VJERA I MAČ
Bernard iz Clairvaux-a je ispovijedao nauk Svetog Augustina. On veli: Čovjek je nemoćan, ako ostane inertan. Kontemplacija je samo dokolica. Čovjek je dužan da izrazi svoju moć nad prirodom i nad društvom. Aktivnost je princip spasa. Zadatak čovjeka sadrži se u spoznavanju Boga kroz praksu istrajnosti, časnosti, poslušnosti, odanosti, žrtvovanja, rada. Dokolica je neprijatelj duše. Čovjek je dužan ratovati i boriti se s materijom. Vjera koja spašava dušu vodi osvajanju neba.
Povjesničar to komentira:
»To nije bilo dovoljno za Bernarda: vjera i mač moraju djelovati u zajedničkom skladu, tući se za pobjedu i jedinstvo katoličanstva, jer se kruna dobiva samo bitkom. Opatu iz Clairvaux -a nedostajala je naoružana vjera, militantna religija — Karlo Veliki stvorio je carstvo uz pomoć vjere i mača.. . Bernard je htio spojiti — zbog osvajanja i očuvanja Svete Zemlje — duhovni mač sa zemaljskim, koji u to doba bijahu solidarni u pogledu upravljanja i pravosuđa.
Nužno je da se pojave dva mača — piše on papi Eugenu... Bernard je vjerovao u korisnost jedne stalne elitne policije, sačinjene od katoličkih vitezova svih nacionalnosti, dvostrukog karaktera - vjerskog i vojnog, dosta moćne da bi služila kao prethodnica armijama vjere«.
Ovaj savez vjere i mača, tipično srednjovjekovna koncepcija, ima odličnu ilustraciju u profesiji kralja, onu koju je vodio Seint Louis:
»Njegov neusporedivi uspjeh zrači dubokim jedinstvom između njegovog vjerskog života i njegovog položaja, takvog kakvog ga je om shvatio, piše povjesničar.
Blagosiljanje Louisa IX (St.Louis)
Budući kralj, on je to bivao do svetosti. Prelazilo je njegove vlastite snage, nadvisivalo ga što. . . je gradio mir i prosperitet za svoj narod — savez mistike i politike, ostvaren preko uvijek spremnog odziva na Božji poziv.«
HRAM BOŽJI
Oni su se prvotno nazvali Siromašni Kristovi vitezovi, ali budući da »nisu imali crkvu ili nastambu koja bi im pripadala, Jeruzalemski kralj ih smjesti u svojoj palači, blizu Božjeg Hrama. . . i iz tog razloga prozvaše ih Hramovnici (Templari)«.
Od bivšeg Solomonovog hrama, Templum Domini, čiji zadatak je bio da emanira Boga samog, muslimani su načinili mošeju Eb-Akša.
To zdanje u prošlosti blistavo, obilježeno od starih antičkih civilizacija i velikih religioznih pravaca srednjeg vijeka, graničilo je s viteškom kućom koju je Red zauzimao sve do gubitka Svetog grada.
U »Rječniku simbola« značenje hrama je ovako iskazano: »Hram je odraz božanskog svijeta. Njegova arhitektura je slika koju ljudi imaju o božanskom... Sama riječ hram povezana je s promatranjem kretanja zvijezda. »Templum« je prvobitno označavao nebeski sektor koji je rimski augur ocrtavao pomoću svog štapa i u kome je vršio promatranja, bilo prirodnih pojava, bilo letenja ptica, otuda je došlo da se obilježavaju mjesta, ili sveto zdanje, gdje su se vršila ta promatranja nebesa«. A nešto dalje, piše o Fran-Masoneriji: »Hram
. . Sam smjer Hrama, sa ulaskom na Zapadu, sa sjedištem Visoko Poštovanog na Istoku, na način katedrala, sam je po sebi simbol. Hram simbolizira put koji vodi od Zapada na Istok, drugim riječima, prema svjetlosti«.
Ukorijenjena u jednu tako bogatu simboliku, sudbina Templara, skupa s ostalim vojnicima-monasima, morala je biti bremenita značenjem.
nastavlja se...