Oduvijek sam o tome maštala. Idem ulicom i ugledam momka koji me privuče. Približim mu se i počnem ga bez riječi ljubiti. Odmah se uputimo do nekog povučenijeg mjesta (ali javnog!) i počnemo se ševiti. Kad oboje svršimo, rastanemo se bez riječi i svatko ode svojim putem. Prokleto mi je seksi zamišljati da vodim ljubav s potpunim strancem o kojem apsolutno ništa ne znam i nikad ni neću išta doznati. Strahovito me uzbuđuje ideja o sirovoj čistoj ševi u kojoj nitko nikome ništa ne daje niti nešto prima nego se jednostavno ševimo zbog užitka ševe!
CAROLYN, 25
Dame, sve dame, razgovarajmo o ushitu s kojim ih možemo voljeti, a zatim ostaviti. Iako predanost, sigurnost, ljubav i monogamija zasigurno nisu loše, seks bez tih svih dodataka može također biti vraški dobar. Seks u vezi je nešto čemu teže i u čemu jednako uživaju i muškarci i žene, ali povremeni izlet izvan veze sve više se prihvaća kao dobrobit i za nas žene. Mnoge među nama zabavljaju se ponekad s partnerima koje ne moraju uvijek smatrati i dobrim materijalom za udaju, a naše spolne užitke ne ograničavamo samo na monogamne veze.
Usputni seks za žene prvi se put pojavio na kulturološkoj sceni
Str 156
tijekom generacije naših majki. Erica Jong opisala je spolno motiviranu ženu, Isadoru, koja je među prvima prekršila pravila. U klasiku iz 1973. godine Strah od letenja, Isadorina spremnost da svoj brak i ugled stavi na kocku kako bi bez ograničenja istraživala svoju spolnost, bila je intenzivno kontroverzna.
Ne treba ni reći da su se žene tog doba poistovjetile s tom željom i objeručke prihvatile Isadorinu priču. Istodobno su mnogi, koji su se bojali da bi spolno oslobođena žena mogla ugroziti društveni status quo, osudili taj novi način razmišljanja. No, bilo je prekasno, tišina je prekinuta, a Isadorino maštanje o „ševi bez patent zatvarača“ – savršenom seksu kojem na putu ne stoje ni dugmad, ni patent zatvarači ni bilo koji privitak – pretvorilo se u kulturološki prihvaćenu žensku maštariju.
Ševa bez zatvarača je apsolutno čista. U njoj nema zadnjih motiva. Nema igara moći. Muškarac ne „uzima“ a žena ne „daje“. Nitko ne želi mužu nabiti rogove ni poniziti ženu. Nitko ništa ne pokušava dokazati ni od nekoga nešto dobiti. Ševa bez zatvarača nešto je najčišće što postoji. – Erica Jong, Strah od letenja
Prošlo je više od trideset godina; suvremene žene upuštaju se u usputne avanture prepune poleta i sve uspješnije slijede Isadorin primjer. Postigle smo značajan napredak jer nam se sve češće pruža prilika da bez osude uživamo u ovoj mogućnosti. I tako ova generacija jednostavno ima i „seks bez zatvarača“ na svom seksualnom repertoaru.
MIT: Žene ne mogu odvojiti seks od ljubavi jer su nasljedno monogamne.
ISTINA: I žene i muškarci odabiru monogamiju kad to žele, ali oba spola imaju i potrebu da istražuju svoju spolnost neovisno o drugim obvezama. To ovisi o pojedincu, a ne o spolu.
Iako žene mogu i doista uživaju u seksu zbog seksa, naša uljudba i dalje ljubomorno čuva mit da bi muškarci bili sretni da cijeli život samo skaču iz kreveta u krevet za razliku od žena koje samo hoće što prije u brak. Žena koja se usudi kročiti izvan tih uljudbenih granica, čak i u ovoj post-Madonninskoj
Str 157
eri, još uvijek je „loša djevojka“. Srećom naši stvarni spolni životi ne dijele se na one koji slijede ili krše pravila. Tako je i dioba na djevicu i kurvu, zastarjela ideja, jer više ne postoji samo jedan sklop pravila. Mi odlučujemo što želimo, te smijemo imati cijeli spektar maštarija i iskustava sa seksom izvan društveno prihvaćenih i priznatih odnosa. Ševa za jednu noć nije više u sebi samo negativna ili samo muška, danas i žene uživaju to pravo na ludu, ali odgovornu i sigurnu ševu za jednu noć.
Toliko su nas šopali onom zastarjelom idejom „jedna žena, jedno jaje“ versus „jedan muškarac, milijuni spermija“, da je slijepo prihvaćamo kao istinu. Obrazloženje je sljedeće: pošto žene imaju samo jedno jajašce u reproduktivnom ciklusu, na njima je da zbog reproduktivnih razloga što bolje odaberu onoga tko će imati pristup tom jajašcu. Mi se „prirodno“ želimo vezati s tim samo jednim muškim partnerom kako bismo iz te pogodbe dobile uvjete za podizanje djeteta. Muškarci su, za razliku od nas, stvoreni da šire, gdje god stignu, milijune spermija, koje mjesečno proizvedu. I stoga su muškarci, prema toj teoriji, nasljedno i biološki spremniji na pustolovine od žena, a žene su, po prirodi, sklonije monogamiji.
Tko se može usprotiviti biologiji? Mi možemo.
Teorija o jednom jajetu protiv milijun spermija, temelji se na selektivnom tumačenju činjenica i predodžbi o spolnom činu koji ne služi drugom nego prokreaciji, a ne na široj biološkoj slici i predodžbi o spolnom činu kao izvoru užitka. Kod gotovo svih vrsta, ženski spolni organi opremljeni su sredstvima za sprečavanje prodora nepoželjne sperme. A to znači da bi za ženku bilo reproduktivno povoljnije da ima veći broj donatora sperme, kako bi se samo najbolji od brojnih uspio probiti do vrha. Iako su teorije o natjecanju ljudske sperme i ženskom odabiru sperme još uvijek suprotstavljene, najnovija istraživanja kod različitih vrsta dokazuju da posjedovanje jednog jajeta ne znači automatski da je najbolja strategija reprodukcije imati samo jednog partnera.
S druge strane, muškarci bi imali više razloga da budu monogami. Što se bolje brinu o svojim potomcima, to su veći izgledi potomaka da prežive. Osjemenjivanje bez praćenja rezultata nije uvijek najbolji način za osiguravanje nastavka života vaših gena.