"TO SI TI"
Postoje četiri velike vedske tvrdnje, a kontemplacijom na te tvrdnje um je vođen od svijeta imena i oblika ka Brahmanu. One glase: "To ti jesi" (Tattvamasi), "Ja sam Brahman" (Aham Brahmāsmi), "Ovo Jastvo jest Brahman" (Ayamātma Brahma), "Brahman jest Svjesnost" (Prajñānam Brahma). Sve ove tvrdnje ukazuju na istu činjenicu, naime, na konačnu i suštinsku jednotu čovjeka, ili individualne duše, i Boga, ili Univerzalne Duše, a stvarnost iza obje duše jest Brahman, ili Čista Svjesnost. Sad ćemo pokušati shvatiti značenje "Ti si to".
Riječ "to/ono" u vedskoj tvrdnji "Ti si to" ima dva značenja: neposredno i implicirano. Već smo naveli primjer sa crvenom usijanom željeznom kuglom. Željezo asocirano s vatrom jest direktni agens gorenja, ali stvarni/implicirani agens jest vatra neasocirana sa željezom. Slično tome, kolektivno neznanje (uključujući kozmička gruba i suptilna tijela) te svjesnost26 asocirana s njim, zajedno sa Čistom Svjesnošću, neasociranom s ikakvim ograničavajućim dodatkom, kad ju promatramo kao jednu nedjeljivu jedinicu, poput crvene vruće željezne lopte, tvori direktno značenje riječi "to/ono".
Drugim riječima, "to" direktno izražava ideju o Personalnom Bogu asociranom s univerzumom čiji je Kreator, Održavatelj i Uništavatelj, te obdarenom sa sveprisutnošću, gospodstvom, velikom moći i sličnim atributima, zajedno sa Čistom Svjesnošću koja je u osnovi i univerzuma i Boga. To jest, direktno značenje riječi "to/ono" jest Saguna Brahman, ili Brahman s atributima. Međutim, Čista Svjesnost, neasocirana s ikakvom ograničavajućom mayom, jest implicirano značenje riječi "to" ("taj" ili "onaj").
Slično tome, riječ "ti" ima dva značenja: neposredno i implicirano. Individualno neznanje (uključujući individualna suptilna i gruba tijela) te svjesnost27 asocirana s njim zajedno s Čistom Svjesnošću, neasociranom s ikakvim ograničavajućim dodatkom, kad ju smatramo kao jednu nedjeljivu jedinicu, postaju neposredno značenje riječi "ti". Drugim riječima, "ti" direktno izražava ideju jive ili individualizirane duše, asocirane s individualnim tijelom te obdarene s malo znanja, malo moći, s ovisnošću, i s drugim sličnim obilježjima, zajedno sa Čistom Svjesnošću, koja jest u osnovi svega toga. To jest, riječ označava živuću dušu karakteriziranu takvim ograničenjima kao što su rođenje i smrt, glad i žeđ, bol i zadovoljstvo. Međutim, Čista Svjesnost, koja nije asocirana s ikakvom ograničavajućom mayom, koja je po prirodi Najintimnije/Najdublje Blaženstvo, i koja je također supstrat jive, jest implicirano značenje riječi "ti".
Značenje koje izražava riječ "si" u tvrdnji "Ti si to" jest identičnost "onoga" s "ti".
Ako se izravno značenje riječi u tvrdnji ne slaže sa stvarnim iskustvom, onda ga tumačimo u smislu njegovog impliciranog značenja28. Očito je da su "to" i "ti" obdareni kontradiktornim
25 Pod nazivom Iśvara ili Personalni Bog
26 Pod nazivom prajña, taijasa i viśva, asocirana s individualnim kauzalnim, suptilnim i grubim tijelima.
27 Ovakva metoda interpretacije koristi se npr. u slučaju engl. rečenice "Proveo je noć na besanom jastuku".
atributima i da ne mogu biti identični sa stanovišta neposrednog značenja riječi, tj. doslovnog značenja. Jedan, tj. Personalni Bog, razlikuje se od drugog, individualne duše, kao što se Sunce razlikuje od krijesnice, ocean od izvora ili Mt. Everest od sjemena gorušice. Međutim, njihov identitet jest činjenica realizirana izravnim i neposrednim iskustvom vedskih mudraca/vidovnjaka. Ovaj identitet se stoga objašnjava sa stanovišta impliciranog značenja. Vedski filozofi smatraju, kao što je gore navedeno, da kontrastni atributi koji razlikuju Iśvaru od jive nisu konačno stvarni nego su posljedica superimpozicije/nadređivanja. Zbog maye izgleda da je Brahman, Čista Svjesnost, postao univerzumom i da je njegov svemoćni Stvoritelj, Održavatelj i Razoritelj. Ponovno zbog maye, isti Brahman se čini kao da je postao ograničena jiva, ili individualizirana duša, svojina fizičkog tijela (koju je prisvojilo fizičko tijelo). Sve superimpozicije/zamajavanja su iluzorna; samo je supstrat stvaran. Brahman jest supstrat i Iśvare i jive. Kada putem vedantičke discipline negiranja pojedinac eliminira lažna nadređivanja/superimpozicije, shvatit će izravnim iskustvom da je konačna Stvarnost Brahman, Čista Svjesnost, a ne Iśvara ili jiva.
Postoje različite metode pomoću kojih dolazimo do implicitnog značenja neke tvrdnje. Metoda koju koristi nedualistički filozof sastoji se u eliminaciji konfliktnih aspekata dviju glavnih riječi te u zadržavanju onoga zajedničkog objema riječima. Npr., netko uzvikne vidjevši nakon dugog vremena čovjeka po imenu Devadatta: "To je onaj Devadatta". Očito da Devadatta viđen davno ranije i na drugom mjestu, označen riječju "onaj", ne može biti ovaj viđen ovdje i sada, označen riječju "to". Postoji konflikt i s obzirom na vrijeme i na mjesto. Međutim, postoji i činjenica prepoznavanja; a ona je moguća jer se konfliktni elementi, tj. vrijeme i mjesto, zanemaruju i pažnja se usmjerava na čovjeka sâmog. Slično tome, tumačeći rečenicu "Ono si ti", mudrac napušta kontradiktorne elemente udružene/asocirane s "ono" i "ti", naime pojmove Stvoritelja i stvorenja, te prepoznaje jednotu sa stanovišta Brahmana, Apsoluta ili Čiste Svjesnosti, koja jest suština njih oboje.
Realizacija/dokučenje preciznog značenja "Ti si to / Ono si ti" jest transcendent(al)no iskustvo, koje se osjeća samo na duhovnom planu. Značenje biva izgubljeno ako je aspirant i najmanje privržen takvim materijalnim stvarima kao što su tijelo, osjetila, um ili ego ili zadovoljstvo asocirano s njima. Sloboda, Mir/Spokojstvo, Blaženstvo, Znanje i Besmrtnost koji rezultiraju iz transcendentalnog iskustva potpuno su različiti od njihovih pandana/sjena na fizičkom planu vremena, prostora i kauzaliteta. Realizacijom konačnog identiteta (od) "ti" i "ono" pojedinac spoznaje istinsko značenje religije, koje je realizacija vječne jednote vječnoga Boga i vječne Duše. Religija, u svom konačnom smislu, nema veze s domišljatim načinima za povećanje čovjekove materijalne sreće u ovom prolaznom svijetu.
Učitelji Vedante objašnjavaju svojim učenicima stvarnu prirodu Jastva "metodom desetoga" (daśamanyaya). U knjigama Vedante nailazimo na sljedeću priču:
Nekoć je desetoro ljudi gazilo preko veoma brze rijeke. Nijedan od njih nije znao plivati. Dosegavši drugu obalu, željeli su znati jesu li svi na broju, pa je jedan od njih prebrojavao ljude i ustanovio je da ih je samo devet – zato što je ispustio sebe. Bio je siguran da se jedan od njih utopio. Ostali su učinili isto i došli su do istog zaključka, jer je svaki od njih brojeći druge izostavio sebe. Tako su počeli oplakivati gubitak jednog od svojih drugova. Neki čovjek koji je onuda prolazio zapitao je za uzrok njihovog naricanja. Rekli su mu da je njih deset prelazilo rijeku te da se jedan od njih utopio prelazeći rijeku. Naravno da je stranac za kratko vrijeme otkrio da se radi o greški. Tako je zamolio jednog od njih da iznova broji. Čovjek je izbrojio devet i rekao "Vidite, izgubili smo svog desetog prijatelja." Stranac je odmah dotakao njega i rekao "Ti si deseti". Da bi ih sve u to uvjerio, ponovio je istu stvar sa svakim od njih; pa je tako svaki otkrio da je on deseti. Tako je nestalo njihove tuge, i ponovno su bili sretni. Slično tome, učenik dolazi učitelju i kaže mu da je svuda tragao za Istinom – u knjigama, u hramovima/crkvama, u slikama,
na nebu – i da je nije našao. On naravno, nije tražio Istinu na pravom mjestu, tj. u sebi samom. Tako, učitelj ga dirne i naglašeno mu kaže: "Ono si ti".
Nakon objašnjenja značenja velike vedske izjave "Ono si ti", guru potiče aspiranta na meditaciju o svojoj stvarnoj suštini:
"Ono izvan kaste i vjere, obitelji i dinastije, ono lišeno imena i oblika, zasluga i propusta; Ono što nadilazi prostor, vrijeme i objekte osjetila – onaj Brahman si ti. Meditiraj na to u svom umu."
"Onaj Vrhunski Brahman, koji se ne može obuhvatiti govorom, koji je međutim pristupačan oku čistog prosvjetljenja; neokaljani, Utjelovljenje Znanja, Entitet bez Početka – onaj Brahman si ti. Meditiraj na to u svom umu."
"Ono koje je nedirnuto šesterostrukim valom29, na koje yogiji meditiraju u svom srcu, ali koje nikad ne mogu dokučiti organima osjetila; koje intelekt ne može spoznati – onaj nepobitni/neopozivi Brahman si ti. Meditiraj na to u svom umu."
"Ono koje je Uzrok/Osnova univerzuma i njegovih različitih dijelova, a svi su ti dijelovi kreacije maye; koje Sâmo po Sebi nema nikakvu drugu potporu; koje se razlikuje od grubog i suptilnog; koje jest bez dijelova i bez premca – onaj Brahman si ti. Meditiraj na to u svom umu."
"Onaj koji je oslobođen rođenja i rasta, razvoja i propadanja, bolesti i smrti; onaj koji je neuništiv; koji je uzrok projekcije, održavanja i rastapanja univerzuma – onaj Brahman si ti. Meditiraj na to u svom umu."
"Onaj koji je, premda samo Jedan jedini, uzrok mnoštvu; koji pobija sve druge uzroke te je Sâm po Sebi bez uzroka; različit od maye i njenih posljedica, univerzuma, te je oduvijek slobodan – onaj Brahman si ti. Meditiraj na to u svom umu."
"Onaj koji je bez dualnosti (slobodan od polariteta); koji je beskonačan i neuništiv; koji je vrhunski, vječni i besmrtan; koji je neokaljan – onaj Brahman si ti. Meditiraj na to u svom umu."
"Ona Stvarnost koja se, premda Jedna Jedina, čini mnogostrukom zbog neznanja, koja (prividno) uzima atribute, imena i oblike, i čini se da se mijenja ali je sâma uvijek nepromjenjiva, poput zlata u svim njegovim modifikacijama – taj Brahman si ti. Meditiraj na to u svom umu."
"To iza čega nema ničega; koje svijetli iznad maye te je beskonačno veće/veličanstvenije od univerzuma; Najintimnije Jastvo svega; Jedan bez drugoga; istinsko Jastvo; Postojanje-Znanje- Blaženstvo Apsolut, beskonačno i nepromjenjivo – taj Brahman si ti. Meditiraj na to u svom umu."30
Nakon što čuje ove uzvišene riječi, aspirant razmišlja o njihovom značenju. Budući da rezoniranjem dokučuje da su riječi gurua istinite, on razmišlja o Brahmanu s jednousmjerenom predanošću. Tako se on postepeno rješava svih nadređivanja (superimpozicija), zbog kojih se ranije poistovjećivao s prolaznim objektima te je njegovao pojmove o "Ja" i "moje". On napušta poštivanje društvenih formalnosti, uljepšavanje tijela te preuveličavanje svetih spisa, a baš je s ova tri jaka lanca čovjek vezan za svijet. On postaje pročišćen neprestanom kontemplacijom o Brahmanu te udiše mirise Čistog Jastva, koji su bili prekriveni nečistoćama beskrajnih želja. Što je um utemeljeniji u svom Unutarnjem Jastvu, on više/lakše napušta želju za vanjskim objektima. A kad potpuno nestanu sve takve želje, tada dolazi do neprekinute realizacije Atmana. Treba
28 Naime, propadanje i smrt, glad i žeđ, tuga i opsjena, koji obuzimaju tijelo i duh/um.
29 Vivekaćudamani. Śankara, 254-263.
vježbati disciplinu negacije bez prestanka sve dok se pojavljuje makar i u snu percepcija univerzuma, pa konačna duša ostaje sve dok se potpuno ne izbriše poistovjećivanje s tijelom. Niti spavanju, niti brizi o svjetovnim stvarima, niti privrženosti osjetilnim objektima pojedinac ne treba pružiti ni najmanju mogućnost da zaboravi prirodu stvarnog Jastva.