Vježba 17 Povratak u Galileju
Kad se dvoje zaljubljenih posvađa i žele se pomiriti, od velike je pomoći da se sjete sretnih trenutaka koje su zajedno proveli u prošlosti. Bog je preko proroka stalno podsjećao Hebreje na medeni mjesec kad je u pustinji izraelski narod uzeo za svoju zaručnicu, dok sada, u zemlji kojom teče med i mlijeko, Izrael trči za krivim
ljubavnicima jer je zaboravio medeni mjesec što ga je proveo s Bogom.
U vrijeme duhovne krize dobro je slijediti Gospodinov savjet obeshrabrenim učenicima: Vratite se u Galileju. Vratite se radosnim danima koje ste proveli s Gospodinom. Vratite se – i opet ćete ga naći. Najvjerojatnije ćete ga naći u novome svjetlu, kao što su ga i apostoli našli. No, ne morate čekati krizne dane da biste to učinili. Činimo li ovo dovoljno često, možemo postati sposobni izbjegavati te krize.
Vratite se u mašti nekoj sceni u kojoj ste iskusili Božju dobrotu i Božju ljubav prema sebi... u bilo kojem obliku... Ostanite u tome i iznova saberite u sebi Božju ljubav... Vratite se sada u sadašnjost i razgovarajte s Bogom.
Ili se vratite događaju kad ste se osjećali vrlo blizu Bogu... ili kad ste osjećali veliku duhovnu radost i utjehu...
Važno je da u svojoj mašti ponovno proživite događaj, a ne da ga se samo sjetite... Utrošite u to toliko vremena koliko vam je potrebno... To ponovno proživljavanje donijet će sa sobom one osjećaje koje ste tada iskusili: radost ili bliskost ili ljubav... Pripazite da ne bježite od tih osjećaja nego ostanite u njima koliko god dugo možete... Ostanite u njima toliko dugo dok osjećate mir i zadovoljstvo. Tada se vratite u sadašnjost. Kroz neko vrijeme razgovarajte s Bogom i završite vježbu.
Ovaj nalog da se zaustavimo na ugodnim osjećajima važan je stoga što, kako god izgledalo strano, mnogi ljudi teško podnose svoje pozitivne osjećaje. U njima je duboko ukorijenjen osjećaj bezvrijednosti, a to ih nesvjesno odvraća od toga da se i trenutno izlože ugodnim osjećajima – ili se osjećaju krivima zbog toga, ili nedostojni ili slično... Pripazite da takva težnja ne nastane i u vama i znajte se zadržati u osjećajima koji se u vama bude kad ponovno proživljavate vrijeme koje ste radosno proveli u društvu s Gospodinom.
Neki od svetaca imali su običaj da zabilježe mis-tična iskustva. Vodili su neku vrstu dnevnika svojih odnosa s Bogom. Ne preporučujem da nadugo pišete o svojim duhovnim iskustvima. No, ako je neko iskustvo bilo snažno, kratka bilješka može vam pomoći da se vratite u Galileju.
Jedna od tragedija naših odnosa s Bogom, kao i naših odnosa s prijateljima i voljenim osobama, jest da smo skloni zaboraviti!