III YOGA NIDRA U PATANĐALIJEVIM SUTRAMA
U sistemu yoge, yoga nidra se smatra oblikom radža yoge čiji se klasičan opis nalazi u yoga sutrama i to 196 sutri napisanoj nekoliko vekova pre Hrista od strane Patanđalija. On je podelio put radža yoge na osam nivoa, od kojih prva četiri su pripremna ili spoljašna koji podrazumevaju određenu praksu. Ona se izvode uz pomoć svesnog uma i to njegovog analitičkog, racionalnog dela koji je aktivan u budnom stanju. Poslednja četiri novoa su viši nivoi, to su stanja svesti i vežbe koje su potrebne za ostvarivanje istih. Ova stanja podrazumevaju nesvesni um koji je skladište svih iskustava i ega koji reguliše ulazak informacija u svesni um.
Yoga nidra je viši nivo Patanđelijeve radža yoge jer je ona u osnovi metod Pratyahare.
Tokom yoga nidre dolazi do odvajanja svesnosti od spoljašnjeg sveta, tela, disanja i na kraju nesvesnog uma. U naprednim fazama kada je opuštenost potpuna ona uključuje dharana i samadhi.
Yoga nidra je tehnika kojom se bude božanski talenti i jedan od načina da se postigne Samadhi. Na putu yoga nidre koristimo psihičku svesnost kojom se spoznaju unutrašnje vizije i pojačava sama svesnost.
Praktikovanjem tehnika radža yoge posebno yoga nidre, postajemo svesno podsvesnog i nesvesnog uma i na kraju ulazimo u stanje supersvesnosti.
U radža yogi termin chitta predstavlje celokupno područje ljudske svesnosti i talase ili oblici svesnosti poznati kao vritiji. Kao kamen kada padne na površinu jezera i stvori koncentrične krugove ili talasa ,na isti način se kreću iskustva prolaskom kroz um, kao talasi. Kada posmatrate bilo koji objekt pogledom stvara se talas u chitti. Kada čujemo zvuk, ili razmišljamo o iskustvima iz prošlosti, to takođe stvara talase. Kada uveče legnete u krevet i totalno se opustite to takođe stvara talase. Napetost, ljubav i mržnja takođe stvaraju talase. Sve što za um predstavlja iskustvo stvara talase. Spoznaja u svakoj formi stvara talase.
U Samkhya filozofiji kao i u Vedanti stanje dubokog sna i Smadhija su jednaki. Postoji mnogo indikacije koja ukazuju da se ova dva stanje jednaka npr. u Samadhiju nema svesti o vremenu, prostoru i objektu jer ego je odsutan dok tokom dubokog sna takođe ne postoji svesnost o tim elementima jer je ego povučen.Tokom sna ste potpuno opušteni i smireni i totalnom blaženstvu. U Samadhiju je takođe stanje blaženstva ali sa velikom razlikom. Dok je u Samadhiju ego potpuno uklonjen u dubokom snu je trenutno isključen. U snu ego je u stanju hibenacije dok je u samadhiju potpuno prevaziđen. Posle samadhija ego više ne postoji, posle sna još je tu.U samadhiju postoji celokupna unutrašnja svesnost zato što je sopstvo, atman, blešavilo.Tokom sna postoje samo tragovi unutrašnje svesnosti i atman ili sopstvo nisu spoznati. Zato se spavanje smatra stanjem hibernacije a samadhi kao stanje bleštavila budne svesnosti.
Da bi se sprečilo potpuno isključenje svesnosti, budnost se održava koncentracijom na čula sluha. Ostali senzorni nervni završetci su slobodni kako bi njihove veze u kori mozga bile dislocirane i kako nijedna poruka ne bi stizala do centra u mozgu. Inače čula neprekidno prenose poruke u CNS (centralni nervni sistem) koji automatski stimuliše motoriku bili mi svesni ili ne.
Isključenje čula u toku yoga nidre predstavlja peti stadijum radža yoge poznat kao Pratyahara.
Yoga nidra se bazira na receptivnosti svesnosti. Naime kada svesnost funkcioniše samo kroz jedan senzorni kanal, u ovom slučaju to je sluh, postaje senzitivnija da bi kada se odvoji od svih veza sa čula ona postala totalna. Dubina tog stanja je tolika da se gubi osećaj samosvesnosti. U stanju odvojenosti od senzornih kanala, um postaje moćan ali uz pomoć treninga jer u protivnom nema velike razlike između sna i yoga nidre. U yoga nidri uz pomoć vežbi um se dovodi u željeno stanje.
Fiksiranjem svesnosti na određene delove tela, osećanja ili vizualizirate simbole dolazi naime do delovanja na više centre u mozgu.