Vježbe:
1. Sjedite s olovkom i papirom i zapišite sljedeće kategorije:
Posao/karijera
Novac
Način života/imovina Odnosi
Kreativno samoizražavanje Zadovoljstva / putovanja Osobno sazrijevanje/obrazovanje
Sada, imajući u vidu vašu sadašnju životnu situaciju, zapišite u svakoj kategoriji nešto što biste željeli imati, promijeniti ili poboljšati u bliskoj budućnosti. Nemojte mnogo razmišljati o tome, jednostavno zabilježite ideje koje vam padaju na pamet kao dobre mogućnosti.
Cilj ove vježbe jeste da vas opusti i da vas pokrene u razmišljanju o onome što želite u raznim domenima svog života.
2. Uzmite drugi list papira i napišite pri vrhu: "Ako bih
mogao biti, činiti, i imati sve što želim u životu, ovo
bi bila moja idealna slika."
Sada zapišite istih sedam kategorija, i iza svake dodajte jedan ili dva pasusa (ili koliko god želite!) koji opisuju vašu idealnu situaciju u životu, u domenu vaših fantazija.
Namjera ove vježbe jeste da vam omogući ekspanziju izvan vaših sadašnjih ograničenja, pa se prepustite svojoj mašti, i stvarno dozvolite sebi da imate sve što biste ikad poželjeli.
Kada s ovim budete završili, dodajte još jednu kategoriju - situacija u svijetu. Opišite promjene za koje biste željeli da nastupe u svijetu tijekom vašeg života, kada biste vi imali moć mijenjati stvari -svjetski mir, kraj siromaštva, da ljudi postanu svjesni jedni drugih i samog svijeta, da se škole pretvore u uzbudljive centre znanja, bolnice u prave centre liječenja, i tako dalje. Možete biti kreativni koliko god želite i možete ustanoviti da imate mnogo interesantnih ideja koje vam ranije nisu dolazile napamet.
Sada ponovno pročitajte sve što ste napisali i meditirajte neko vrijeme o tome. Stvorite sebi mentalnu sliku izvanrednog života u prelijepom svijetu.
3. Opet uzmite prazan list papira. Na osnovu onoga što
za vas ima najviše značenja iz prethodne scene,
napišite na list deset ili dvanaest najvažnijih ciljeva u
svom životu, onako kako ih sada osjećate. Upamtite
da možete mijenjati i dopunjavati ovaj popis kad god zaželite (i to trebate činiti s vremena na vrijeme).
4. Sada zapišite: Moji petogodišnji ciljevi, i navedite
najvažnije ciljeve koje biste željeli postići tijekom
slijedećih pet godina.
Dobro je da svoje ciljeve pišete u obliku afirmacije, kao da su već postignuti. Ovo doprinosi postizanju jasnijeg, jačeg efekta. Na primjer:
Sada sam vlasnik 20 hektara zemlje na selu, sa divnom kućom, voćnjacima, potokom, i mnogo životinja.
Ja sada sebe izdržavam lako i živim u blagostanju, baveći se pjevanjem i sviranjem svojih vlastitih pjesama za ugodnu i zahvalnu publiku.
Prilikom pisanja vaših ciljeva, obvezno pišite stvari koje su vama stvarne i značajne, stvari koje zaista želite, a ne ono što mislite da bi trebalo željeti. Nije potrebno da itko ikada vidi vaše ciljeve, osim ako to vi želite, i ovaj proces zahtijeva da budete potpuno pošteni prema samom sebi.
5. Ponovite prethodni proces ali sa ciljevima za jednu
godinu. Nemojte postaviti suviše ciljeva; ako ih u
početku imate mnogo, eliminirajte sve osim pet ili
šest najvažnijih. Provjerite da li su u skladu s vašim
petogodišnjim ciljevima. To jest, provjerite da li se oni
kreću u istom općem pravcu, tako da kada postignete
jednogodišnje ciljeve, budete korak bliže petogodišnjim. Na primjer, ako je jedan od vaših petogodišnjih ciljeva steći vlastito poduzeće, jedan od jednogodišnjih ciljeva može biti da uštedite određeni iznos novca za tu svrhu, ili da imate posao
u sličnom poduzeću gdje stičete određeno iskustvo koje će vam kasnije biti potrebno.
Sada zapišite vaše ciljeve za šest mjeseci, jedan mjesec, i jednu nedjelju od sada. Opet, neka budu jednostavni, i odaberite tri ili četiri cilja koja su najvažnija. Budite realni u pogledu onoga što možete postići kod kratkoročnih ciljeva. Opet osigurajte da budu u skladu sa dugoročnim ciljevima.
Možda ćete ustanoviti da je teško biti toliko precizan u planiranju događaja koji će se ostvariti toliko daleko u budućnosti, ili će vam biti neugodno planirati svoj život unaprijed. Međutim, samo planiranje vas ne prisiljava da ga i ostvarite; u stvari utvrdit ćete da se planovi i ponekad bitno mijenjaju. Ove vježbe imaju za svrhu:
a) vježbanje u postavljanju ciljeva;
b) prihvaćanje da neke od vaših fantazija mogu postati stvarnost, ako tako to vi želite,
c) dolaženje u dodir s nekim bitnim namjerama i pravcima u vašem životu.
Predlažem da zadržite ciljeve u dnevniku. S vremena na vrijeme, možda svakog mjeseca, ili kad god pomislite da vam to može pomoći, sjednite sa dnevnikom i ponovite neke od procesa, revidirajući i ponovno oblikujući svoje ciljeve po potrebi. Obvezno stavite datum na papir kad god ovo radite, i držite ih po redoslijedu u dnevniku, pošto je veoma interesantno i informativno pogledati unazad i vidjeti kako se ciljevi polako ostvaruju.