O autoru
Pravi duhovni ucitelj nema o cemu da vas poducava u konvencionalnom smislu te reci, nema nista da vam da ili doda - nikakve nove podatke, verovanja ili pravila ponasanja. ]edina uloga tog ucitelja jeste da vam pomogne da uklonite ono sto vas odvaja od istine o tome ko ste istinski vi, a to je ono sto vi, u dubini svog biea, vee znate. Duhovni ucitelj je tu da vam otkrije i ukaze na tu dimenziju unutrasnje dubine koja takode jeste smirenost.
Ako ste se obratili duhovnom ucitelju - ili ovoj knjizi - u potrazi za stimulativnim idejama, teorijama, verovanjima, intelektualnim raspra vama, bieete razocarani. Drugim recima, ako trazite hranu za misli - neeete je naei, a pro pustieete upravo samu sustinu ove knjige, sustinu koja se ne nalazi u recima, vee u varna samima. Dobro bi bilo da to zapamtite, da to oseeate dok citate. Reci nisu nista drugo do putokazi. Ono na sta one upueuju ne nalazi se u carstvu misljenja, nego u jednoj dimenziji unutar vas koja je dublja i beskrajno veea od misljenja. Vibrantno ziva smirenost jedna je od osobina te dimenzije, tako da kada osetite da vas obuzima unutrasnji mir u toku citanja, znajte da to knjiga radi svoj posao i ispunjava ulogu vaseg ucitelja: podseea vas nato ko ste vi istin· ski i pokazuje vam kako da se vratite sebi.
Ovo nije knjiga koju treba procitati od korice do korice i zatim je odloziti. Zivite sa njom, cesto joj se obraeajte i, sto je jos vaznije, cesto je odlaZite iii provodite vise vremena samo je drzeCi, a ne citajuei. Mnogi citaoci ee se oseeati prirodno pozvanim da prekinu sa citanjem nakon svakog paragrafa, da zastanu, razmisle, umire se. Uvek je korisnije i vaznije napraviti pauzu u citanju nego citati u kontinuitetu. Dozvolite knjizi da ucini svoje, da vas otrgne iz starih koloseka vaseg prisilnog i uslovljenog razmisljanja.
Forma ove knjige se moze posmatrati kao oziv ljavanje najstarijeg pisanog oblika duhovnog ucenja - sutri iz drevne Indije. Sutre su moeni putokazi ka istini u obliku aforizama iii kratkih izreka, uz malo konceptualne razrade. Vede i upanisade su najranija sveta ucenja zabelezena
u obliku sutri, kao sto su to i reci Bude. Kazivanja i parabole Isusa Hrista se takode mogu, kada se posmatraju izvan njihovog nara tivnog konteksta, smatrati sutrama, bas kao i duboka ucenja sadrzana u Tao Te Cingu, drevnoj kineskoj knjizi mudrosti. Prednost sutri lezi u njihovoj kratkoei. One ne angazuju misleCi urn vise nego sto je to neophodno. Ono sto one ne govore- na sta samo ukazuju- znat no je vaznije od onog sto govore. Najvise je nalik sutrama prvo poglavlje ove knjige (,Tisina i smirenost") i ono sadrzi samo veoma kratke paragrafe. To poglavlje sadrzi i samu sustinu citave knjige i mozda je sve sto je nekim citaocima potrebno. Druga poglavlja su name njena onima kojima je potrebno vise putokaza.
Bas kao drevne sutre, izreke iz ove knjige jesu svete i proizasle su iz stanja svesti koje bismo mogli nazvati spokojnom tisinom. One medutim,. za razliku od drevnih sutri, ne pri padaju nijednoj religiji iii duhovnoj tradiciji, vee su potpuno pristupacne citavom covecanstvu. U njima postoji i momenat hitnosti. Transfor macija ljudske svesti vise nije luksuz dostupan samo nekolicini izolovanih osoba vee nuznost potrebe da se spreci unistenje citave nase vrste. U savremenom svetu, disfunkcionalnost stare svesti i sirenje nove istovremeno se ubrzavaju. Paradoksalno, stvari u isti mah posta ju i gore i bolje, premda je ono gore mnogo vidljivije jer proizvodi tako mnogo ,buke".
Ova knjiga, naravno, koristi reCi koje u aktu citanja postaju misli u vasoj glavi. Ali to nisu obicne misli - prisilne, bucne, samodovoljne, koje vape za paznjom. Bas kao svaki pravi duhovni ucitelj, bas kao drevne sutre, misli iz ove knjige ne govore: ,Pogledaj u mene", vee:
,Pogledaj iza mene". Zato sto su proizasle iz
spokojne tisine, one imaju moe - moe da vas vrate u istu tu spokojnu tisinu iz koje su nastale. Ta. je tisina unutrasnji mir, a ta smirenost i spokoj su sustina vaseg biea. Unutrasnja tisina je ono sto će spasti i preobraziti svet.