosna svakodnevna pustolovina?
Zanos i gorljivost smatraju se jednom od najvećih životnih odlika, no da bi prerasli u dominantan faktor u čovjekovu životu, nužno ih je redovito provoditi u praksi! Promotrimo li aktivnosti malenog djeteta, što će se izdvojiti kao karakteristika koja nam najčešće privlači pozornost? Nije li to upravo djetetov zanos?
Njega sve opčinjuje. Zanima ga sve što se događa u njegovu svijetu.
Postavlja pitanja! Silno želi učiti! Svijet smatra divnim i čudesnim i upravo ga obožava! Thomas Huxley rekao je da se tajna genijalnosti sastoji u prenošenju djetetova duha u starost, a
to, dakako, znači da nikada ne smijemo ostati bez te gorljivosti. Kakvo moćno opažanje!
Imamo li dojam da bismo iz života željeli izvući više, ne bi li bilo dobro početi od propitivanja stanja vlastitog zanosa i gorljivosti?
Kako možemo postati gorljiviji? Jedan od načina sastoji se i od djelotvorne primjene načela »kao da«. William James, koji je proučavao to načelo, kaže: »Ako želite neku odliku, ponašajte se kao da je već imate«. Shakespeare nam u III. Činu Hamleta kaže: »Prigrli vrlinu ako je već nemaš«.
Od svega što pokazujete, najvažniji je vaš izraz. — Janet Lane
Ako sinu ili kćeri možete dati samo jedan dar, neka to bude gorljivost! — Bruce Barton
Sljedeći bi logičan korak bio ustrajno zadržavanje te predodžbe u svijesti. Nakon toga možemo je početi razvijati ponašajući se kao da njome već raspolažemo.
Možete li zamisliti da dan započinjete planom o većoj gorljivosti?
Henry David Thoreau navodno je nakon buđenja još neko vrijeme ostajao u krevetu i samome sebi nabrajao sve pozitivne novosti kojih se uspijevao sjetiti. Ustajao je i svijet dočekivao
u svijetu ispunjenom pozitivnim stvarima, čudesnim ljudima i velikim prilikama! Takav način duhovne motivacije koristio je na početku svakog dana kako bi cijelo svoje biće prožeo novim zanosom i gorljivošću.
Osim toga, korisno je razviti naviku izražavanja samo optimističnih, gorljivih misli. Možemo li svjesno i promišljeno odlučiti sagledati pozitivne strane svake situacije, iskustva i osobe?
Ako gorljivost izražavamo slobodno i otvoreno, i to u svim prilikama, nije li logično da će naš život snažno početi naginjati većoj radosti i obilnijiim plodovima? Čovjek počinje prirodno očekivati dobro, pozitivno.
Kako gorljivost i zanos olakšavaju postizanje uspjeha? Jeste li čuli izreku: »Ako ti život pruži limun, pripremi limunadu«?
Može li nam gorljivost pomoći da u svakoj situaciji uočimo pozitivnu stranu? Oslobađa li gorljiva osoba uvijek maksimalni potencijal zbog tako otvorenog stava koji prati zanos i gorljivost?
Kako zanos i gorljivost donose neporecivu razliku u rezultatima rada? Na primjer, ako nekoga obuzme apatija, on to spozna i poželi promijeniti stanje, te se počne ponašati gorljivije, hoće li se u njegovoj energiji pojaviti nova živost? Taj proces zahtijeva predanost, ustrajnost i samodisciplinu, ali čovjeku može pomoći i da stekne nov, pozitivan i produktivan stav.
Dječak koji nije znao što je jeka povikao je prema suprotnoj strani doline: »Tko je to?« Jeka je uzvratila: »Tko je to?« Dijete nije vidjelo tko je izgovorio te riječi, pa je upitalo:
»Tko si ti?« Odgovor je glasio. »Tko si ti?«
Dječak je pomislio da ga netko zadirkuje, pa je povikao: »Molim te, prestani!« Jeka je ponovila: »Molim te, prestani!« I već kada više nije znao što bi pomislio ili učinio, majka je djetetu objasnila da se nitko ne šali s njim, da je to tek jeka njegova vlastita glasa. Dijete se na trenutak zamislilo, pa je povikalo: »Volim te!« Sa suprotne strane začule su se riječi: »Volim te!« Dijete je zaneseno i gorljivo povikalo: »Tako si dobar!« Jeka mu je uzvratila kompliment i dijete je steklo sretniji i
gorljiviji pogled na život. Pouka priče glasi: što dajemo svijetu, to nam se i vraća. Izražavamo li stoga zanos, gorljivost, neograničenu ljubav, dobrotu, pružamo li pomoć, suosjećanje i služimo li drugima, prema duhovnim načelima, sve će nam se to i vraćati.
Riječi Normana Vincenta Pealea u Riznici radosti i gorljivosti nude izazovni recept za bolji život: »Oni koji dosljedno žive prema radosnom i gorljivom obrascu razmišljanja ostvaruju, kako
se čini, zavidan stupanj ovladavanja nad okolnostima«.
Možete li čvrsto odlučiti udvostručiti količinu gorljivosti koju unosite u život? Ako možete i ako to doista odlučite, budite pripravni na zapanjujuće rezultate.