TRAVE I SMESE ZA ČIŠĆENJE PLUĆA
Narodna medicina je prikupila mnoštvo vekovima proverenih efikasnih recepata za čišćenje pluća.
Kao sredstva za iskašljavanje. koja čiste pluća od sluzi, mogu se primenjivati:
O Koren omana (Inula helenium). Uzeti 20 grama isit- njenog korenja. preliti čašom protijeve vode i kuvati na slaboj vatri (da ključa) 10 minuta. Ostaviti da odstoji u ter- mosu 4 sata i procediti. Uzimati po jednu supcnu kašiku 3-4 puta dnevno pre jela.
© List bokvice (Plantago major).
• Supenu kašiku suvih listova bokvice sipati u termos i preliti čašom ključale vode. Ostaviti da odstoji 2 sata i procediti. Uzimati po jednu supenu kašiku 4 puta dnevno pre jela.
Pomaže kod napada kašlja.
• Uzeti 3 supene kašike svežih listova bokvice i pomješati sa 3 supene kašike meda. Sipati u manju šerpu, koju dobro zatvoriti i staviti na toplu ringlu (šporet) da odstoji nekoliko sati (3-6) . Dobićete tečnost sličnu sirupu. Uzimati po jednu kafenu kašičicu sirupa pre jela. Odlično odgovara deci.
© Pupoljci bora. Uzeti 1 supenu kašiku pupoljaka i pre liti čašom ključale protijeve vode. Ostaviti da odstoji u ter- mosu oko jeda n sat i procediti.
Uzimali po 1-2 gutljaja kod napada kašlja.
© Cvetovi zove (Sambucus nigra). Supenu kašiku suvih cvetova sipati u termos i preliti sa pola litra ključale proti jeve vode. Ostaviti da odstoji jedan sat i procediti.
Piti uveče po 100-200 mililitara u toplom stanju. Mož e se malo zasladiti medom.
0 Anis (Anisum vulgare). Zahvaljujući svojim ispar- ljivim svojstvima on ..razbija" ugruške sluzi i podstiče nji hovo izbacivanje iz organizma. Anis se obično primenjuje u smesi s drugim biljkama, podstičući njihova lekovita svo jstva.
Plodovi anisa - 1 deo. list podbela (Tussilagofurfara)- 1 deo. cvetovi divizme (Verbascum thapsus) - 1 deo. cvetovi sleza (Maha pustila Smetsov, Maha rotundifolia) - 2 dela, trava bosiljka (Thymus vulgaris) - 2 dela. koren belog sleza (Althaea officinalis) - 2 dela. koren slatkog drvceta (Glycyr- rhiza glabra) - 5 delova. Sipati supenu kašiku u čašu hladne vode (namagnetisane protijeve vode) i ostaviti da odstoji 2 sata. Zatim je staviti na šporet i dovesti do ključanja, skinuti sa šporeta sipati u termos i ostaviti da odstoji. Piti iz ter- mosa po 50 grama toplog odvara 3-4 puta dnevno.
0 Vranilova trava (Origanum vulgare). Ona sadrži posebna eterična ulja. koja smekšavaju sluz i podstiču nje govo izbacivanje iz organizma. Zato se ova biljka smatra dobrim sredstvom za iskašljavanje. Koristi se posebno ili u smesi s drugim biljkama.
Vranilova trava (list i stabljika) - 1 deo, koren belog sleza
— 2 dela. list podbeia - 2 dela. Supenu kašiku smese sipati u termos, preliti sa 2 čaše ključale protijeve vode i ostaviti da odstoji. Uzimati po 100 grama posle jela.
© Kartop (Viburnum opulus). Ukus je gorak, opor - an tagonist sluzi. Odlično sredstvo za iskašljavanje.
Primenjuje se čaj od cvetova i plodova.
Radi pojačavanja dejstva može se dodati med.
Odvar se priprema na sledeći način: sipati čašu plodova u šerpu, preliti sa 1 litrom vruće protijeve vode (može se na- magnetisati) i kuvati 10 minuta. Izliti u termos i dodati 3 su pene kašike meda. Piti po 100 mililitara 3-4 puta dnevno.
© Rotkva (Raphanus sativus). Ima gorak ukus, koji je antagonist sluzi. Iscediti sok i uzimati s medo m po 1- 2 supene kašike pre jela. Sok se priprema sam o za jeda n dan ! Čuva se u frižideru u dobro zatvorenoj posudi.
Sok se može dobiti i na druge načine-
• Napraviti udubljenjc u rotkvi i tu sipati med. Odozgo prekriti parčetom rotkve, ostaviti da odstoji 4 sata. Sok koji se stvori izliti i uzimati po 1 supenu kašiku pre jela.
• Izrezati svezu rotkvu na vrlo tanke kriščice (6- 8 ko mada). Svaku kriščicu preliti livadskim medom . Sok koji se pojavi uzimati po 1 supenu kašiku svakog sata.
Recepti sa rotkvom smatraju se najefikasnijim kod kašlja i lece ga za vrlo kratko vreme.
Podsetnik . Zbog toga. što navedene biljke imaju leko- vita svojstva na račun svojih eteričnih ulja. koja se brzo isparavaju, pripremljeni odvari (ekstrakti) i sokovi moraju se čuvati u dobro zatvorenim posudama, ne prelivati ih i ne cediti. Upotrebljavati ih u toku dana. Sledećeg dana pri premiti nove.
Kako očistiti pluća i izlečiti se od pneumonije, kašlja i drugih plućnih oboljenja
Mnogi ljudi u mladosti boluju od plućnih oboljenja. To je u vezi s tim, stoj e u tom uzrastu jak životni princip ..Sluzi", koji se razmešta oko pluća i u glavi. Upotreba namirnica za ishranu sa slatkim ukusom (hleb. meso. poslastice, masti) podstiče nagomilavanje u predelu pluća sluzi, koja truli i izaziva pneumoniju i druga oboljenja pluća.
Ruska dovitljivost pronašla je način da se pluća očiste od sluzi. Uzeti čašu integralnog zrna ovsa (najbolje koje nije oprano), preliti sa pola litra mleka i kuvati na pari na slaboj vatri, povremeno mešajući. dok se ne ispari polovina ukupne zapreminc. Kada se ovas skuva na pari (u kljuealoj vodi) ispasirati ga kroz sito. Dobija se oko pola čaše tečne kašice (boje kafe s mlckom). Po ukusu kašica je malo slat ka. Tu polovinu čaše slatke kašice treba ispiti u jedno m ob roku pre jela. Takav lek treba pripremati i upotrebljavati 3 puta dnevno.
Melasa (ostatak) od zrna može se kroz sito isprati s mlekom i tu tečnost ispiti (u težim slučajevima). Ostatak melase baciti.
Približno kroz nedelju dana počinje čišćenje pluća od sluzi. Čišćenje pluća vrši se kroz jak i dugotrajan kašalj, koji može da traje po 20-30 minuta. Kod osoba, koje su ozbiljno bolovale od pneumonije, može izlaziti zelena sluz u vidu presovanih komadića.
Zapamtite, ukoliko ste imali zatvore - oboljenja pluća su njihova posledica. Obavezno odstranite zatvore.
Čajevi od jasike (Populus tremula) i belc vrb e (Salix alba) čiste organiza m od sluzi.
..Protiv sluzi u organizmu jedna žena mi je posavetovala da pijem čaj od jasike. Govorila je, da iz nje izlazi samo sluz. da se ona ne odvaja od klozetske šolje, ispljuvavajući stalno sluz.
Kažu, daj e to jak otrov, pa se ustručavam da pijem. Šta bi mi posavetovali?"
Odgovor. Jasika spada u porodicu vrba. O vrbi nam je poznato sledeće: jo š početkom XIX veka iz kore vrbe dobijena je salicilna kiselina (vrba se na latinskom nazi va - saliks). Salicilna kiselina (čuvena karbolova kiselina po hemijskom sastavu bliska je njoj) nema mirisa i nema, kao karbolova kiselina, jak o izražena otrovna svojstva, ali bez obzira na to. odlično ubija mikroorganizme. U medi cini je salicilna kiselina brzo dobila autoritet odličnog antiseptičkog sredstva.
Sada znamo , čime se objašnjavaju otrovna svojstva ja sike.
S ciljem lečenja u narodu se od jasike koriste pupoljci, lišće i kora sa mladih grana. Pupoljci i kora se pripremaju u rano proleće. a listovi u maju-junu.
Preparati od jasike imaju protivupalno. antiseptičko de jstvo. ublažavaju bolove i podstiču zarastenje rana. Zato ubijajući bakterije, ona podstiče izbacivanje sluzi, koju te bakterije stvaraju.
Sto se tiče kore jasike. preporučujem da se koristi njen unutrašnji (beli) deo. Uzeti 1 supenu kašiku isitnjene kore jasike. preliti čašom ključale vode. kuvati 5 minuta na slaboj vatri i ostaviti da odstoji 2 sata. Uzimati po 1-2 su pene kašike 3 puta dnevno, na 20 minuta pre jela.
Mož e se piti i čaj od kore jasike, ali se doza u tom slučaju određuje individualno - početi od male doze.
Jasika se može zameniti belom vrbom (ivom). Sve pre poruke i doze su iste kao i za jasiku.