Poglavlje 30.
Zakon o čudima
Veliki romanopisac Lav Tolstoj200 napisao je dražesnu pričicu 'Tri pustinjaka’. Njegov prijatelj Nicholas Roerich prepričao je ovako:
“Na ostrvu su živela tri stara pustinjaka. Bili su tako jednostavni da je jedina molitva koju su molili glasila: “Nas je troje. Ti si troje - smiluj nam se!” Za vreme te naivne molitve događala su se velika čuda.
Lokalni biskup201 je čuo za tri pustinjaka i njihovu nedopustivu molitvu
pa je odlučio da ih poseti i da ih pouči kanonskim invokacijama Boga. Stigao je na ostrvo i rekao pustinjacima da je njihova molitva nedostojna, te ih naučio mnoge uobičajene molitve. Zatim je otplovio. Odjednom je ugledao blistavu svetlost koja je pratila njegov brodić. Kada se približila, razabrao je u njoj tri pustinjaka koji su držeći se za ruke trčali po talasima i pokušavali da sustignu brod.
“Zaboravili smo molitve kojima si nas naučio,” povikali su kad su stigli biskupa, “pa smo požurili da te zamolimo da nam ih ponoviš.” Zaprepašćeni biskup odmahnuo je glavom. “Dragi moji,” odgovorio je ponizno, “molite se i dalje kao i do sada!”
Kako su tri sveca hodala po vodi?
Kako je Hrist uskrsnuo svoje telo pribijeno na krst?
Kako su Lahiri Mahasaya i Šri Juktešvar izvodili svoja čuda?
Moderna nauka za sada nema odgovor, iako se pronalaskom atomske bombe i radarskog čuda širina svetskog uma naglo povećala. Reč “nemoguće” sve manje se ističe u čovekovom rečniku.
Drevni vedski spisi govore da u materijalnom svetu vredi jedan jedini osnovni zakon maye, princip relativnosti i dualnosti. Bog, jedini život apsolutno je jedinstvo. Ne može da se ispolji kroz odvojene i rezličite pojave u kreaciji osim pod lažnim ili nestvarnim velom. Ta kosmička iluzija jeste maya. Svako veliko naučno otkriće modernog doba potvrdilo je tu jednostavnu izreku ršija.
Njutnov zakon kretanja je zakon maye: “Za svaku akciju postoji uvek njoj jednaka i njoj suprotna reakcija. Uzajamno delovanje bilo koja dva tela uvek je jednako i u suprotnom smeru.”
Akcija i reakcija su prema tome potpuno jednake. U prirodi se ne može naći jedna jedina sila. Uvek postoji i mora postojati par sila jednakih po veličini, a suprotnih po smeru.
Sve osnovne prirodne aktivnosti otkrivaju da im je poreklo u mayi. Elektricitet, na primer, jeste pojava odbijanja i privlačenja, njegovi elektroni i protoni su električno suprotno nabijeni. Drugi primer: atom ili poslednja čestica materije jeste, kao i sama zemlja, magnet s pozitivnim i negativnim polovima. Sav pojavni svet je u nesalomljivoj moći polarnosti. Nijedan fizički, hemijski ili neki drugi naučni zakon nikada nije otkriven bez sebi suprotnog principa.
179 Neki Tolstojevi ideali bili su jednaki Gandhijevim. Njih dvojica su u pismima raspravljali o nenasilju. Tolstoj je smatrao da je Hristovo najvažnije učenje “ne branite oda zla (zlom)” Matej
5 39. Zlu se treba “opirati” samo njegovom logički efikasnom suprotnošću: dobrom ili ljubavlju.
201 Pričica se navodno temelji na istorijskom događaju. Izdavač nas u belešci obaveštava da je biskup sreo ta tri pustinjaka dok je plovio iz Arhangelska u Slovecki manastir na ušću reke Dvine.
Fizika, dakle, ne može formulisati zakone izvan maye, same teksture i strukture kreacije. I sama priroda je maya i prirodne nauke moraju se pomiriti s tom neizbežnom činjenicom. U svom vlastitom domenu ona je vežna i neiscrpna, pa naučnici budućnosti ne mogu da učine više nego da jedan za drugim ispituju aspekte njene raznolike beskonačnosti. Nauka je prema tome neprekidan tok koji ne može da dosegne nikakav konačni cilj; primerena je za formulisanje zakona kosmosa koji već postoji i funkcioniše, ali je nemoćna da otkrije Zakonodavca i jedinog Pokretača. Veličanstvene pojave gravitacije i elektriciteta su poznate, ali šta su zapravo gravitacija i elektricitet, to ne zna nijedan smrtnik.202
Proroci su oduvek ljudskoj rasi pripisivali zadatak nadilaženja maye. Uzdići se iznad dualnosti stvaranja i spoznati jedinstvo Stvoritelja smatra se najvišim čovekovim ciljem. Oni koji se čvrsto drže kosmičke iluzije, moraju da prihvate njen suštinski zakon polarnosti: plimu i oseku, procvat i propadanje, dan i noć, uživanje i bol, dobro i zlo, rođenje i smrt. Kada čovek prođe nekoliko hiljada ljudskih inkarnacija, to ciklično ponavljanje počinje u njemu da izaziva teskobnu dosadu. Tada s nadom baca pogled na svet s one s trane mayine prisile.
Strgnuti veo maye znači prodreti u tajnu stvaranja. Jogi koji na taj način razgoliti univerzum jedini je pravi monoteista. Svi ostali obožavaju idole. Sve dok je čovek podložan dualističkim obmanama prirode, njegova boginja je maya sa dva lica, pa on ne može spoznati jedinog istinitog Boga.
Kao svetska iluzija, maya se u čovekovom duhu izražava kao avidya, doslovno “ne-znanje”, obmana, varka. Maya ili avidya nikada se ne mogu nadvladati intelektualnim uveravanjem ili analizom, nego isključivo postizanjem unutrašnjeg stanja nirvikalpa samadhija. Proroci Starog zaveta i vidovnjaci svih zemalja i vremena govorili su o tom stanju svesti. Jezekilja kaže: “Potom me odvede k vratima koja gledaju na istok. I gle, slava Boga Izrailjeva dohođaše od istoka, i glas joj bijaše kao glas velike vode, i zemlja se sjaše od slave njegove.”203 Božanskim okom na čelu (istok), jogi svojom svešću plovi u sveprisutnost slušajući Reč ili aum, božanski zvuk mnogih voda ili vibracije koje su jedina stvarnost stvaranja.
Među trilionima tajni u svemiru najviše nas zapanjuje svetlost. Nasuprot talasima zvuka koji se mogu prenositi samo vazduhom ili nekim drugim materijalnim medijem, svetlosni talasi slobodno prolaze vakumom međuzvezdanih prostora. Čak i hipotetični eter koji se u talasnoj teoriji smatrao međuplanetarnim medijem svetla, može da se odbaci na osnovu Ajnštajnove tvrdnje da geometrijska svojstva prostora čine teoriju o eteru nepotrebnom. Bez obzira na bilo koju od ovih pretpostavki, svetlost je od svih prirodnih pojava najsuptilnija i najmanje zavisi od materije.
U Ajnštajnovom gigantskom nacrtu brzina svetlosti - tri stotine hiljada kilometara u sekundi - dominira celom teorijom relativnosti.204 Ajnštajn
202 Veliki pronalazač Marconi priznao je da nauka ne može doći do krajnje istine: “Neosporna je činjenica da nauka ne može rešiti zagonetku života. Kad ne bi bilo vere, to bi zaista bilo porazno. Tajna života je najveća zagonetka koja je ikada postavljena ljudskoj misli.”
203 Jezekilja 43,1-2
204 Ključ za smer kojim je išao Ajnštajnov genije nalazimo u činjenici da je on celog života bio učenik velikog filozofa Spinoze, čije je najpoznatije delo Etika. “Najlepše što možemo doživeti, jeste tajna”, piše Ajnštajn u svojim Živim filozofijama (Simon and Schuster). “To je izvor svake prave nauke i umetnosti. Onaj ko taj osećaj ne poznaje, ko ne može zastati da se čudi ushićeno i sa strahopoštovanjem, zapravo je mrtav.”
matematički dokazuje da je brzina svetlosti, bar sa čovekovog konačnog stanovišta, jedina konstanta u svemiru koji se neprestano menja. Sve ljudske mere vremena i prostora zavise isključivo o apsolutu brzine svetlosti. Dakle, vreme i prostor nisu više apstraktno večni kao što se to do sad smatralo, nego su relativni i konačni faktori koji vrede kao mere samo u odnosu na brzinu svetlosti.
Pridružujući se prostoru kao relativna dimenzija, vreme je odustalo od svojih despotskih zahteva da ne bude ničim uslovljeno. Otkrivena je njegova prava priroda - suština dualnosti! S nekoliko ujednačavajućih poteza perom Ajnštajn je proterao iz svemira svaku fiksnu realnost osim realnosti svetlosti.
U kasnije razvijenoj teoriji jedinstvenog polja veliki fizičar je sažeo zakone gravitacije i elektromagnetizma u jednu jedinu formulu. Svodeći strukturu kosmosa na varijacije jednog jedinog zakona, Ajnštajn prekoračuje hiljade godina i rukuje sa s ršijima koji su tvrdili da je cela kreacija od iste supstance, tj. od mnogolike maye.
Kod epohalnog otkrića teorije relativnosti stigle su i matematičke mogućnosti da se atom istraži do kraja. Veliki naučnici sada hrabro izjavljuju da ne samo da je atom energija, a ne materija, nego da je atomska energija u svojoj suštini svest. Otvoreno priznaje da se fizika kao nauka bavi svetom senki, vrlo je značajan napredak (piše sir Arthur Stanley Eddington u svom delu Priroda materijalnog sveta). U svetu fizike posmatramo predstavu u kojoj se izvodi drama uobičajenog, nama poznatog života. Senka mog lakta počiva na senci stola kao što senka crnila teče po senci papira.
Sve je to simbolično i fizičar ga kao takvog i ostavlja. Zatim dolazi duh alhemičara koji prevodi simbole. …Da grubo zaključimo, materija od koje je načinjen svet jeste svest. …Stvarna materija i polja sila pređašnje fizikalne teorije potpuno su nevažni osim kao maštarije što ih je svest sama satkala.
...Tako je spoljašnji svet postao svet senki.
Otkrićem elektronskog mikroskopa konačno se dokazala svetlosna suština atoma i neizbežna dualnost prirode. The Nev York Times je ovako izvestio o demonstraciji elektronskog mikroskopa pred grupom naučnika, 1937. godine:
Kristalna struktura tungstena koja je dosad bila poznata samo indirektno putem rendgenskih zraka, jasno se ocrtavala na fluorescentnom ekranu pokazujući devet atoma u pravilnom položaju u njihovoj prostornoj rešetki, kocku sa po jednim atomom na svakom vrhu i jednim u sredini. Atomi u kristalnoj rešetki tungstena na fluorescentnom ekranu bili su kao tačke svetla složene u geometrijsku šaru. Moglo se videti kako molekuli vazduha, plešući kao tačke svetla slične suncu koje svetluca na tekućoj vodi, bombarduju tu kristalnu kocku svetlosti. …Princip elektronskog mikroskopa prvi su otkrili dr. Clinton J. Davisson i dr. Lester H. Germer 1927. godine iz laboratorijuma Bell telefona u Njujorku. Oni su otkrili da elektron ima dvojnu prirodu, tj. i karakteristike
čestice i karakteristika talasa.205 Kvalitet talasa daje elektronu osobine svetlosti,
pa je započeto istraživanje kako bi se pronašao neki način “fokusiranja” elektrona slično onom kada se sočivom fokusira svetlost.”
Za svoje otkriće dvostruke prirode elektrona (koje je potvrdilo prognozu francuskog nobelovca fizičara De Brogliea i pokazalo da je sav materijalni svet dualne prirode), dr. Davisson takođe je dobio Nobelovu nagradu.
“Reka znanja,” piše sir James Jeans u Tajnovitom svemiru, “kreće prema ne-mehaničkoj stvarnosti. Svemir sve više izgleda kao velika misao, a sve manje kao velika mašina.” Nauka XX veka zvuči kao stranica iz drevnih Veda.
205 To jest, oboje: materija i energija.
Ako, dakle, tako mora biti, neka nauka pouči čoveka filozofskoj istini da svemir nije materijalan. Njegova potka i osnova jeste maya, obmana. Fatamorgana stvarnosti nestaje analizom. Kako se pod njim jedan po jedan ruše stubovi materijalnog kosmosa, čovek nejasno opaža svoju idolatrijsku zavisnost, svoje kršenje Božije zapovedi: “Nemoj imati drugih Bogova uza me.”206
U svojoj čuvenoj jednačini o ekvivalentnosti mase i energije, Ajnštajn je dokazao da je energija svake materijalne čestice jednaka njenoj masi pomnoženoj s kvadratom brzine svetlosti. Oslobađanje atomske energije postiže se uništavanjem materijalne čestice. “Smrt” materije bila je rođenje atomskog doba.
Brzina svetlosti nije matematička konstanta zato što postoji neka apsolutna vrednost od 300.000 kilometara u sekundi, nego zato što nijedno materijalno telo, čija se masa povećava s njegovom brzinom, ne može nikada dostići brzinu svetlosti. Ili, drugim rečima: samo materijalno telo čija masa je beskonačna, može postići brzinu svetlosti.
Taj pojam nas dovodi do zakona o čudima.
Majstori koji mogu da materijalizuju i dematerijalizuju svoje telo ili bilo koji drugi predmet i mogu da se kreću brzinom svetlosti, i da upotrebe kreativne zrake svetlosti da bi bilo koju materijalnu pojavu učinili trenutno vidljivom, ispunili su nužan Ajnštajnov uslov: njihova masa je beskonačna.
Svest savršenog jogija bez napora obuhvata ne samo njegovo ograničeno telo, nego i celu strukturu svemira. Gravitacija, bila ona Njutnova “sila” ili Ajnštajnova “manifestacija inercije”, ne može prisiliti učitelja da ispolji svojstvo “težine”, karakteristično gravitacijsko stanje svih materijalnih predmeta. Onaj ko za sebe zna da je sveprisutni Duh, ne podleže više krutim zakonima tela u vremenu i prostoru. “Neprobojni krugovi” koji su ga zarobljavali, popucali su pod naletom spoznaje: “Ja sam On.”
“Neka bude svetlost. I bi svetlost.” Prva Božija zapoved njegovoj uređenoj stvarnosti (Postanje 1,3) oživela je jedinu atomsku stvarnost: svetlost. Na zracima tog nematerijalnog medija su sve božanske manifestacije. Poklonici svih vremena svedoče o pojavi Boga u vidu plamena i svetlosti: “Car nad carevima i gospodar nad gospodarima, koji sam ima besmrtnost, i živi u svetlosti.”207 Sv. Jovan ovako opisuje svoje viđenje Gospoda: “Oči njegove kao plamen ognjeni… i lice njegovo bijaše kao što sunce sija u sili svojoj.”208
Jogi koji se savršenom meditacijom stopio sa Stvoriteljem, vidi kosmičku suštinu svetlosti. Za njega nema razlike između svetlosnih zraka koje sačinjavaju vodu, i svetlosnih zraka od kojih je sačinjena zemlja.
Oslobođen od svesti o materiji kao i od tri dimenzije prostora i, četvrte, vremena, majstor s jednakom lakoćom prenosi svoje svetlosno telo preko svetlosnih zraka zemlje, vode, vatre ili vazduha. “Ako dakle bude oko tvoje zdravo, sve će telo tvoje svetlo biti.”209
Dugotrajna koncentracija na oslobodilačko spiritualno oko omogućila je jogiju da uništi sve obmane u odnosu na materiju i njenu gravitacionu masu. Stoga on svet vidi kao masu svetla u kojoj nema suštinskih razlika.
Svojim božanskim znanjem o svetlosnim pojavama majstor atome svetlosti (koji su svuda prisutni) može trenutno da projektuje u pojavu koja će se moći
206 Izlazak 20, 3
207 I Timoteju 6, 15-16. “Niko od ljudi”, tj. nijedan smrtnik koji je u vlasti maye.
208 Otkrovenje 1, 14-16
209 Matej 6, 22
opaziti čulima. Oblik projekcije - bilo to drvo, lep dvorac, ljudsko telo - u skladu je s jogijevom voljom i sposobnošću vizualizacije.
Dok čovek sanja, olabavio je stisak egoističnih ograničenja koja ga svakodnevno okružuju, pa svemoć njegovog duha svake noći dolazi do izražaja. I, gle, u snu vidimo davno umrle prijatelje, najudaljenije zemlje, vaskrsle prizore iz detinjstva. S tom slobodnom i ničim uslovljenom svešću koju u snu svi doživljavamo, u Bogu probuđen učitelj neraskidivo je povezan. Bez ikakvih ličnih motiva, a služeći se stvaralačkom voljom koju mu je podario Stvoritelj, jogi premešta atome svetla u svemiru da bi zadovoljio svaku iskrenu molitvu poklonika. To je svrha čovekovog postojanja i kreacije: da se uzdigne kao gospodar maye, svestan da vlada kosmosom.
“Potom reče Bog: da načinimo čovjeka po svojemu obličju, kao što smo mi, koji će biti gospodar od riba morskih i od ptica nebeskih i od stoke i od cijele zemlje i od svih životinja što se miču po zemlji!”210
Ubrzo pošto sam se zaredio, 1915. godine, doživeo sam viziju velikih kontrasta. U njoj je živo dolazila do izražaja relativnost ljudske svesti. Jasno sam video jedinstvo večnog Svetla iza bolne dualnosti maye. Vizija mi je došla jednog jutra dok sam sedeo u sobici u potkrovlju očeve kuće na Gurpar putu. Evropom je mesecima besneo prvi svetski rat. Tužno sam razmišljao o velikom danku smrti.
Kada sam za vreme meditacije zatvorio oči, svest mi je prenesena u telo kapetana koji je zapovedao bojnim brodom. Topovska grmljavina parala je vazduh dok se puškaralo između obale i broda. Velika kugla pogodila je skladište topovske municije i raspolovila moj brod. Skočio sam u vodu s nekoliko mornara koji su preživeli eksploziju.
Sa srcem koje je lupalo, doplivao sam do obale misleći da sam se spasao. Ali žali Bože, neko zalutalo tane završilo je svoj besni let u mojim grudima. Padoh na tlo stenjući. Celo telo mi je bilo paralizovano, ali sam bio pri svesti, kao što je čovek pri svesti kada mu utrnu noge.
“Ipak me je konačno stigla tajnovita smrt”, pomislio sam. Uzdahnuvši
tonuo sam u stanje nesvesti kad, gle, sedeo sam u položaju lotosa u svojoj sobi na Gurpur putu. Briznuo sam u histeričan plač dok sam radosno pipao i štipao svoje ponovo zadobijeno telo - telo bez ikakve rupe od metka na grudima. Ljuljao sam se tamo amo uzdišući, da bih se uverio kako sam živ. Usred tog
čestitanja samom sebi svest mi je opet preneta u kapetanovo mrtvo telo na krvlju natopljenoj obali. U mom duhu zavladala je neopisiva zbrka.
“Gospode,” molio sam se, “jesam li živ ili mrtav?” Zaslepljujuće svetlo ispunilo je celi horizont, a vibracija koja je zvučala kao tiha grmljavina, uobličila se u reči:
“Kakve veze sa svetlom ima život ili smrt? Načinio sam te na sliku svoje
svetlosti. Relativnost života i smrti pripada kosmičkom snu. Spoznaj svoje istinsko biće! Probudi se, dete moje, probudi se!”
Gospod nadahnjuje naučnike da u pravom trenutku i na pravom mestu otkrivaju tajne njegovog stvaranja i to su onda koraci u čovekovom buđenju. Mnoga savremena otkrića pomažu ljudima da shvate svemir kao raznoliki izraz jedne jedine sile - svetlosti, vođene božanskom inteligencijom. Čudesa filma, radija, televizije, radara, fotoelektrične stanice - “električnog oka” koje sve vidi, i atomske energije temelje se na elektromagnetskoj pojavi svetlosti.
Umeće filma može prikazati svako čudo. Sa vizualnog stanovišta nema toga što se ne bi moglo dočarati fotografskim trikom. Može se videti kako
210 Postanak 1, 26
čovekovo transparentno astralno telo izlazi iz njegovog grubog telesnog oblika,
čovek može hodati po vodi, vaskrsnuti mrtve, obrnuti prirodni tok događaja i ukinuti vreme i prostor. Slažući svetlosne slike, fotograf postiže optička čuda koja pravi majstor izvodi sa stvarnim zracima svetlosti.
Filmske slike koje izgledaju kao pravi život, ilustruju mnoge istine u vezi sa stvaranjem. Kosmički reditelj je sam napisao igrokaze i okupio bezbrojne učesnike na pozornici veka. Iz tamne kutije večnosti on šalje svoj kreativni zrak kroz filmove vekova koji slede jedan za drugim, a slike se projektuju na pozadini prostora. Baš kao što filmske slike izgledaju kao stvarne, a zapravo su kombinacija svetla i senke, tako je i raznovrsnost u svemiru samo varka. Planetarne sfere sa svojim bezbrojnim oblicima nisu ništa drugo nego likovi u kosmičkom filmu, što ga opažanje naših pet čula privremeno smatra istinitim, dok beskonačni kreativni zrak baca prolazne prizore na ekran čovekove svesti.
Publika u bioskopu može podići pogled i videti kako se sve slike na ekranu pojavljuju posredstvom jednog jedinog zraka svetlosti u kome nema ni jedne jedine slike. Šarolika univerzalna drama na sličan način izranja iz jednog jedinog belog svetla kosmičkog izvora. S nepojmljivom domišljatošću Bog prikazuje zabavu za svoju ljudsku decu, a u njegovom planetarnom pozorištu oni su i glumci i gledaoci.
Jednog dana ušao sam u bioskop da pogledam filmske novosti sa
evropskih ratišta. Na Zapadu je još trajao I svetski rat. Filmske novosti tako su realistično prikazivale pokolje da sam iz bioskopa izašao tužnog srca.
“Gospode,” molio sam se, “zašto dopuštaš toliku patnju?”
Na moje veliko iznenađenje trenutni odgovor stigao je u obliku vizije događanja sa Evropskih ratišta. Užas borbe ispunjene mrtvima i umirućima daleko je nadilazio užas bilo kakvog prikazivanja u filmskim novostima.
“Dobro gledaj!” Blagi glas progovorio je u mojoj svesti. “Videćeš kako ti prizori koji se sad odigravaju u Francuskoj nisu ništa drugo nego igra svetlosti i senke. One su kosmički film jednako stvaran i jednako nestvaran kao filmske novosti koje si upravo video - igra unutar igre.”
Međutim, taj odgovor nije zadovoljio moje srce. Božanski glas je nastavio: “Stvaranje je oboje, i svetlost i senka, jer inače nema slike. Dobro i zlo moraju da se izmenjuju u supremaciji. Kada bi na ovom svetu neprestano vladala radost, da li bi čovek ikada potražio drugi? Bez patnje ne bi mario ni da se seti kako se odrekao svog večnog doma. Bol je podsticaj sećanju. Mudrost je način da izbegnemo bol! Tragedija smrti nije stvarna. Oni koji se boje smrti slični su glumcu neznalici koji umire od straha na pozornici kada na njega ispale lažni metak. Moji sinovi su deca svetla. Oni neće zauvek spavati u obmani.”
Premda sam u svetim spisima čitao opise maye, oni mi nisu pružili tako
duboku spoznaju kao ova lična vizija i popratne reči utehe. Čovekove vrednosti menjaju se iz korena kad se napokon uveri da je kreacija samo golemi film i da stvarnost nije na ekranu nego kraj njega. Kada sam završio pisanje ovog poglavlja, sedeo sam na svom krevetu u položaju lotosa. Sobu su mutno osvetljavale dve svetiljke koje su stvarale senke. Kada sam podigao pogled opazio sam da je plafon ispunjen sitnim tačkicama boje slačice, koje su svetlucale i treperile slično radijumu. Mnoštvo šiljastih zraka kao svetlosna kiša skupilo se u providan snop i tiho se spuštalo na mene.
Moje materijalno telo istog časa je izgubilo svoju grubu i dobilo astralnu teksturu. Osetio sam kako lebdim jedva dotičući postelju, a moje je telo naizmenično, bez težine, lelujalo levo-desno. Pogledao sam okolo po sobi.
Pokućstvo i zidovi izgledali su kao i obično, ali tačkice svetla toliko su se namnožile da je plafon bio nevidljiv. Zaprepastio sam se.
“To je mehanizam kosmičkog filma.” Glas kao da je govorio iz svetla. “Bacajući svoj zrak na beli ekran čaršava na tvojoj postelji, ono proizvodi sliku tvog tela. Pogledaj, tvoj oblik nije ništa drugo nego svetlo!”
Zurio sam u svoje ruke i micao ih tamo-amo, ali nisam uspeo da osetim njihovu težinu. Obuzela me je zanosna radost. Ova kosmička stabljika svetla koja je procvetala kao moje telo, izgledala je kao božanska reprodukcija svetlosnih zraka koje u bioskopu izlaze iz sobice za projekciju i pretvaraju se u slike na ekranu.
Dugo sam gledao taj film svog tela u polumraku bioskopa svoje sobe. Među mojim mnogobrojnim vizijama nije bilo neobičnije. Kada je moja obmana o čvrstom telu potpuno nestala, a moja spoznaja da je svetlost suština svih predmeta produbila, podigao sam pogled na titravu reku “biotrona” i progovorio preklinjući.
“O, Svetlo božansko, molim te, uvuci u sebe moju neznatnu telesnu sliku, onako kao što je Ilija u plamenom vihoru uznesen na nebo.”211
Moja molitva očigledno je izazvala zaprepašćenje - zrak je nestao. Telo mi je opet dobilo normalnu težinu i palo na postelju. Roj svetla na plafonu zatreperio je i nestao. Očito još nije stiglo vreme da napustim zemlju.
“Osim toga,” filozofirao sam, “možda se Iliji ne bi dopala moja drskost!”